Wyposażenie nowoczesnej siłowni to podstawowy problem każdego trenera fitness planującego rozpocząć własną działalność gospodarczą. Jak dobrze dobrać maszyny do ćwiczeń, jak negocjować z firmą ich cenę, na czym skupić się przy promocji siłowni w mieście. Takie i podobne pytania nachodzą każdego kto zaczął myśleć o własnym biznesie. Czasem mniej czasem bardziej wyszukanym, wymagającym dodatkowych umiejętności i zdolności lub nie wymagającym zdolności intelektualnych lecz manualne. Siłownia i biznes z nią związany jest pomostem między inteligencją prowadzącego a jego umiejętnościami. Kluczowym problemem, osoby chcącej rozkręcić siłownię jest zdobycie środków na start biznesu. Po załatwieniu pieniędzy, należało by się nastawić na kolejnych kilka miesięcy wytężonej pracy. Priorytetem jest znalezienie odpowiedniego lokalu w którym można zorganizować salę do ćwiczeń, ustawić odpowiedni sprzęt, infrastrukturę.

Miejsce idealne na siłownię powinno znajdować się w centrum, tak aby wracając z pracy można swobodnie zahaczyć o salę do treningu i trochę się porozciągać. Relaks po stresującym dniu jest kluczową kwestia, dzięki niemu przybywamy do domu rozluźnieni, mili i radośni aby pomóc żonie w przygotowywaniu obiadu. Biorąc pod uwagę ten aspekt, lokalizacja siłowni to kluczowy wybór, sala ćwiczeniowa musi być odpowiednio duża i klimatyzowana. Przechodząc płynnie od lokalizacji do wymagań lokalowych, powinniśmy zwrócić uwagę na architekturę i układ pomieszczeń w wynajmowanym lokum przeznaczonym na pomieszczenia siłowni. Całość powinna się składać z dwóch dużych sal ćwiczeniowych, na jednej będzie ustawiona siłownia i sprzęt do ćwiczeń siłowych, na drugiej na wyłożonej panelami podłodze, będzie można prowadzić zajęcia z fitness, aerobiku czy inne ćwiczenia gimnastyczne.

Siłownia powinna również udostępniać węzeł sanitarny, prysznice, łazienki – tak aby każdy ćwiczący mógł odświeżyć się po odbytym treningu siłowym. Oprócz węzła sanitarnego, dobra siłownia powinna posiadać recepcję i mały barek w którym można kupić coś do picia czy jedzenia. Oprócz lokalu i węzła sanitarnego najważniejsze jest wyposażenie siłowni. W Polsce działa kilkanaście firm realizujących usługi projektowania i realizacji urządzeń do ćwiczeń siłowych, w regionie łódzkim są dwie – ‘Siłownie Łódź’ oraz ‘Kompania Muskuły’ które za nie wygórowaną opłatą zaprojektują i zrealizują układ siłowni wliczając w to całą infrastrukturę przeznaczoną do ćwiczeń. Warto więc pomyśleć o siłowni jako dobrym biznesie, na muskulaturę i zdrowie popyt zawsze będzie, a inwestycja w tego typu usługi może przynieść same korzyści.