Jeśli chodzi o aktywność fizyczną człowieka, to sport zajmuje w niej niezwykle ważne miejsce. A jedną z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych jest podnoszenie ciężarów. Jest to dyscyplina wywołująca wiele emocji, ponieważ w podnoszeniu ciężarów najważniejsze staje się pokonanie samego siebie. I nie chodzi tutaj tylko o pokonanie swoich sił fizycznych, ale także tego, co dzieje się w naszej głowie. Bo, aby móc dźwigać potężne ciężary, trzeba rzeczywiście być bardzo silnym także psychicznie.

Jeśli chodzi o ten sport, to ogólnie rzecz biorąc jego konkurencje dzielą się na tak zwane rwanie oraz podrzut. W rwaniu zawodnicy podnoszą mniejszy ciężar, niż w podrzucie, co spowodowane jest charakterystyczną techniką. Razem obie formy liczone są jako dwubój. To, że ktoś wygra w rwaniu nie oznacza, że wygra w podrzucie, a tym bardziej, że wygra kwalifikację generalną w dwuboju.

Sport ten cieszy się również w Polsce ogromną popularnością. Mamy wspaniałych zawodników, którzy nawet na Olimpiadzie odnoszą zwycięstwa.