Witaj, Nieznajomy

Forum wykorzystuje tzw. mechanizm ciasteczek (ang. cookies). U偶ywaj膮c forum wyra偶asz zgod臋 na ich przechowywanie w pami臋ci przegl膮darki i twojego komputera. Je偶eli nie zgadzasz si臋 na ich wykorzystanie, zmie艅 ustawienia przegl膮darki.

Ostatnia wizyta: Obecny czas: 艢ro, 21 Lis 2018, 18:51

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(贸w) ] 
Autor Wiadomo艣膰
 Temat postu: 艁owca Android贸w
PostWys艂any: Nie, 23 Lis 2014, 21:47 
Zapewne jest czarodziejem
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: 艢ro, 10 Sty 2007, 14:10
Miejscowo艣膰: Szczecin
Taka moja opinia o filmie... B臋d膮 spoilery.

W ramach powolnego nadrabiania klasyk贸w, kt贸re "pono膰 powinienem by艂 obejrze膰 ju偶 lata temu", przedwczoraj obejrza艂em w ko艅cu 艁owc臋 Android贸w, czy jak kto woli Bladego Ranera. Do filmu podszed艂em bez jakiejkolwiek uprzedniej wiedzy o nim. Jedyne co wiedzia艂em, 偶e to sci-fi na podstawie ksi膮偶ki.

Jak dla mnie film jest 艣redni. Przez pierwsz膮 po艂ow臋 nudzi艂em si臋 strasznie, przez drug膮 troch臋 mniej.

Wizualnie film zaskoczy艂 mnie mocno. Jak na te lata efekty i scenografia by艂y naprawd臋 powalaj膮ce, aczkolwiek nie trafi艂y w m贸j gust. Zwyczajnie nie przepadam za tego typu przysz艂o艣ci膮, gdzie syfiaste miasta ci膮gn膮 si臋 na setki kilometr贸w, ludzie buduj膮 majestatyczne piramidowce, a w powietrzu lataj膮 samochody. Za bardzo mi to kojarzy si臋 z "pi膮tym elementem" czy "gwiezdnymi wojnami", za kt贸rymi niezbyt przepadam. M臋czy mnie te偶 idea, 偶e ludzie tworz膮 replikant贸w kt贸rzy s膮 pod ka偶dym wzgl臋dem od cz艂owieka lepsi, maj膮 艣wiadomo艣膰 tego, 偶e te istoty maj膮 uczucia, a mimo stwierdzaj膮 偶e "pewnie wszystko b臋dzie ok" - nie trzeba by膰 geniuszem, by za chwile dosz艂o do jakiego艣 buntu, a z ekranu szerokim strumieniem zacz臋艂y la膰 si臋 pytania o tym czym jest cz艂owiecze艅stwo itp. Mo偶e gdyby to by艂 m贸j pierwszy film w takiej tematyce, to bym to doceni艂, ale pod obejrzeniu r贸偶nych "ja, robot" i tym podobnych, to ta tematyka coraz s艂abiej we mnie trafia.

... co nie znaczy, 偶e zosta艂a ona przedstawiona 藕le. Postacie replikant贸w s膮 do艣膰 ciekawe. Wida膰 w nich takie nieco dziecko, pr贸buj膮ce pozna膰 艣wiat. Szkoda tylko, 偶e dopiero w drugiej cz臋艣ci filmu mamy okazj臋 to pozna膰, gdy偶 pierwsza skupia si臋 na nieco nudnych przygodach Deckarda. Gdy ju偶 poznaj臋 replikant贸w nieco lepiej, zaczynam 偶a艂owa膰, 偶e nie dane mi by艂o pozna膰 ich jeszcze bardziej. S膮 to postacie ciekawe, ale kt贸rym brakuje g艂臋bi, czego艣 co by pozwoli艂o widzowi lepiej zrozumie膰 ich uczucia. W tym kontek艣cie s艂owa " I've seen things you people wouldn't believe." trac膮 na mocy, bo nie za bardzo mam nawet do czego je odnie艣膰.

Wspomnia艂em ju偶 o Deckardzie. Kurde, tak bezdusznego, pozbawionego uczu膰 grania jeszcze nie widzia艂em. Taki cz艂owiek z wiecznym zamu艂em i zdziwieniem na twarzy, jakby gra艂 od niechcenia. Szczeg贸lnie wida膰 to by艂o w scenach walki, gdzie wszelkie komentarze z jego strony brzmia艂y jakby w艂a艣nie co wyrwali go z zamy艣lenia.

Gdzie艣 w po艂owie filmu, jak romansowa艂 z Rachael, rzuci艂em tekstem "ju偶 wiem, Deckard sam jest replikantem", a ko艅c贸wka filmu tylko potwierdzi艂a moje przypuszczenia. Musz臋 przyzna膰, 偶e w tym momencie film nabra艂 nieco rumie艅c贸w. Sporo rzeczy sta艂o si臋 jasne. Dlaczego Harrison Ford gra jakby nie chcia艂. Dlaczego niby taki specjalista od eksterminacji replikant贸w, kt贸ry powinien by膰 super wyszkolonym 偶o艂nierzem, jest byle s艂abeuszem, kt贸ry nawet nie potrafi porz膮dnie walczy膰 (Deckard na og贸艂 albo obrywa艂 po mordzie, albo musia艂 ucieka膰, a jak ju偶 strzela艂 to w plecy).

Nie zmienia to jednak faktu, 偶e przez pierwsz膮 godzin臋 nudzi艂em si臋 jak mops, a druga wcale jako艣 mocno w fotel mnie nie wgniot艂a. Za艂o偶enie 艣wiata wydaje mi si臋 by膰 nieco banalne i pisane tylko po to, by pokaza膰 cierpienia replikant贸w, kt贸re i tak, jak dla mnie, nie zosta艂o ukazane w pe艂nym 艣wietle. Postacie w wi臋kszo艣ci s膮 nudne, intryga jakby nie patrze膰 do艣膰 prosta, walki te偶 niezbyt porywaj膮ce, z ostatni膮, kt贸r膮 mo偶na podsumowa膰 jednym obrazkiem:
Image

A i muzyka Vangelisa mi si臋 nie podoba艂a.
Ostatecznie daje takie 5/10.

A Wam si臋 podoba艂 film?

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu: Re: 艁owca Android贸w
PostWys艂any: Pon, 24 Lis 2014, 12:32 
Niespotykanie spokojny cz艂owiek
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: 艢ro, 17 Wrz 2014, 10:43
Miejscowo艣膰: Lubart贸w
Ja to przy nim usn膮艂em.
Zupe艂nie nie rozumiem czym ludziska tak si臋 w nim zachwycaj膮.
Mo偶e ma to swoje podwaliny w tym, i偶 ogl膮da艂em go jeszcze ch艂opi臋ciem b臋d膮c, ale to, co z niego zapami臋ta艂em sprawia 偶e do dzi艣 po prostu nie chce mi si臋 go ogl膮da膰.
A kiedy rozmowa z kim艣 wejdzie na tory tego偶 filmu, to odpowiadam tylko zdawkowo i staram si臋 szybko, aczkolwiek uprzejmie, zmieni膰 temat...

W moim przypadku mo偶na m贸wi膰 o niech臋ci od pierwszego wejrzenia...

This world is mine it鈥檚 where my thoughts collide

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu: Re: 艁owca Android贸w
PostWys艂any: 艢ro, 09 Maj 2018, 11:06 
Przybysz

Do艂膮czenie: 艢ro, 09 Maj 2018, 10:48
Androidow Uwielbiam to i czytam codziennie. 喙勦府喙傕弗喔腑喔權箘喔ム笝喙

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Wy艣wietl posty z poprzednich:  Sortuj wed艂ug  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(贸w) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy to forum: Brak zarejestrowanych u偶ytkownik贸w oraz 0 go艣ci

Nie mo偶esz zak艂ada膰 nowych temat贸w na tym forum
Nie mo偶esz odpowiada膰 w tematach na tym forum
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w na tym forum

Szukaj: