Witaj, Nieznajomy

Forum wykorzystuje tzw. mechanizm ciasteczek (ang. cookies). U偶ywaj膮c forum wyra偶asz zgod臋 na ich przechowywanie w pami臋ci przegl膮darki i twojego komputera. Je偶eli nie zgadzasz si臋 na ich wykorzystanie, zmie艅 ustawienia przegl膮darki.

Ostatnia wizyta: Obecny czas: Wto, 20 Kwi 2021, 20:39

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 33 posty(贸w) ]  Id藕 do strony 1, 2  Nast臋pna
Autor Wiadomo艣膰
 Temat postu: 艁uki
PostWys艂any: 艢ro, 28 Sty 2015, 15:38 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pon, 29 Pa藕 2007, 11:58
Miejscowo艣膰: Z艂oty Stok
No w sumie to nie ma takiego tematu, wi臋c czemu by nie. Zw艂aszcza, 偶e znalaz艂em fajne zdj臋cie obrazuj膮ce moc zwyk艂ego 艂uku, kt贸re zrobili艣my z yahuz膮 zesz艂ej zimy.
艁uk o sile oko艂o 18 funt贸w, a wi臋c najs艂abszy sensowny. Strza艂 z odleg艂o艣ci oko艂o 12 metr贸w. Materia艂 do l贸d (o grubo艣ci oko艂o 3 cm), a wi臋c wytrzyma艂o艣膰 na 艣ciskanie 3MPa, wi臋c no ma艂o (ko艣膰 ma oko艂o 50 razy tyle). Strza艂a przesz艂a na wylot i polecia艂a jeszcze 10 metr贸w dalej.
Image
Macie jakie艣 fajne materia艂y obrazuj膮ce si艂臋 艂uku trafiaj膮cego w r贸偶ne materia艂y?
I tak og贸lnie moje pytanie: jak si臋 zapatrujecie na 艂uki w fantasy? W waszych 艣wiatach s膮 jakie艣 rodzaje 艂uk贸w, czy po prostu si臋 nad tym nie zastanawiali艣cie, bo uznali艣cie, 偶e jest dok艂adnie ich tak w br贸d jak w rzeczywisto艣ci. A mo偶e macie jakie艣 w艂asne, ciekawe projekty? No i s膮 jeszcze magiczne 艂uki (Gothic :) )

A jeszcze znalaz艂em przy okazji link do ciekawego artyku艂u o fizyce 艂uku: http://www.arcus-lucznictwo.pl/index.php?id=21
To dla jakich艣 Yavin贸w xD

Powiedz mi, a zapomn臋. Poka偶 mi, a zapami臋tam. Pozw贸l zrobi膰, a zrozumiem - Konfucjusz

Ka偶dy szczeg贸艂 ma znaczenie - G. Cook

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu: Re: 艁uki
PostWys艂any: 艢ro, 28 Sty 2015, 15:58 
W艂ochata dzidzia
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Wto, 29 Kwi 2008, 13:14
Miejscowo艣膰: Pozna艅
Jak chodzi o u偶ycie w fantasy, to bro艅 nie bez powodu bardzo lubiana w gatunku. Ma艂o kt贸ry bohater strzela z kuszy czy rzuca w艂贸czniami. 艁uk zdaje si臋 by膰 godniejszy, dodawa膰 postaci majestatu, tajemniczo艣ci i aury kunsztu.

No i r贸偶nych ciekawych egzemplarzy w fantasy jest masa. 艁uki z energetycznymi ci臋ciwami albo generuj膮ce magiczne b艂yskawice zamiast wymaga膰 strza艂, bro艅 wzbogacona zakl臋ciami kreuj膮cymi wspieraj膮cy wiatr, drzewce z r贸偶nych materia艂贸w jak np. rogi urgali. Pomys艂贸w jest masa.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: 艢ro, 28 Sty 2015, 16:03 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

A w艂a艣nie zapomnia艂em nadmieni膰 jeszcze, 偶e w og贸le wed艂ug sztuki, 艂uk powinno nosi膰 si臋 opatulonym w p艂贸tno, na prosto, a ci臋ciw臋 w jakiej艣 sk贸rzanej sakwie/torbie.
Tak wi臋c co z tym fantem zrobi膰 w sesjach? Pozwoli膰 graczom i艣膰 z 艂ukiem na plecach, a kiedy przychodzi walka, to tylko 艣ci膮gn膮膰 go, wyci膮gn膮膰 strza艂臋 i w nast臋pnej turze strzela膰, czy mo偶e musia艂by taki odwin膮膰 艂uk ze szmaty, wyci膮gn膮膰 ci臋ciw臋, rozpl膮ta膰 j膮 i naci膮gn膮膰? Trwa艂o by to pewnie jakie艣 30-60 sekund minimum. Ale mo偶e by wtedy zrobi膰 艂uk naprawd臋 艣mierciono艣nym narz臋dziem, kt贸re, je艣li ma si臋 ju偶 w r臋ce, to szybko zabija?

Powiedz mi, a zapomn臋. Poka偶 mi, a zapami臋tam. Pozw贸l zrobi膰, a zrozumiem - Konfucjusz

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: 艢ro, 28 Sty 2015, 16:19 
W艂ochata dzidzia
Awatar u偶ytkownika

O w艂a艣nie, bardzo dobre spostrze偶enie. Uwa偶am, 偶e posta膰 nosz膮ca d艂u偶szy czas bro艅 w przygotowanym do walki stanie, powinna ryzykowa膰, 偶e 艂uk b臋dzie niszcza艂. Oczywi艣cie atak z zaskoczenia na zupe艂nie niespodziewaj膮cego si臋 czegokolwiek 艂ucznika by艂by straszny, ale poza takimi sytuacjami posta膰 po prostu potrzebowa艂aby sama kreowa膰 sobie jak膮艣 przewag臋 wyprzedzenia, 偶eby mie膰 czas przed walk膮 poprawnie si臋 przygotowa膰.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: 艢ro, 28 Sty 2015, 16:43 
Brodaty starzec
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Wto, 20 Lut 2007, 11:59
Miejscowo艣膰: Solstheim <3
Moim zdaniem wymaganie od graczy, 偶eby nosili roz艂o偶one 艂uki to jak dawanie ryzyka 艣mierci z zaka偶enia ran i gangreny. Super-realizm, ale przestaje to by膰 grywalne. Po prostu przyjmuje si臋, 偶e przed wyruszeniem w drog臋 przygotowuje si臋 uzbrojenie, tak jak nikt nie wymaga od graczy deklarowania korzystania z toalety czy rozbierania si臋 do snu z odzie偶y wierzchniej.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: 艢ro, 28 Sty 2015, 17:45 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

No w艂a艣nie Mietku, to w drodze jest najwi臋ksze zagro偶enie dla 艂uku.
Ja zawsze wyznaj臋 zasad臋 braku czepialstwa dla takich rzeczy, ale ciekawi膮 mnie opinie innych. No bo w sumie mo偶e by膰 taka koncepcja ultra mocnej broni, kt贸ra jednak jest straszliwie powolna i potrzeba kilka tur 艂ucznika os艂ania膰, 偶eby m贸g艂 sia膰 z艂o. Ale z drugiej strony przygotowana zasadzka kilku 艂ucznik贸w to 艣mier膰 na miejscu.
Btw. fajnie umagiczniony 艂uk dla mnie by艂by po prostu taki, kt贸ry zawsze trafia w wyznaczone miejsce xD Cho膰 to ju偶 by艂a by pot臋偶na magia.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: 艢ro, 28 Sty 2015, 19:15 
Typowy leming
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Nie, 08 Sty 2012, 17:02
Miejscowo艣膰: 艁贸d藕
Jako osoba regularnie strzelaj膮ca z 艂uku od gimnazjum dorzuc臋 par臋 przemy艣le艅 na ten temat :)

1.) Je偶eli nie pada, to noszenie 艂uku w spos贸b otwarty mu raczej w niczym nie przeszkadza

2.) 艁uk przenosi si臋 zawsze ze zdj臋t膮 ci臋ciw膮 (zw艂aszcza jak jest ciep艂o). Dla pocz膮tkuj膮cego na艂o偶enie ci臋ciwy to oko艂o 30-45 sekund i troch臋 nerw贸w pod has艂em "a nie z艂ami臋 go?" (uwielbiam katowa膰 tym osoby nowe kt贸re id膮 ze mn膮 postrzela膰 :D )

3.) Dla zaawansowanego na艂o偶enie ci臋ciwy zabiera jeden sprawny ruch r臋k膮 i oko艂o 2-5 sekund. M贸j trener potrafi to zrobi膰 dos艂ownie w 2 sekundy, ja takiego powera w r臋kach nie mam :D

4.) Woda 藕le robi na drewno i dramatycznie 藕le na ci臋ciw臋. Je偶eli strzelamy w deszczu, to trzeba za艂o偶y膰 rozs膮dnie konieczno艣膰 wymiany ci臋ciwy w bliskim czasie

5.) Strza艂y s膮 zar膮bi艣cie silne, przebijanie lodu to piku艣 - kto艣 mi opowiada艂 na strzelnicy 偶e skombinowa艂 kevlar z demobilu i przebija艂o. Nie mog臋 niestety zweryfikowa膰 czy m贸wi艂 na serio...

6.) Bardzo wa偶ne we wszystkich szkoleniach - strzelanie bez strza艂y ko艅czy si臋:
a.) z艂amaniem r臋ki
b.) z艂amaniem 艂uku
c.) (bardzo rzadko) tylko opierdolem ze strony innych 艂ucznik贸w. Cholernie ryzykowne, nie warto tego robi膰 w domu. 艁uk magazynuje ogromn膮 ilo艣膰 energii kt贸r膮 naturalnie przekazuje strzale. Je偶eli nie ma strza艂y, ta energia uderzy w ramiona 艂uku lub w twoje rami臋.

7.) Jak strzelasz z refleksa to przesiadka na longbowa brytyjskiego b臋dzie bardzo przykra. Na odwr贸t (podobno) podobnie.

8.) Brytyjscy 艂ucznicy w 艣redniowieczu, ci najlepsi na 艣wiecie, strzelali regularnie od 7 roku 偶ycia. Tylko tacy wchodzili w sk艂ad elitarnych oddzia艂贸w strzeleckich w armii. Tym samym ka偶demu z艂apanemu brytyjczykowi obcinano przed wypuszczeniem profilaktycznie dwa palce prawej d艂oni, 偶eby ju偶 nigdy nie m贸g艂 strzela膰.

9.) Majdan trzyma si臋 zawsze w lewej r臋ce, naci膮ga si臋 praw膮. Lewor臋czno艣膰 nie ma tu nic do gadania.

Jak kto艣 chce wiedzie膰 wi臋cej niech 艣mia艂o pyta ;)

Edit
Wynalazki wsp贸艂czesne kt贸rych nie by艂o w 艣redniowieczu, ale mog膮 by膰 w fantasy (np. gnomie)

1.) 艁uki refleksyjne. Na zachodzie Europy nie rosn膮 drzewa z kt贸rych mo偶na je wykona膰, wi臋c zach贸d ich nie mia艂. 艁uk refleksyjny ma bazowo dwa zakrzywienia na rami臋 zamiast jednego:

2.) Kliker. Bazowo jak strzelasz naprawd臋 dobrze, minimalna r贸偶nica w naci膮gni臋ciu strza艂y ma wp艂yw na wynik strza艂u na du偶ym dystansie (50m+). Wymy艣lono zatem kliker, ma艂y metalowy "dzynks" kt贸ry opiera si臋 o grot strza艂y. Przy idealnym naci膮gu kliker si臋 ze艣lizguje, generuj膮c metaliczne uderzenie b臋d膮ce dla 艂ucznika znakiem 偶e strza艂a jest w idealnej pozycji i w tej samej chwili ma strzeli膰.

Stronka na wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Clicker

3.) Celownik. Najprostszy wariant to szpilka wbita w mi臋kk膮 g膮bk臋 na majdanie, jej g艂贸wka wskazuje cel. Mo偶na si臋 bawi膰 w bardziej wyrafinowane metalowe albo optyczne celowniki

4.) Obci膮偶niki - takie metalowe pa艂膮ki z przodu 艂uku. T艂umi膮 drganie po strzale. Plus mog膮 robi膰 za obuchowy rodzaj bagnetu je偶eli przeciwnik podejdzie bli偶ej :D

5.) 艁uki bloczkowe - no to jest wunderwaffe je偶eli chodzi o si艂臋 naci膮gu, w turniejach startuj膮 w osobnej kategorii. Oczywi艣cie nie by艂o ich w 艣redniowieczu, ale widzia艂em ju偶 w paru grach fantasy :)

Wioska:
Magiczny Spisek:

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: 艢ro, 28 Sty 2015, 19:19 
W艂ochata dzidzia
Awatar u偶ytkownika

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: 艢ro, 28 Sty 2015, 19:33 
Typowy leming
Awatar u偶ytkownika

Wioska:
Magiczny Spisek:

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: 艢ro, 28 Sty 2015, 19:54 
W艂ochata dzidzia
Awatar u偶ytkownika

Hm, to mo偶e postawmy spraw臋 jasno: jak nale偶y 艂apa膰 艂uk i gdzie k艂a艣膰 strza艂臋, 偶eby by艂o poprawnie i jak nale偶y? Tak dok艂adnie dla debila poprosz臋.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: 艢ro, 28 Sty 2015, 20:11 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Prawa r臋ka na ci臋ciwie, lewa na drewnie. Strza艂a na ko艅cu ma wci臋cie i na nie nasadzasz ci臋ciw臋 pod k膮tem 90 stopni. Cz臋艣膰 z grotem opierasz o lew膮 cz臋艣膰 drzewca 艂uku, tak 偶eby le偶a艂a sobie na d艂oni trzymaj膮cej 艂uk.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: 艢ro, 28 Sty 2015, 20:28 
Typowy leming
Awatar u偶ytkownika

Wioska:
Magiczny Spisek:

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: 艢ro, 28 Sty 2015, 20:30 
W艂ochata dzidzia
Awatar u偶ytkownika

@Osek: Chodzi艂o mi o samo ostatnie zdanie, bo 偶e strza艂臋 si臋 nak艂ada na ci臋ciw臋 to chyba kurde wiem. Ale w takim razie dobrze si臋 uczy艂em, 偶e strza艂a w do艂ku mi臋dzy lew膮 d艂oni膮 a majdanem, dobrze wiedzie膰. Jeszcze jedna kwestia: jaki uk艂ad palc贸w prawej d艂oni na ci臋ciwie i jaki spos贸b zwalniania?

@Stray: no wsp贸艂czesne progi dla strza艂y itp. to jednak wsp贸艂czesny wymys艂, chodzi艂o mi o strzelectwo historyczne bardziej i najprostsze mo偶liwe 艂uki.

No ale nadal jeszcze w艂a艣nie kwestia tych prawych palc贸w.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: 艢ro, 28 Sty 2015, 20:42 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

A to ja strzela艂em tylko z takiego zwyk艂ego 艂uku, bez progu, st膮d moje wyja艣nienie :P

A co do prawych palc贸w, to z mojego do艣wiadczenia im ich wi臋cej tym gorzej tak naprawd臋. Dwa s膮 spoko i na raz puszczasz. Jeden wy偶ej, drugi poni偶ej strza艂y, chwytaj膮 tylko za ci臋ciw臋.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: 艢ro, 28 Sty 2015, 20:50 
W艂ochata dzidzia
Awatar u偶ytkownika

Ja w starym 艂uku mia艂em ten pr贸g po prawej stronie, ale by艂 tak kijowy, 偶e wola艂em go nie u偶ywa膰, strasznie niewygodny : p

I w takim razie spos贸b chwytania ci臋ciwy te偶 mi si臋 zgadza. Kul, dobrze wiedzie膰, 偶e chocia偶 co艣 w 偶yciu robi艂em poprawnie xD

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: 艢ro, 28 Sty 2015, 22:32 
Typowy leming
Awatar u偶ytkownika

Jeden (wskazuj膮cy) nad, dwa kolejne pod. Trzymasz w pierwszym zagi臋ciu d艂oni. Jak ci si臋 za bardzo wpija, jest ochraniacz na palce, tzw. sk贸rka :)

Wioska:
Magiczny Spisek:

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: Wto, 10 Lis 2015, 17:04 
Przybysz

Do艂膮czenie: 艢ro, 04 Maj 2011, 16:37
M贸j 艂uk ma 132 cm i 18 kg naci膮gu cho膰 ma w艂贸kno w臋glowe w sobie. Jest wytrzyma艂y na zle warunki pogodowe patrz wilgo膰. Zasi臋g ma du偶y nie pami臋tam jaki. To zale偶y z czego si臋 strzela i jakich strza艂 u偶ywa. Bo luki sportowe z celownikiem jak dla mnie s膮 najgorsza rzecz膮 je艣li chodzi o 艂ucznictwo bo pomaga to przestrzeganiu, anie sztuka jest trafi膰 do celu kiedy ma si臋 wspomaganie podporke na strzale i celownik. Z klasycznych 艂uk贸w jest du偶o trudniej strzela膰 i przyjemniej i 膰wiczy si臋 przy tym oko i 艂ap臋. I s膮 o niebo 艂adniejsze , cho膰 widuje juz luki klasyczne , z w艂贸kna szklanego. :/ i niestety mam ten problem niekiedy ze 艂uki sportowe robione s膮 dla prawo recznych os贸b kilka razy mia艂am tak膮 sytuacj臋. A technik strzeleckich jest kilka i ka偶dy z kim rozmawiam ma inn膮.zakup 艂uku to powa偶na sprawa dla pocz膮tkuj膮cych , bo 18 i wy偶ej kg naci膮gu na pocz膮tek mo偶e by膰za wiele . Ja zaczyna艂am od 16. A co do strza艂 zale偶y to od grotu i od rodzaju 艂uku i z czego strza艂a jest zrobiona. .

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Wto, 17 Lis 2015, 21:14 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: 艢ro, 18 Lis 2015, 04:16 
Typowy leming
Awatar u偶ytkownika

Wioska:
Magiczny Spisek:

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: 艢ro, 18 Lis 2015, 07:52 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Wy艣wietl posty z poprzednich:  Sortuj wed艂ug  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 33 posty(贸w) ]  Id藕 do strony 1, 2  Nast臋pna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy to forum: Brak zarejestrowanych u偶ytkownik贸w oraz 1 go艣膰

Nie mo偶esz zak艂ada膰 nowych temat贸w na tym forum
Nie mo偶esz odpowiada膰 w tematach na tym forum
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w na tym forum

Szukaj: