Witaj, Nieznajomy

Forum wykorzystuje tzw. mechanizm ciasteczek (ang. cookies). U偶ywaj膮c forum wyra偶asz zgod臋 na ich przechowywanie w pami臋ci przegl膮darki i twojego komputera. Je偶eli nie zgadzasz si臋 na ich wykorzystanie, zmie艅 ustawienia przegl膮darki.

Ostatnia wizyta: Obecny czas: Czw, 14 Lis 2019, 23:08

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 121 posty(贸w) ]  Id藕 do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Nast臋pna

Czy uznajesz bro艅 paln膮 w 艣wiatach high fantasy?
Tak 26%  26%  [ 11 ]
Nie 36%  36%  [ 15 ]
Jak jest to bior臋, jak nie to nie 38%  38%  [ 16 ]
Razem g艂os贸w : 42
Autor Wiadomo艣膰
 Temat postu: Bro艅 palna w 艣wiatach fantasy
PostWys艂any: Wto, 23 Wrz 2008, 21:21 
Zapewne jest czarodziejem
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: 艢ro, 10 Sty 2007, 14:10
Miejscowo艣膰: Szczecin
Jakie jest wasze zdanie o u偶ywaniu broni palnych w 艣wiatach fantasy?
Czy uznajecie jej istnienie? Albo do jakiego stopnia zaawansowania broi?
A je艣li ju偶 jest, to czy staracie si臋 z niej korzysta膰, czy wolicie jak najbardziej unika膰?
Czy chocia偶 raz odpowiedzcie na wszystkie pytania jakie zadaje w temacie?

Zapraszam do dyskusji.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu:
PostWys艂any: Wto, 23 Wrz 2008, 21:31 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pon, 29 Pa藕 2007, 11:58
Miejscowo艣膰: Z艂oty Stok
Nienawidz臋 borni palnych :P Nawet z Cyber Punku jej unikam :D
Wog贸le ona tak u艂atwia wszystko, 偶e ju偶 cechy postaci s膮 zminimalizowane, 偶e prawie nic nie znacz膮. No i og贸lnie brzydz臋 si臋 ni膮, jako艣 mi nie pasuje do 艣wiat贸w fantasy.
A czy uznaj臋 jej istnienie to tak ;) i to czasami do bardzo zaawansowanego stopnia, zalerzy od 艣wiata. w m艂otku np. ju偶 kransoludy je偶d偶膮 prymitywnymi cz艂ogami ;)
tylko po prostu nigdy z broni palnej nie korzystam.
Postara艂em si臋 i chyba odpowiedzia艂em na wszystkie pytanie w艂膮cznie z tym.

Powiedz mi, a zapomn臋. Poka偶 mi, a zapami臋tam. Pozw贸l zrobi膰, a zrozumiem - Konfucjusz

Ka偶dy szczeg贸艂 ma znaczenie - G. Cook
Azat

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu:
PostWys艂any: Wto, 23 Wrz 2008, 23:34 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: 艢ro, 13 Sie 2008, 00:28
Miejscowo艣膰: Opole
Rusznice! Strzelby! Karabiny! Bro艅 maszynowa! Proch! Czarny proch! Amunicja! Bro艅 eksperymentalna! Bro艅 hybrydowa! Mikrofale! Energia! Plazma! Laser! Uran! Apokalipsa!

Yeah.

Je偶eli jest rasa, kt贸ra wynalaz艂a proch (zwykle krasnoludy), to pr臋dzej czy p贸藕niej powstan膮 armaty. Wi臋c i rusznice.
Im bardziej zaawansowana, tym lepsza, aczkolwiek powinny by膰 pewne granice - wyznaczone przez autor贸w systemu. Mo偶na je oczywi艣cie nagi膮膰, ale z rozs膮dkiem.
Guns don't kill people! I DO! Uwielbiam bro艅 paln膮, ale jej u偶ywanie lub nie zale偶y od tego, kim gram. Mag i bro艅 palna nieco nie pasuje, ale gra w Cyberpunka bez spluwy? To samob贸jstwo, w ko艅cu Battle Armor + Monokatana vs. Dzia艂o Colt - Mauser M2X (8k10 DMG) to... no, samob贸jstwo.
Zwykle staram si臋 odpowiedzie膰 na wi臋kszo艣膰 pyta艅 ;)

G贸ra
Offline Profil  

Temat postu:
PostWys艂any: Wto, 23 Wrz 2008, 23:40 
Hiena Forumowa
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Nie, 11 Mar 2007, 23:32
Uwielbiam u偶ywanie broni palnej w grach. Huk wystrza艂u, 艣wist pocisk贸w, trzask zamka, stukot 艂usek o pod艂o偶e... Interesuje si臋 troch臋 tematem i przyzna to wiele os贸b, kt贸re mnie znaj膮 ^^. Jednak w 艣wiatach fantasy a偶 tak mi si臋 spluwy nie widz膮. Prymitywne, podobne do arkebuz贸w i muszkiet贸w lub jeszcze bardziej archaicznych, nawet przejd膮 i przy odpowiedniej stylizacji 艂adnie wpasowuj膮 si臋 w 艣wiat, jak to ma miejsce na przyk艂ad w Warhammerze czy Warcrafcie. Mimo wszytko powinny jej si臋 tyczy膰 jakie艣 du偶o ograniczenia i niewielka powszechno艣膰. Inaczej mo偶e nawet popsu膰 klimat, bo w ko艅cu chyba ka偶dy si臋 zgodzi, 偶e fantasy to domena miecza, magii i 艂uku. Z kolei bro艅 palna to domena wsp贸艂czesno艣ci, SF i postapokalipsy. Ewentualnie gdyby 艣wiat przedstawiony by艂 wzorowany na 艣wicie z okresu mi臋dzy XVII i XVIII wiekiem, jak naprzyk艂ad chyba Monastyr, mo偶na by si臋 pokusi膰 o du偶膮 powszechno艣膰 broni ognistej w por贸wnaniu do bia艂ej.

Zolf / Sars'Dir / Igriz / Stefan Hiena Rych艂o

G贸ra
Offline Profil  

Temat postu:
PostWys艂any: 艢ro, 24 Wrz 2008, 10:30 
Mieszkaniec
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Wto, 23 Wrz 2008, 21:14
Miejscowo艣膰: Gda艅sk
Pytanie dotyczy konkretnie high fantasy, czy r贸wnie偶 dark?

Warhammer jest raczej przyk艂adem 艣wiata dark fantasy, kt贸ry usytuowany jest mniej wi臋cej w czasach, gdzie powinien by膰 ju偶 wynaleziony proch, co za tym idzie bro艅 palna (oczywi艣cie ka偶de uniwersum kieruje si臋 w艂asnymi prawami, ale!) To jest jeden z powod贸w dlaczego lubie WarM艂otka. Nie jest typowym RPG gdzie kr贸luj膮 pojedynki na bro艅 bia艂膮 i zabawa czarami, tu dochodzi zabawa czarnym proszkiem (nie myli膰 z pieprzem ).

Osobi艣cie nie jestem fanem utartych 艣wiat贸w fantasy (typu FR czy Tolkienowski), chod藕 ceni臋 ich tw贸rc贸w za to, 偶e je stworzyli bo bez nich by nie by艂o "innych 艣wiat贸w".

Reasumuj膮c, proch w fantasy jest czym艣 innym co warto spr贸bowa膰. Jak偶e wielka frajda jest trafi膰 kompana (oczywi艣cie przez przypadek) z rusznicy prosto w plecy... ehh rozmarzy艂em si臋.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu:
PostWys艂any: 艢ro, 24 Wrz 2008, 14:28 
Brodaty starzec
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Wto, 20 Lut 2007, 11:59
Miejscowo艣膰: Solstheim <3
Ja jestem raczej sceptykiem... Je偶eli jest to unikam, je偶eli jest na prawd臋 du偶o to no mog臋 mie膰 przy sobie sztuk臋... C贸偶, z jednej strony przebija blach臋 z kilkudziesi臋ciu 艂okci, z drugiej strony jednostrza艂贸wka... Miecza czy topora nie prze艂adowujesz, nie wybuchaj膮 w r臋ku... 艁uk ma lepsz膮 szybkostrzelno艣膰, 艂atwiej dost臋pne ammo...

Sam proch jest wygodniejszy, buum, ob艂ok dymu, snopy iskier i ma艂a kula ognia :)

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu:
PostWys艂any: 艢ro, 24 Wrz 2008, 16:07 
Zapewne jest czarodziejem
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: 艢ro, 10 Sty 2007, 14:10
Miejscowo艣膰: Szczecin
trx napisa艂(a):
Pytanie dotyczy konkretnie high fantasy, czy r贸wnie偶 dark?

Mi si臋 wydaje, 偶e z high fantasy mo偶na uczyni膰 dark. Zale偶y od MG i sposobu w jaki prowadzi. Zreszt膮 pytanie mo偶e si臋 tyczy膰 nawet wszelkich rodzaj贸w fantasy :).

U mnie to tak. Zasadniczo o wiele bardziej cenie bro艅 paln膮 od bia艂ej i cho膰 (w przeciwie艅stwie od Confeda) staram si臋 ni膮 interesowa膰, to w 艣wiatach fantasy jest mi ona oboj臋tna. Nie jest to, co艣 o co b臋d臋 si臋 wyk艂贸ca艂, ale je艣li podczas sesji ot tak znajd臋 jaki艣 pistolet, to czemu nie. Nawet jak gram magiem :D.
W moim 艣wiecie to jest troch臋 podobnie jak w Warhammerze (chyba). Zasadniczo istnieje prymitywna bro艅 palna, ale w wi臋kszo艣ci kraj贸w jest ma艂o powszechna i do艣膰 droga (wyj膮tkiem s膮 tu niekt贸re klany krasnolud贸w i pewne nadmorskie pa艅stwo elf贸w o wysokim stopniu rozwoju).

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu:
PostWys艂any: 艢ro, 24 Wrz 2008, 16:30 
W艂ochata dzidzia
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Wto, 29 Kwi 2008, 13:14
Miejscowo艣膰: Pozna艅
Ric Simane napisa艂(a):
Jakie jest wasze zdanie o u偶ywaniu broni palnych w 艣wiatach fantasy?

Zale偶y jak jest skonstruowany 艣wiat, w jakim stopniu zaawansowana, a w jakim stopniu widoczna jest owa bro艅 palna i czy wszystko jest utrzymane w klimacie.
Ric Simane napisa艂(a):
Czy uznajecie jej istnienie? Albo do jakiego stopnia zaawansowania broi?

Mo偶e by膰, ale rzadka. Np. tylko u gremlin贸w. Dobre jest jeszcze w Might and Magic - s膮 ukryte technologie Staro偶ytnych, dzi臋ki czemu w ostatnich misjach t艂uczesz z blaster贸w :D
Ric Simane napisa艂(a):
A je艣li ju偶 jest, to czy staracie si臋 z niej korzysta膰, czy wolicie jak najbardziej unika膰?

Raczej nie korzystam.

Ric Simane napisa艂(a):
Czy chocia偶 raz odpowiedzcie na wszystkie pytania jakie zadaje w temacie?

Tak! :D

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu:
PostWys艂any: 艢ro, 24 Wrz 2008, 17:20 
Mieszkaniec
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Wto, 23 Wrz 2008, 21:14
Ric Simane napisa艂(a):
W moim 艣wiecie to jest troch臋 podobnie jak w Warhammerze (chyba). Zasadniczo istnieje prymitywna bro艅 palna, ale w wi臋kszo艣ci kraj贸w jest ma艂o powszechna i do艣膰 droga (wyj膮tkiem s膮 tu niekt贸re klany krasnolud贸w i pewne nadmorskie pa艅stwo elf贸w o wysokim stopniu rozwoju).

Podobie艅stwo ko艅czy si臋 na krasnoludach :) Nie wyobra偶am sobie broni palnej u Elf贸w (chyba 偶e 偶yj膮 z ludzmi), rasa ta cechuje si臋, w wi臋kszo艣ci 艣wiat贸w wysok膮 magi膮 i gardz膮 technologi膮. No oczywi艣cie to jest tw贸j 艣wiat i masz prawo to wymy艣lania nowinek.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu:
PostWys艂any: Pi膮, 26 Wrz 2008, 19:27 
Ksi臋ciunio
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Sob, 30 Gru 2006, 15:31
Bro艅 palna mo偶e by膰, ale nie w nadmiarze i tylko jako nowinka stosowana przez krasnoludy/gobliny/gnomy/magiczne 偶贸艂wie-in偶ynier贸w. Lepiej 偶eby nie by艂o, ale jak jest dobrze podana, to zjem ze smakiem.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu:
PostWys艂any: Pi膮, 26 Wrz 2008, 20:46 
Niepokalana dziewica
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: 艢ro, 03 Wrz 2008, 18:51
Niezb臋dnik, przynajmniej od czasu zagrania w Warcarfta (3). Nawet w g艂upiego D&Da pr贸buj臋 wkr臋ci膰 jak膮艣 bro艅 PALN膭. Do tego jeszcze parow贸z, gobli艅ski sterowiec ( w dziesi臋ciu na jedena艣cie przypadk贸w wybuchaj膮.. ale co tam!), 偶yrokopter i mo偶emy rusza膰 :).
Nie ma to jak strzeli膰 trollowi z strzelby prosto w jego wielki g艂upi 艂eb.. albo rozstrzelanie gromady kusznik贸w, stoj膮cych niedaleko mnie...
Og贸艂em, bardzo dobry dodatek. A nawet nie tyle dodatek, co cz臋艣膰.

G贸ra
Offline Profil  

Temat postu:
PostWys艂any: Sob, 27 Wrz 2008, 12:46 
Brodaty starzec
Awatar u偶ytkownika

likop napisa艂(a):
A nawet nie tyle dodatek, co cz臋艣膰.

Widz臋, 偶e mamy ca艂kiem skrajnie odmienne pogl膮dy na ten temat :)
Savio napisa艂(a):
Lepiej 偶eby nie by艂o, ale jak jest dobrze podana, to zjem ze smakiem.

O, to jest to... Unika膰, ale je偶eli musi by膰 to niech b臋dzie porz膮dnie.... Czasami 偶al 艣ciska jak widz臋 nieprzemy艣lane, upchni臋te na si艂臋 proch贸wki....

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu:
PostWys艂any: Sob, 27 Wrz 2008, 14:08 
forty six&2
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: 艢ro, 30 Maj 2007, 20:01
Miejscowo艣膰: other side /p-艅/
dla mnie zale偶y od gry. wol臋 bardziej wszystko, co tradycyjne, ale te偶 mi nie przeszkadza(:

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu:
PostWys艂any: Nie, 28 Wrz 2008, 15:12 
Niepokalana dziewica
Awatar u偶ytkownika

Rzeczywi艣cie Canthar, wtedy 偶al dup臋 艣ciska. Je艣li ma by膰 bro艅, niech b臋dzie przemy艣lana, wymy艣lona, z histori膮 i dup膮, kt贸r膮 mo偶na znale藕膰 bez atlasu. Poza tym, powinien by膰 to psuj膮cy si臋 element uzbrojenia - lufa pokrywa si臋 rdz膮, cz臋艣ci ulegaj膮 zepsuciu, a proch ma tendencj臋 do tracenia swych w艂a艣ciwo艣ci... poza tym, takie co艣 mo偶e spokojnie wybuchn膮膰 nam w r臋kach...
A co do cz臋艣ci - c贸偶, we藕 cho膰by miecz. Zazwyczaj, s艂u偶y on do wyrzynania setek mniej lub bardziej bezbronnych goblin贸w. A teraz usu艅 z gry wszystkie miecze, w艂贸cznie, sztylety i topory... Nie mo偶na powiedzie膰 偶eby by艂 to niepotrzebny dodatek, prawda ;)?
Chocia偶 zazwyczaj widz膮c gobliny w grupie, gracze zamiast rzuci膰 si臋 na nie, sraj膮 w portki i zwiewaj膮 jak najdalej. Zalety Dark Fantasy.

Og贸艂em bro艅 palna powinna by膰 droga, silna, zawodna i og贸lnodost臋pna, a nie 偶e tylko jakie艣 krasnoludy, sk膮pe dranie, ale s贸l ziemi, zawsze to m贸wi臋, maj膮 to tylko dla siebie....

G贸ra
Offline Profil  

Temat postu:
PostWys艂any: Nie, 28 Wrz 2008, 21:40 
Ksi臋ciunio
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Sob, 30 Gru 2006, 15:31
likop napisa艂(a):
Poza tym, powinien by膰 to psuj膮cy si臋 element uzbrojenia - lufa pokrywa si臋 rdz膮, cz臋艣ci ulegaj膮 zepsuciu, a proch ma tendencj臋 do tracenia swych w艂a艣ciwo艣ci... poza tym, takie co艣 mo偶e spokojnie wybuchn膮膰 nam w r臋kach...

W Mordheim tak jest. Nawet najlepsza bro艅 mo偶e czasem, zamiast powali膰 przeciwnika, osmali膰 strzelcowi lico niczym X. Bogus艂aw Radziwi艂艂 Kmicicowi (bleee).

likop napisa艂(a):
Og贸艂em bro艅 palna powinna by膰 droga, silna, zawodna i og贸lnodost臋pna, a nie 偶e tylko jakie艣 krasnoludy, sk膮pe dranie, ale s贸l ziemi, zawsze to m贸wi臋, maj膮 to tylko dla siebie....

Chi艅czycy si臋 nie dzielili ze 艣wiatem. Czemu krasnoludy musz膮?

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu:
PostWys艂any: Pon, 29 Wrz 2008, 05:57 
Niepokalana dziewica
Awatar u偶ytkownika

Bo przyjdzie murzyn i ukradnie ;)?
Zreszt膮, krasnoludy to rasa rdzennie sk膮pa, kt贸ra za pieni膮dze mog艂aby przehandlowa膰 swoj膮 babk臋, co dopiero bro艅! A zreszt膮.. kto powiedzia艂 偶ek krasnoludy odkry艂 proch i bro艅 paln膮 hmm? A nie np. elfy, Chi艅czycy, gobliny czy inna rasa\gatunek\nacja ;<?

G贸ra
Offline Profil  

Temat postu:
PostWys艂any: Pon, 29 Wrz 2008, 14:11 
Brodaty starzec
Awatar u偶ytkownika

likop napisa艂(a):
A zreszt膮.. kto powiedzia艂 偶ek krasnoludy odkry艂 proch i bro艅 paln膮 hmm?

Kanon, tak si臋 przyj臋艂o i tak jest w wi臋kszo艣ci szanowanych 艣wiat贸w, podobnie jak to, 偶e nie ma ziemniak贸w, pomidor贸w i kukurydzy. C贸偶...

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu:
PostWys艂any: Sob, 18 Pa藕 2008, 08:54 
Niepokalana dziewica
Awatar u偶ytkownika

O pomidorach s艂ysza艂em, ale brak kukurydzy i ziemniak贸w?

G贸ra
Offline Profil  

Temat postu:
PostWys艂any: Sob, 18 Pa藕 2008, 09:55 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pon, 29 Pa藕 2007, 11:58
Miejscowo艣膰: Z艂oty Stok
Ano. Dopiero go maj膮 przywie藕膰 z innych wymiar贸w. Ale to dopiero w nastepnej edycji :D Chocia偶 nie jestem pewien czy w Warhammerze nie ma ziemniaczk贸w i kukurydzy.

No ale odbiegli艣my od tematu. Wsoj膮 drog膮 przypomnia艂a mi si臋 jedyna bro艅 palna, kt贸ra mi si臋 dotychczas spodoba艂a, a mianowicie gar艂acz.
W zasadzie nigdy nie wiedzia艂em o jego istnieniu, a tu sie okazuje, 偶e to taki terminator. Rozbite szk艂o->艂adowanie-> strza艂-> kamienie->...
Przepi臋kne:D

Powiedz mi, a zapomn臋. Poka偶 mi, a zapami臋tam. Pozw贸l zrobi膰, a zrozumiem - Konfucjusz

Ka偶dy szczeg贸艂 ma znaczenie - G. Cook
Azat

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu:
PostWys艂any: 艢ro, 22 Pa藕 2008, 20:10 
K艂uk艂ak
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pi膮, 05 Wrz 2008, 20:51
Miejscowo艣膰: jPaolia
艢wiat Tr贸jk膮ta
A u mnie to jest tak:
Krasnoludy wynalaz艂y maszyny parowe, ale za s艂ab膮 by u偶ywa膰 broni. Nawet gdyby zebra艂y wszystkie kot艂y sta膰 by艂oby je najwy偶ej na dziesi臋膰 p贸艂toratonowych kamieni phi...

Kimorg
Nie ma wcale. Ale s膮 podobne do pistolet贸w wyrzutnie metalu na magi臋. Na ca艂ym kontynencie jest ich tylko cztery mo偶e pi臋膰.

Moja posta膰 w Anduinie.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Wy艣wietl posty z poprzednich:  Sortuj wed艂ug  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 121 posty(贸w) ]  Id藕 do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Nast臋pna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy to forum: Brak zarejestrowanych u偶ytkownik贸w oraz 1 go艣膰

Nie mo偶esz zak艂ada膰 nowych temat贸w na tym forum
Nie mo偶esz odpowiada膰 w tematach na tym forum
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w na tym forum

Szukaj: