Nurkowanie to sport dla niemal każdego przeciętnie zdrowego człowieka. Co ciekawe, żeby nurkować nie trzeba mieć karty pływackiej, ani nawet… umieć pływać. Dzisiaj jest mnóstwo firm, które zajmują się nauką nurkowania albo oprowadzaniem po podwodnym świecie tych, którzy nurkować już potrafią.

Najlepiej zacząć od nurkowania z fajką, jest to najpopularniejsza i najtańsza metoda (fajka, maska i płetwy kosztują ok. 300 zł). Dla bardziej zaawansowanych potrzebna jest butla ze sprężonym powietrzem, automat do redukcji ciśnienia, umożliwiający oddychanie i druga skóra czyli skafander. Do płytkiego nurkowania wystarczy cienki, 2-3-milimetrowej grubości skafander z neoprenu. Taki podstawowy na ciepłe wody kosztuje do 300 do 700 zł, a oferuje go każdy sklep nurkowy. Dla osób często nurkujących niezbędny jest zakup odpowiedniego sprzętu nurkowego. Obecnie na naszym rynku jest szeroki wybór sprzętu nurkowego między innymi takich firm jak Tusa, Suunto, Bare, Beuchat, Cressi.

Czy nurkowanie jest sportem bezpieczny? Wszystko zależy, co chcemy osiągnąć i jak się do tego przygotujemy. Do nurkowania na dużych głębokościach trzeba się dokładnie przygotować. Im głębiej, tym wyższe ciśnienie.Aby ta niewyobrażalna siła nas nie zgniotła musi być równoważona ciśnieniem panującym wewnątrz organizmu. Dlatego płetwonurek musi oddychać sprężonym powietrzem. Im głębiej nurkuje, tym mniej powinno być w nim tlenu. Dla wyczynowców są specjalne mieszkanki gazów, które pozwalają im zanurzyć się na niewyobrażalne głębokości kilkuset metrów poniżej lustra wody.