Witaj, Nieznajomy

Forum wykorzystuje tzw. mechanizm ciasteczek (ang. cookies). U偶ywaj膮c forum wyra偶asz zgod臋 na ich przechowywanie w pami臋ci przegl膮darki i twojego komputera. Je偶eli nie zgadzasz si臋 na ich wykorzystanie, zmie艅 ustawienia przegl膮darki.

Ostatnia wizyta: Obecny czas: Wto, 20 Kwi 2021, 21:06

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 57 posty(贸w) ]  Id藕 do strony Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomo艣膰
 Temat postu: Re: Zbroje
PostWys艂any: Nie, 16 Sty 2011, 19:04 
Pojawiam si臋 i znikam
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Wto, 09 Lis 2010, 20:49
ja mam pytanie, czy mo偶na robi膰 kolczug臋 z spr臋偶yny, bo nie chce mi si臋 zawija膰 :P

A czym ci膮膰 k贸艂ka ? obc臋gami ?

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pon, 17 Sty 2011, 01:27 
Magnificent man.
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pon, 06 Gru 2010, 23:58
Miejscowo艣膰: Zasiedmiog贸roostrowiec 艢wi臋tokrzyski
Te o kt贸rych m贸wisz oko艂o XV wieku zosta艂y wyparte przez nitowane. Nie by艂y u偶ywane masowo, za to masowo robi艂o si臋 nitowane. Pisze to na tamtej stronie, czytaj uwa偶niej. Skoro zosta艂y wyparte to lepsze by艂y nie? Mimo swojej jakiej艣 tam pracoch艂onno艣ci. Gacek Mo偶esz to zrobi膰 z czegokolwiek , byle metalowe, koliste i da艂o si臋 zrobi膰 jednym z tych sposob贸w do robienia kolczej zbroi. Ja sam b臋d臋 robi膰 jak b臋d臋 mia艂 czas czyli nie teraz :D.

The world is grey, the mountains old, The forge's fire is ashen-cold;
No harp is wrung, no hammer falls: The darkness dwells in Durin's halls;
The shadow lies upon his tomb In Moria, in Khazad-d没m.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pon, 17 Sty 2011, 08:35 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pon, 29 Pa藕 2007, 11:58
Miejscowo艣膰: Z艂oty Stok
Nie chce mi si臋 ju偶 tego dalej ci膮gn膮膰. Jasne, 偶e by艂 lepsze bo trwalsze, nic innego nie pisa艂em. O du偶ej produkcji nitowanych wspominaj膮 dopiero na pocz膮tku XV w., gdy kolczuga by艂a ju偶 u schy艂ku swojej 艣wietno艣ci. W z艂otych czasach kolczugi czyli XII i XIII w. robiono g艂贸wnie te mniej pracoch艂onne, nienitowane. P贸藕niej chcieli si臋 bardziej zabezpiecza膰, to nitowana wypar艂a t膮 pierwsz膮.

Powiedz mi, a zapomn臋. Poka偶 mi, a zapami臋tam. Pozw贸l zrobi膰, a zrozumiem - Konfucjusz

Ka偶dy szczeg贸艂 ma znaczenie - G. Cook

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pon, 17 Cze 2013, 17:15 
W艂ochata dzidzia
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Wto, 29 Kwi 2008, 13:14
Miejscowo艣膰: Pozna艅
Znam to z DeDek贸w, ale chyba wiele system贸w i reali贸w ma w swych za艂o偶eniach kruczek maj膮cy fabularnie wywa偶y膰 konflikt mi臋dzy magiem a wojownikiem. Brzmi on "mag musi do czarowania u偶ywa膰 z艂o偶onych tajemnych gest贸w, wi臋c nie nosi pancerza bo utrudnia艂by mu to". I wtem okazuje si臋 偶e ka偶dy kawa艂ek napier艣nika uniemo偶liwia takiemu czarodziejowi skuteczne pstrykanie palcami i ta艅czenie macareny.
Ja tam w to bardzo jako艣 nie wierz臋 i wiem, 偶e to wymy艣lone od czapy, ale wielu autor贸w 艣wiat贸w jednak przyjmuje ten punkt widzenia jako zupe艂nie sensowny od strony fabularnej.

Czy wi臋c s膮 pancerze, kt贸re daj膮c wzgl臋dnie dobr膮 ochron臋 nie utrudniaj膮 wymachiwania 艂apami? Wydaje mi si臋 偶e wystarczy艂oby ograniczy膰 si臋 do napier艣nika i prawdopodobnie w wi臋kszo艣ci 艣wiat贸w ochrony wszystkiego poni偶ej ramion, i mia艂oby si臋 zar贸wno 100% swobod臋 ruchu r膮k (i to a偶 po barki) jak i sporo niez艂ego opancerzenia. Jak to jest?

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pon, 17 Cze 2013, 18:48 
Magnificent man.
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pon, 06 Gru 2010, 23:58
Miejscowo艣膰: Zasiedmiog贸roostrowiec 艢wi臋tokrzyski
Zale偶y jak mocno musi si臋 porusza膰. Je艣li nie musi wywija膰 makareny- wystarczy dobra kolczuga. Je艣li nie- zostaje stara dobra szata :D i kapelusz. Spiczasty.

The world is grey, the mountains old, The forge's fire is ashen-cold;
No harp is wrung, no hammer falls: The darkness dwells in Durin's halls;
The shadow lies upon his tomb In Moria, in Khazad-d没m.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pon, 17 Cze 2013, 20:06 
W艂ochata dzidzia
Awatar u偶ytkownika

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pon, 17 Cze 2013, 21:48 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Ja jestem za tym, 偶eby wierzy膰, 偶e to s膮 ruchy na tyle skomplikowane, 偶e wszystko mo偶e ci wadzi膰. Bo inaczej by tego w ko艅cu nie pisali. A nu偶 w艂a艣nie macaren臋 musisz zata艅czy膰 i nawet napier艣nik ci w tym przeszkodzi. Ja tam nie znam na tyle innych mechanik, ale w WH jest jasno powiedziane, 偶e czarodziej wykonuje gesty i pancerz to utrudnia. Koniec ko艅c贸w nie uniemo偶liwia ci to czarowania, ale utrudnia daj膮c po prostu kary zale偶ne od warto艣ci ochrony pancerza. I moim zdaniem jest to bardzo sensowne podej艣cie do sytuacji.
W mojej mechanice zbroja wadzi tylko w zr臋czno艣ci. Tak偶e magowie mog膮 zapyla膰 w pe艂nych p艂ytach, nawet w dw贸ch na raz, nie robi im to 偶adnej r贸偶nicy.

Powiedz mi, a zapomn臋. Poka偶 mi, a zapami臋tam. Pozw贸l zrobi膰, a zrozumiem - Konfucjusz

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pon, 17 Cze 2013, 22:13 
W艂ochata dzidzia
Awatar u偶ytkownika

Dobra, Osek, rozumiem w pe艂ni, 偶e mechanika mechanik膮 i balans balansem, wi臋c w graniu trzeba szanowa膰. Ale mia艂em na my艣li czysto fabularne podej艣cie od strony kreowania 艣wiata. Wyt艂umaczenie tego lub znalezienie haczyka.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Wto, 18 Cze 2013, 07:23 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Fabularnie to mo偶e po prostu ogranicza膰 ruchy. Mimo wszystko nawet kolczy kaftan nieco te ruchy ogranicza, cho膰 bardzo ma艂o. A zbroja kolcza jest elastyczna. Teraz wyobra藕 sobie, 偶e masz stalowe sztywne blachy na korpusie i nie mo偶esz si臋 normalnie porusza膰, bo ju偶 chocia偶by nie masz takiej mo偶liwo艣ci ruch贸w r臋kami. C贸偶, moim zdaniem nie da si臋 tego s艂owami powiedzie膰, trzeba za艂o偶y膰 i spr贸bowa膰 zrobi膰 co艣 skomplikowanego. O, wyobra藕 sobie jak Songoku robi kamehameha w p艂ycie xD Tak mog艂o by wygl膮da膰 czarowanie. Ja bym powiedzia艂, 偶e nie ma szans tego zrobi膰.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pi膮, 21 Cze 2013, 23:35 
Typowy leming
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Nie, 08 Sty 2012, 17:02
Miejscowo艣膰: 艁贸d藕
Wyja艣nienie fabularne: zbroja wa偶y. Pe艂na p艂yt贸wa to 40 kg na osob臋, mia艂em tak膮 na sobie, i uwierz - samo stanie sprawia 偶e pot z ciebie 艣cieka, a usi膮艣膰 si臋 w tym zwyczajnie nie da (dlatego zreszt膮 rycerze kl臋kali przed bitw膮 - bo to jedyny spos贸b by da膰 ulg臋 nogom i nie pa艣膰 ze zm臋czenia).

Teraz we藕my takiego maga - ja go widz臋 jako typowego nerda, kt贸ry komputer zamieni艂 na ksi臋gi, chuderlawiec przesiaduj膮cy ca艂ymi tygodniami w bibliotece i poszukuj膮cy receptur konkretnych zakl臋膰. Gdy wychodzi w pole to nie za艂o偶y kolczugi, z tego tylko powodu 偶e rzucanie zakl臋膰 jest m臋cz膮ce - wyczerpuje si艂臋 zar贸wno fizyczn膮 jak i psychiczn膮. I nie da si臋 tego zrobi膰, nawet maj膮c tylko 15 kg kolczugi na sobie.

Wioska:
Magiczny Spisek:

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: Pon, 24 Cze 2013, 12:51 
W艂ochata dzidzia
Awatar u偶ytkownika

W sumie s臋sowne

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Wto, 10 Lis 2015, 13:18 
Przybysz

Do艂膮czenie: 艢ro, 04 Maj 2011, 16:37
No ok ale nitowanki s膮 lekkie i wytrzyma艂e , kolcza fakt mniej ogranicza ruchy ni偶 plytowka, i nie jest tak ciezka. I uzbrojenie zale偶y od tego jaki okres si臋 odtwarza ( je艣li jest sie jest w bractwie rycerskim) i od twarzanej postaci, bo uzbrojenia i typ贸w zbroi jest sporo. Od lamelek przez p艂aty i brygantyny po plytowki. A zbroja to nie tylko kirys czy sam napiernik bez naplecznika. To tak偶e helm i r臋kawice. Oooo wypraszam sobie mia艂am na sobie p艂yt臋 i nie by艂o tak 藕le. Skomplikowane ruchy w zbroi typu wiedzminskie s膮 nie potrzebe bo traci sie energi臋 i czas na takie zabawy a przeciwnik mo偶e to wykorzysta膰. Jak dla mnie to przeszywka najbardziej kr臋puje ruchy.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Wto, 17 Lis 2015, 21:07 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

https://www.youtube.com/watch?v=fuEVjxLrc9k

c贸偶...

tak sobie my艣l臋 po tym filmie, 偶e chyba wszystko zale偶y od jako艣ci wykonania zrobi i u偶ytych materia艂贸w. Naprawd臋 nie zdawa艂em sobie sprawy, 偶e sk贸ra mo偶e by膰 A呕 tak twarda. W sumie maj膮c co艣 takiego + kolcz膮, to cz艂owiek jest niemal nie do ruszenia. Tylko kusz膮 da艂o by rad臋 co艣 zrobi膰.

Co s膮dzicie? W sumie mo偶e kiedy艣 takich sk贸r nie mieli, ale garbarstwo raczej od ostatnich 500 lat pewnie nie posun臋艂o si臋 w technice jako艣 okropnie daleko.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Wto, 17 Lis 2015, 22:50 
W艂ochata dzidzia
Awatar u偶ytkownika

Pami臋taj, 偶e si艂a uderzenia nie znika, wi臋c mo偶e krwotoku i poszatkowania wn臋trzno艣ci da si臋 unikn膮膰, ale z艂ama艅 zmia偶d偶e艅 wszelkiej ma艣ci ju偶 trudniej.

Tak czy tak, bardzo ciekawy materia艂. Jestem ciekaw, ile to wa偶y, skoro prawdopodobnie jest jako艣 skompresowane.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Wto, 17 Lis 2015, 23:47 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

C贸偶, powiem ci, 偶e jakby艣 mia艂 na tym kolcz膮, a pod spodem przeszywk臋, to ca艂o艣膰 tak fajnie by amortyzowa艂a uderzenia, 偶e podejrzewam, 偶e ciosy ko艅czy艂y by si臋 jedynie si艅cami i st艂uczeniami. Pobola艂o by par臋 dni, ale by przesz艂o.

Ale wiadomo, m艂otem jakby przywali艂, to ka偶dy by si臋 z艂ama艂, przed tym tylko p艂yta ratuje xD Na wszystko s膮 sposoby jak wida膰.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pi膮, 08 Sty 2016, 11:56 
Brodaty starzec
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Wto, 20 Lut 2007, 11:59
Miejscowo艣膰: Solstheim <3
Mia艂 by膰 d艂ugi post o ewolucji broni w odpowiedzi na zbroje p艂ytowe i por贸wnanie ich do ci臋偶kich sk贸rzanych, ale zjad艂o mi posta wi臋c tylko podziel臋 si臋 pomys艂em na pancerz wzorowany 艣redniowiecznym, ale wykonanym z nieosi膮galnych w贸wczas materia艂贸w. W fantastyce wszystko jest mo偶liwe, wi臋c mo偶e magia pozwala nadrobi膰 brak metalurgii pr贸偶niowej czy zak艂ad贸w wytwarzaj膮cych zaawansowane polimery.

Tytanowa zbroja 艂uskowa podbita poch艂aniaj膮 energi臋 pian膮 aluminiow膮 z podszyciem z w艂贸kna w臋glowego czy aramidowego pokryta warstw膮 zmniejszaj膮c膮 sygnatur臋 radarow膮 :p

A tak troch臋 bardziej na serio to a偶 sprawdz臋 czy na super kolczug臋 lepiej nadaje si臋 jaka艣 nowoczesna stal, duraluminium czy stop tytanu. Uwzgl臋dnieni臋 czynniki materia艂owe i technologiczne.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Nie, 10 Sty 2016, 10:44 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Czekamy na wyniki:)

Ja natomiast dokopa艂em si臋 do jeszcze innego ciekawego filmiku ukazuj膮cego zbroje polskie za czas贸w Mieszka I.

https://www.youtube.com/watch?v=0_eyhP1I8Yw

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Wy艣wietl posty z poprzednich:  Sortuj wed艂ug  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 57 posty(贸w) ]  Id藕 do strony Poprzednia  1, 2, 3

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy to forum: Brak zarejestrowanych u偶ytkownik贸w oraz 1 go艣膰

Nie mo偶esz zak艂ada膰 nowych temat贸w na tym forum
Nie mo偶esz odpowiada膰 w tematach na tym forum
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w na tym forum

Szukaj: