Witaj, Nieznajomy

Forum wykorzystuje tzw. mechanizm ciasteczek (ang. cookies). U偶ywaj膮c forum wyra偶asz zgod臋 na ich przechowywanie w pami臋ci przegl膮darki i twojego komputera. Je偶eli nie zgadzasz si臋 na ich wykorzystanie, zmie艅 ustawienia przegl膮darki.

Ostatnia wizyta: Obecny czas: Nie, 21 Kwi 2019, 13:32

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 52 posty(贸w) ]  Id藕 do strony 1, 2, 3  Nast臋pna
Autor Wiadomo艣膰
 Temat postu: O pracy w tym kraju s艂贸w kilka
PostWys艂any: Pon, 20 Sie 2012, 17:19 
Typowy leming
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Nie, 08 Sty 2012, 17:02
Miejscowo艣膰: 艁贸d藕
Kr贸tki esej powsta艂y w wyniku koszmarnego zgrzytu tego co s艂ysz臋 w mediach (i od niekt贸rych forumowicz贸w) z tym co sam zaobserwowa艂em.

Powszechna opinia jest taka, 偶e w Polsce nie ma pracy. To wszyscy wiedz膮, dlatego mi臋dzy innymi wyjazd za granic臋 do zbierania truskawek wydaje si臋 tak atrakcyjny. Problem w tym, 偶e ca艂kiem sporo zachodnich firm odkry艂o, 偶e polscy in偶ynierowie s膮 r贸wnie dobrzy i du偶o ta艅si ni偶 ich zagraniczni odpowiednicy; Mam na my艣li fakt, 偶e polski specjalista niczym nie ust臋puje niemieckiemu, podczas gdy bez problemu b臋dzie pracowa艂 za 5000 z艂 na r臋k臋 (niemiecki dla por贸wnania chce 5000鈧 na r臋k臋 czyli 4x wi臋cej). R贸偶nica w zarobkach wynika z tego 偶e cena 偶ycia w Polsce jest niepor贸wnywalnie ni偶sza ni偶 w Niemczech.

Korporacje podrapa艂y si臋 w g艂ow臋, po czym zacz臋艂y wprowadza膰 mn贸stwo kluczowych laboratori贸w do Polski. Dla przyk艂adu najwi臋ksze centrum R&D (Research & Develeopment) Samsunga w Europie (i jedno z najwi臋kszych na 艣wiecie) mie艣ci si臋 w Warszawie i zatrudnia ~1000 polskich in偶ynier贸w. Kto艣 powie, ze to zachodni koncern i 偶e zyski id膮 na zach贸d; Przypominam jednak, 偶e ten "zachodni koncern" zostawia w Polsce 5 milion贸w z艂otych (1000 * 5000) miesi臋cznie samym tylko tytu艂em pensji. Nie licz膮c koszt贸w u偶ytkowania lokali, podatk贸w, pr膮du, wyposa偶enia, itp. To wszystko trafia do polak贸w kt贸rzy wydaj膮 te pieni膮dze w Polsce.

Czyta艂em wywiad z HRk膮 jednej z tych korporacji, kt贸ry sprowadza艂 si臋 do tezy: "W Polsce w ostatnim czasie pojawi艂o si臋 mn贸stwo nowych miejsc pracy, a 6 milion贸w twoich potencjalnych konkurent贸w do warto艣ciowych stanowisk czmychn臋艂o na zach贸d zbiera膰 truskawki. Je偶eli nadal nie umiesz znale藕膰 pracy, zacznij g艂osowa膰 na socjalist贸w, bo tylko wysokie zasi艂ki dla bezrobotnych mog膮 ci臋 uratowa膰"

Kto艣 powie, 偶e to wydumane tezy nie maj膮ce poparcia w rzeczywisto艣ci, wi臋c polec臋 z przypadkiem najbardziej mi znanym - czyt. moim w艂asnym. Po rozstaniu si臋 z moim poprzednim pracodawc膮 wrzuci艂em w internet CVk臋. Musz臋 przyzna膰 偶e z moich osi膮gni臋膰 jestem do艣膰 dumny (konkursy, uko艅czone projekty, itp.) i nawet pomimo do艣膰 s艂abego punktu (brak sko艅czonych studi贸w), w ci膮gu 2 miesi膮cu dosta艂em mailowo 15 ofert pracy. We wszystkich k艂adziono nacisk na mn贸stwo 艣wiadcze艅 ("dodatki do sportu, prywatna opieka zdrowotna, pokrywanie koszt贸w kurs贸w i szkole艅 - nawet nie zwi膮zanych z wykonywanym zawodem, itp"), w wielu wr臋cz akcentowano ch臋膰 zatrudnienia ("firma mie艣ci si臋 w Warszawie, ale rozmowa kwalifikacyjna mo偶e odby膰 si臋 w 艁odzi, dopuszczamy prac臋 cz臋艣ciowo zdaln膮 z dojazdem do Warszawy 1-2 razy na tydzie艅 na konkretne spotkania, oczywi艣cie z pokryciem koszt贸w podr贸偶y")

A co z zawodami niein偶ynieryjskimi? Tutaj nie jestem na bie偶膮co, ale polec臋 po moich znajomych; W sumie nie znam nikogo kto po uko艅czeniu studi贸w w konkretnej dzia艂ce nie znalaz艂by zatrudnienia w swojej dziedzinie. Mam znajomego geodet臋 kt贸ry pracuje nad dotacjami unijnymi dla rolnik贸w, znajoma po j臋zykoznawstwie pracuje jako korektorka/redaktorka, inna otworzy艂a prywatny gabinet fizjoterapii (dzi臋ki dotacjom unijnym). Praca w tym kraju jest, trzeba po ni膮 si臋gn膮膰. Przyzwyczajenia z PRLu (dajcie mi prac臋!) trzeba po prostu zmieni膰 na kapitalistyczne (robi臋 ten i ten kurs, umiem to a to, czy byliby pa艅stwo zainteresowani zatrudnieniem mnie?) i bez trudu mo偶na si臋 wybi膰 w tym kraju, bez potrzeby czmychania na zach贸d.

Danger? Hah! I walk on the wild side! I laugh in the face of danger! Ha! Ha! Ha!

Wioska: Senzavir "Aval" Seremeneth
Magiczny Spisek: Nasira Hariri

G贸ra
Offline Profil  

Temat postu: Re: O pracy w tym kraju s艂贸w kilka
PostWys艂any: Pon, 20 Sie 2012, 20:43 
Zapewne jest czarodziejem
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: 艢ro, 10 Sty 2007, 14:10
Miejscowo艣膰: Szczecin
StraySoul napisa艂(a):
Mam na my艣li fakt, 偶e polski specjalista niczym nie ust臋puje niemieckiemu

A wykszta艂ceniem?

StraySoul napisa艂(a):
podczas gdy bez problemu b臋dzie pracowa艂 za 5000 z艂 na r臋k臋 (niemiecki dla por贸wnania chce 5000鈧 na r臋k臋 czyli 4x wi臋cej).

Ja b臋d臋 pracowa艂 nawet za 1500 z艂 na r臋k臋! :shock:

No og贸艂em brzmi optymistycznie. Mam szczeg贸lnie nadziej臋, 偶e to co m贸wisz o zawodach niein偶ynierskich jest prawd膮 :).

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pon, 20 Sie 2012, 20:46 
Smok Nekromanta
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pi膮, 17 Gru 2010, 14:00
U nas jest praca, ale dost臋pna tylko po znajomo艣ci, a nie dla jakich艣 roboli z plebsu, kt贸rzy podobno chc膮 zarabia膰 i 偶y膰 godnie - psychiczni ludzie jacy艣!

^
Tak widz臋 podej艣cie naszego pa艅stwa.

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: Pon, 20 Sie 2012, 20:59 
Typowy leming
Awatar u偶ytkownika

Ric Simane napisa艂(a):
A wykszta艂ceniem?
Hah, jestem znany z tego 偶e mam wyj膮tkowo nisk膮 opini臋 o polskich uczelniach - problem w tym, 偶e te zagraniczne s膮 r贸wnie beznadziejne; Do niedawna polski system edukacji by艂 jednym z najlepszych w Europie, ale po reformie (wprowadzenie gimnazj贸w, nowej matury, wywaleniu egzamin贸w wst臋pnych na studia) wyr贸wnali艣my do 艣redniej Europejskiej (czyt. dramatycznie w d贸艂)
Ric Simane napisa艂(a):
Ja b臋d臋 pracowa艂 nawet za 1500 z艂 na r臋k臋! :shock:
Te偶 tak my艣la艂em, jak szed艂em do roboty po raz pierwszy (wiadomo, b臋d臋 robi艂 to co kocham, nie musz膮 mi du偶o p艂aci膰 偶ebym by艂 szcz臋艣liwy!), natomiast bardzo szybko doszed艂em do wniosku 偶e w sumie opr贸cz pracy (nawet wymarzonej) te偶 jest 偶ycie prywatnie i w sumie fajnie jest od czasu do czasu skoczy膰 na wakacje do Wielkiej Brytani, albo kupi膰 sobie nowy 艂uk ;) Anyways, co zauwa偶yli ju偶 pracodawcy - nie ma wi臋kszej r贸偶nicy czy zarabiasz 5000 czy 10 000 na r臋k臋, wi臋kszo艣膰 ludzi i tak tego nie wyda. Dlatego m.in. rzadko kiedy oferuje si臋 wy偶sze pensje dla in偶ynier贸w, natomiast przyci膮ga si臋 ich innymi sztuczkami - w艂a艣nie wspomnianymi przeze mnie 艣wiadczeniami dodatkowymi (kt贸re przyci膮gaj膮 du偶o wi臋cej ludzi do pracy, a przy tym wychodz膮 taniej ni偶 podwy偶szenie pensji), albo np. ofert膮 pracy nad ciekawymi projektami (np. dosta艂em propozycj臋 opracowywania technologii kt贸re wejd膮 w sk艂ad systemu Android - wspomniane R&D Samsunga - czyli projektowa艂bym rzeczy kt贸rych p贸藕niej b臋d膮 u偶ywa艂y miliony ludzi na ca艂ym 艣wiecie ;) )
Ric Simane napisa艂(a):
No og贸艂em brzmi optymistycznie. Mam szczeg贸lnie nadziej臋, 偶e to co m贸wisz o zawodach niein偶ynierskich jest prawd膮 :).
O zawodach niein偶nieryjskich ci臋偶ko jest mi si臋 wypowiada膰, bo generalnie znam sytuacj臋 tylko z opinii znajomych. Natomiast wkurza mnie to, 偶e ludzie m贸wi膮 "nie ma w Polsce pracy" powtarzaj膮c to za politykami, mediami, albo innymi znajomymi, i nawet nie sprawdzaj膮c jak jest naprawd臋 ;)

Toris napisa艂(a):
U nas jest praca, ale dost臋pna tylko po znajomo艣ci, a nie dla jakich艣 roboli z plebsu, kt贸rzy podobno chc膮 zarabia膰 i 偶y膰 godnie - psychiczni ludzie jacy艣!
Patrz poprzednia wypowied藕. Nie powtarzaj stereotypowych tez medi贸w, znajomych czy polityk贸w tylko wy艣lij CVk臋 do kilku firm i zobacz jak jest naprawd臋. Zrobi艂em tak pod koniec liceum, bez 偶adnego wykszta艂cenia i z minimalnym do艣wiadczeniem zawodowym i przeszed艂em przez sito rekrutacji na programist臋 Wied藕mina - nie dosta艂em si臋 w ko艅cu, ale rozmowa kwalifikacyjna zako艅czy艂a si臋 "Niech pan si臋 dokszta艂ci ze standardu C++ i zapraszamy na rozmow臋 za rok" ;) Teza 偶e praca jest dost臋pna tylko po znajomo艣ci to wymys艂 prasy, nie maj膮cy 偶adnego pokrycia w rzeczywisto艣ci. Po prostu poszukaj roboty, a nie popadaj w sydromy "misie niechce" lub "niedasia" pr贸buj膮c jako艣 uzasadni膰 logicznie swoje lenistwo.
Toris napisa艂(a):
Tak widz臋 podej艣cie naszego pa艅stwa.
Ogromna wi臋kszo艣膰 firm w tym kraju jest prywatna, wi臋c podej艣cie pa艅stwa nie ma tu nic do rzeczy ;)

Danger? Hah! I walk on the wild side! I laugh in the face of danger! Ha! Ha! Ha!

Ostatnio edytowany przez StraySoul, Pon, 20 Sie 2012, 21:05, edytowano w sumie 1 raz

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: Pon, 20 Sie 2012, 21:05 
Awatar u偶ytkownika

StraySoul napisa艂(a):
(wiadomo, b臋d臋 robi艂 to co kocham, nie musz膮 mi du偶o p艂aci膰 偶ebym by艂 szcz臋艣liwy!),

Tylko, 偶e u nas jest raczej nastawienie, 偶e kszta艂ci膰 nale偶y si臋 w czym艣, co jest dobrze p艂atne, a nie co si臋 lubi.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pon, 20 Sie 2012, 21:10 
Typowy leming
Awatar u偶ytkownika

Ric Simane napisa艂(a):
Tylko, 偶e u nas jest raczej nastawienie, 偶e kszta艂ci膰 nale偶y si臋 w czym艣, co jest dobrze p艂atne, a nie co si臋 lubi.
Hm, ciekawe dlaczego na filozofii lub dziennikarce brakuje miejsc, a wydzia艂 fizyki 艣wieci pustkami (ostatnio by艂o 34 ch臋tnych na 100 miejsc - to nie liter贸wka ;) ). Faktem jest 偶e niekt贸re kierunki kszta艂cenia s膮 zwyczajnie durne - a ludzie je wybieraj膮 bo wydaje im si臋 偶e chc膮 to robi膰 a nie dlatego bo naprawd臋 chc膮 to robi膰.

To nadal jednak nie pow贸d 偶eby rezygnowa膰 z marze艅, tych prawdziwych. Znam filolog贸w, dziennikarzy, czy inszych filozof贸w kt贸rzy jak najbardziej znale藕li zatrudnienie, poniewa偶 byli zwyczajnie dobrzy w tym co robi膮 i rozwijali sw贸j warsztat pracy ;)

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: Pon, 20 Sie 2012, 21:15 
Smok Nekromanta
Awatar u偶ytkownika

Problem jest taki, 偶e nie mam znajomo艣ci, a nikt nie nie zatrudni z obecnym wykszta艂ceniem nawet przy rozwo偶eniu pizzy. Ulotki przemilcz臋, nie, 偶ebym m贸wi艂, 偶e to z艂a praca, ale nie jestem zbyt mile widziany w paru miejscach w moim mie艣cie . . .

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: Pon, 20 Sie 2012, 21:20 
Typowy leming
Awatar u偶ytkownika

Toris, sk膮d taki wniosek 偶e ci臋 nikt nie zatrudni? Wys艂a艂e艣 CVk臋 do pi臋tnastu firm, czy tylko "tak ci si臋 wydaje"? ;)

M贸wi臋 po sobie, nie mia艂em nawet jednego dnia na studiach, gdy negocjowa艂em podjecie pracy nad Wied藕minem, najwi臋kszym polskim projektem gry komputerowej.

Generalnie obserwacje po znajomych pokazuj膮 偶e jak chc膮 dosta膰 prac臋 to j膮 dostaj膮 - przyk艂ad znajomego (ju偶 chyba przywo艂ywa艂em) kt贸ry zosta艂 kasjerem w kinie, a obecnie jest tam kierownikiem zmiany. Przesta艅 mi t艂umaczy膰 偶e si臋 tego nie da zrobi膰 i po艣wi臋膰 ca艂膮 t膮 energi臋 na napisanie CV i po prostu je gdzie艣 wy艣lij. Zaskoczysz si臋 ;)

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: Pon, 20 Sie 2012, 23:00 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pon, 29 Pa藕 2007, 11:58
Miejscowo艣膰: Z艂oty Stok
Jedna poprawka : geodeta jest zawodem in偶ynierskim, a nie przeciwnie. I dla nich pracy jest w br贸d, nawet si臋 prosi膰 nie musz膮.

Co do pracy, to zale偶y gdzie chcesz pracowa膰. Widzisz, ty masz ten komfort, 偶e ju偶 na studiach i przed nimi mia艂e艣 mo偶liwo艣膰 i masz mo偶liwo艣膰 podj臋cia pracy, bo informatyk mo偶e pracowa膰 w du偶ej mierze w domu, ale nie wszyscy tak mog膮. Ja np. mam zero szans na prac臋 w zawodzie po liceum albo w trakcie studi贸w(no mo偶e jakbym na zaoczne poszed艂, ale nie chc臋). I pewnie nie jestem w tym fakcie odosobniony.

A prac臋 w Obi, czy Call Center przecie mo偶e ka偶dy, sam tak robi艂em za 1500 z艂 na r臋k臋, lekka praca nawet jak ju偶 porobi艂em p贸艂 roku i dosta艂em si臋 troch臋 wy偶ej. Praca taka jest, wystarczy popyta膰.

Co do wykszta艂cenia, to po rozmowie z Wami tj. studentami ze zjazdu Anduinowego, odkry艂em, 偶e stan polskich uczelni faktycznie wo艂a o pomst臋 do nieba, a jednocze艣nie nabra艂em szacunku do mojej Politechniki, kt贸ra trzyma o wiele wi臋kszy poziom ni偶 gdzie indziej, a do tej pory my艣la艂em, ze to u nas jest 艂agodnie i musz臋 si臋 przyk艂ada膰. A z rozmowy z lud藕mi, kt贸rzy je藕dzili na wymiany rozmaite, wiem, 偶e faktycznie na zachodzie jest albo tak samo, albo gorzej. Nie wiem jak u was, ale u nas profesorzy s膮 kadr膮, kt贸ra ma w 艣wiecie nauki cz臋sto du偶o g艂osu, s膮 bardzo znani i wprowadzili co nieco do rozwoju techniki.

Co do reformy szkolnictwa, to faktycznie jest to koszmarny b艂膮d. Co roku obni偶aj膮 w podstaw贸wkach i gimnazjach programy nauczania na 艂atwiejsze i robi si臋 z dzieci idiot贸w. Jak dla mnie jest to najgorsze co mo偶na by艂o zrobi膰 dla tego kraju, wszystko inne jestem w stanie wybaczy膰.

Powiedz mi, a zapomn臋. Poka偶 mi, a zapami臋tam. Pozw贸l zrobi膰, a zrozumiem - Konfucjusz

Ka偶dy szczeg贸艂 ma znaczenie - G. Cook
Azat

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pon, 20 Sie 2012, 23:10 
Smok Nekromanta
Awatar u偶ytkownika

Na prac臋 w firmach nie mam czasu, musz臋 studiowa膰. Chodzi o prac臋 dorywcz膮 w weekendy, cho膰 i tu z czasem cienko. W wakacje chcia艂em pracowa膰, taki sam skutek - nikt mnie nie chce przyj膮膰. My艣la艂em o w艂asnej malutkiej dzia艂alno艣ci przez allegro, ale szybko odwiedzono mnie od tego pomys艂u, bo koledze doczepi艂 si臋 Urz膮d Skarbowy za co艣.

Czy dzia艂alno艣膰 religijna te偶 si臋 liczy jako praca, czy to raczej wolontariat? ;)

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: Wto, 21 Sie 2012, 07:25 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pon, 29 Pa藕 2007, 11:58
Miejscowo艣膰: Z艂oty Stok
Zale偶y czy Ci p艂ac膮. Jak nie, to wolontariat.

No Toris, nie opowiadaj g艂upot, 偶e Ci臋 nawet do g艂upiej biedronki nie chcieli przyj膮膰? Nie wiem w jak du偶ym mie艣cie mieszkasz, ale je艣li studiujesz to wnioskuj臋, 偶e miasto ma super i hipermarkety. Pracy na p贸艂 etatu nie brakuje, wiem to po sobie bo nawet tygodnia nie szuka艂em.

Powiedz mi, a zapomn臋. Poka偶 mi, a zapami臋tam. Pozw贸l zrobi膰, a zrozumiem - Konfucjusz

Ka偶dy szczeg贸艂 ma znaczenie - G. Cook
Azat

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Wto, 21 Sie 2012, 10:19 
Zmazik
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: 艢ro, 01 Wrz 2010, 21:21
Miejscowo艣膰: Zuoty Stok
Zgodz臋 si臋 stuprocentowo ze StraySoul, praca zawsze jaka艣 si臋 znajdzie, tylko trzeba jej szuka膰 ;)
Z prac膮 w zawodzie po studiach r贸偶nie bywa, ale je偶eli kto艣 poszed艂 na te studia, bo chcia艂, a nie bo rodzice/dziadkowie/s膮siedzi kazali, to pewnie si臋 tym interesuje i jego podej艣cie do nauki b臋dzie lepsze ni偶 pozosta艂ych os贸b. A je偶eli kto艣 jest zaanga偶owany, nawet w jakie艣, nazwijmy to, 's艂abe' kierunki jak filozofia czy co艣tam-znawstwo, to ka偶dy pracodawca to doceni.

StraySoul napisa艂(a):
Ric Simane napisa艂(a):

Hm, ciekawe dlaczego na filozofii lub dziennikarce brakuje miejsc, a wydzia艂 fizyki 艣wieci pustkami (ostatnio by艂o 34 ch臋tnych na 100 miejsc - to nie liter贸wka ). Faktem jest 偶e niekt贸re kierunki kszta艂cenia s膮 zwyczajnie durne - a ludzie je wybieraj膮 bo wydaje im si臋 偶e chc膮 to robi膰 a nie dlatego bo naprawd臋 chc膮 to robi膰.

Z wybieraniem kierunk贸w r贸偶nie bywa, bo grono os贸b idzie na co艣, co im si臋 wydaje fajne i - co wa偶niejsze - da im spore zarobki w przysz艂o艣ci. Nie zastanawiaj膮 si臋 natomiast nad tym, 偶e po jakim艣 czasie mo偶e im si臋 to po prostu znudzi膰, albo nie dadz膮 rady, bo braknie im zainteresowania danym kierunkiem. A wytrzyma膰 5 lat, bo tak, bo szkoda, bo trzeba sko艅czy膰 troch臋 si臋 mija z celem..
C贸偶, je偶eli chodzi o statystyki, to na UWr, co ciekawe, te 's艂abe' kierunki s膮 kierunkami, na kt贸re prowadzi si臋 dodatkow膮 rekrutacj臋. Natomiast najcz臋艣ciej obleganymi kierunkami co roku s膮: prawo, architektura, socjologia i psychologia. Ciekawi mnie, ilu student贸w ko艅czy te kierunki i ilu z nich naprawd臋 robi co艣, zwi膮zanego ze swoimi studiami.. Do tych dodatkowych, niechcianych, niekochanych kierunk贸w nale偶y np. wspomniana fizyka, geografia, historia, chemia i oczywi艣cie jak co roku filozofia i filologia klasyczna. Ale te偶 fakt jest taki, 偶e sporo z tych kierunk贸w jest zwykle dobierane jako dodatkowe, jak ju偶 si臋 ma mgr z innej dziedziny.

StraySoul napisa艂(a):
To nadal jednak nie pow贸d 偶eby rezygnowa膰 z marze艅, tych prawdziwych.

Dok艂adnie tak. Jestem przeciwnikiem wybierania kierunk贸w "bo b臋d臋 mie膰 po tym dobrze p艂atn膮 prac臋", a kt贸re nas ca艂kowicie nie interesuj膮. Trzeba wybra膰, to co si臋 lubi, bo wtedy i nauka i praca b臋dzie dla nas o wiele l偶ejsza, nawet, je偶eli zarobki nie b臋d膮 idealne.
Zreszt膮, tak膮 zasad臋 wyznawa艂 ju偶 Konfucjusz, m贸wi膮c:
Cytuj:
Wybierz sobie zaw贸d, kt贸ry lubisz, a nigdy nie b臋dziesz zm臋czony.

Toris napisa艂(a):
Problem jest taki, 偶e nie mam znajomo艣ci, a nikt nie nie zatrudni z obecnym wykszta艂ceniem nawet przy rozwo偶eniu pizzy.

Przy rozwo偶eniu pizzy z tego co si臋 orientuj臋 wymagaj膮 tylko prawa jazdy, czasem w艂asnego samochodu, chocia偶 zwykle widz臋 s艂u偶bowe. Nawet liczy膰 nie musisz umie膰, bo ostatnio go艣ciu mi wyskoczy艂 z kalkulatorem i podlicza艂 :P

Osek napisa艂(a):
A prac臋 w Obi, czy Call Center przecie mo偶e ka偶dy, sam tak robi艂em za 1500 z艂 na r臋k臋, lekka praca nawet jak ju偶 porobi艂em p贸艂 roku i dosta艂em si臋 troch臋 wy偶ej.

W wi臋kszych miastach praca w Call Centerach to miejsce gromadzenia si臋 student贸w :P W wi臋kszo艣ci przyjmuj膮 tylko uczni贸w/student贸w i to zwykle przyjmuj膮 ka偶dego - p贸藕niej tylko jest przesiewka jak kto艣 nie daje rady. Ale je偶eli Ci zale偶y, to si臋 utrzymasz, cho膰 nie ukrywam, praca jest bardzo niewdzi臋czna, zw艂aszcza, je偶eli trafisz na niezadowolonych klient贸w.
A je偶eli chodzi o reszt臋 firm to wystarczy po prostu podes艂a膰 tu i tam swoje CV i czeka膰, po prostu ;)

Osek napisa艂(a):
Co do wykszta艂cenia, to po rozmowie z Wami tj. studentami ze zjazdu Anduinowego, odkry艂em, 偶e stan polskich uczelni faktycznie wo艂a o pomst臋 do nieba

Powiem szczerze - wiem, 偶e moja szko艂a jest troch臋 pob艂a偶liwa je偶eli chodzi o egzaminy i 艣ci膮ganie to u nas norma, ale na Boga - 偶eby tak by艂o na kierunkach technicznych? Zgroza! Nie wyobra偶am sobie, 偶e np. dom buduje mi zgraja fachowc贸w, kt贸ry sko艅czyli studia na 艣ci膮gach. Albo co gorsza, 偶e operuje mnie lekarz, kt贸ry zawsze 艣ci膮ga艂 od kolegi z 艂awki.. To naprawd臋 straszne.

Toris napisa艂(a):
Na prac臋 w firmach nie mam czasu, musz臋 studiowa膰. Chodzi o prac臋 dorywcz膮 w weekendy, cho膰 i tu z czasem cienko.

Wiesz, wszystko zale偶y. S膮 firmy, kt贸re bardzo lubi膮 przyjmowa膰 student贸w i potrafi膮 si臋 do nich dostosowa膰. Osek chocia偶by pracowa艂 tylko w weekendy i nie by艂o 偶adnego problemu - zw艂aszcza, 偶e sporo student贸w w weekendy baluje lub zje偶d偶a do dom贸w i nie ma komu pracowa膰 ;) Mamy te偶 znajom膮, kt贸ra studiuje zaocznie i pracuje we wspomnianym Obi i ma, pr贸cz standardowych paru dni wolnego, dodatkowe wolne z racji zaj臋膰 na uczelni. Da si臋? ;)

Teraz, wydaje mi si臋, jest troch臋 pro艣ciej co艣 sobie znale藕膰, bo mamy wsz臋dzie dost臋pne, czasem nawet darmowe, r贸偶ne kursy, studium, dzi臋ki kt贸rym powi臋ksza si臋 nam wachlarz mo偶liwo艣ci zarobkowych. M贸j brat przyk艂adowo pr贸cz tego, 偶e sko艅czy艂 studia i pracuje w zawodzie, dorabia sobie na pisaniu prac licencjackich i magisterskich. Zreszt膮, jest mn贸stwo zaj臋膰, na kt贸rych zawsze mo偶na sobie dorobi膰 troch臋 grosza - chocia偶by udzielanie korepetycji.

Kolejny raz powtarzam za za艂o偶ycielem tematu, 偶e praca jest, tylko trzeba po prostu chcie膰 jej poszuka膰. A, 偶e nie zawsze si臋 chce, to ju偶 inna sprawa :P
Ale mimo wszystko - "chcie膰, to m贸c".
Zawsze ;)

A艣艣 w sieci:
literatura // filmy // muzyka // galeria

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Wto, 21 Sie 2012, 11:45 
(al)chemik
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pon, 22 Sty 2007, 13:42
Miejscowo艣膰: krk
Cytuj:
1500 z艂 na r臋k臋! :shock:

Uwiez Ricu, nie b臋dziesz- mo偶e teraz, gdy rodzice Cie utrzymuj膮- nie musisz op艂aca膰 mieszkania, rachunk贸w. Ew. mieszkaj膮c w mieszkaniu w kilka os贸b. Jednak, je偶eli b臋dziesz chcia艂 si臋 uniezale偶ni膰 z b贸lem odkryjesz, ze sama kawalerka zje Ci ok 1000 zl z Twojej wyp艂aty. Moze patrze kategoriami Krakowa, ale jakikolwiek wynajem czego艣 gdzie mo偶na zostawi膰 swoje rzeczy, a cz臋sto s膮 to pokoje/mieszkania wspoldzielone (!) to minimum 500 zl.

Cytuj:
Hm, ciekawe dlaczego na filozofii lub dziennikarce brakuje miejsc, a wydzia艂 fizyki 艣wieci pustkami (ostatnio by艂o 34 ch臋tnych na 100 miejsc - to nie liter贸wka ;) ). Faktem jest 偶e niekt贸re kierunki kszta艂cenia s膮 zwyczajnie durne - a ludzie je wybieraj膮 bo wydaje im si臋 偶e chc膮 to robi膰 a nie dlatego bo naprawd臋 chc膮 to robi膰.

Moze dlatego, ze fizyka jest najwi臋kszym koszmarem szkol? Jezeli zapytasz kt贸regokolwiek przeci臋tnego ucznia o najtrudniejszy przedmiot w pierwszej trojce na pewno znajdzie si臋 fizyka- ludzie tam na wet nie probuja isc... ze starchu. Na FUJu kr膮偶y pog艂oska, ze najtrudniej jest zosta膰. A to, ze na durne kierunki nie brakuje chetnych to glupota i blad systemu popularyzujacego edukacje wyzsza- teraz krazy opinia wbijana naszym rodzica, ze po studiach ma sie prace, dabra prace. Bo to taki relikt po tym, gdy wyksztalcenie wyzsze bylo dla niewielu- obecnie 80% naszych rocznikow MOZE studiowac. Tylko co przyjdzie po studiowaniu geografii? Z calym szacunkiem, dla takich ludzi nie ma pracy...

Cytuj:

Albo sta偶, praktyka- dla mnie osobiscie nowa forma niewolnictwa. Bo do czego to prowadzi? Teraz wsz臋dzie przyjm膮 Cie na bezp艂atny staz.

Ja wam powiem tak, troch臋 inaczej si臋 patrzy z perspektywy informatyka- chyba najbardziej chodliwego zawodu obecnie, troche inaczej popularnego inzyniera... troche inaczej chociazby mojej. Moj zawod jest taki, a nie inny- dobitnie mi powiedziano, ze pracy po licencjacie nie dostane. Najwyzej moge liczyc na staz, prawdopodobnie bezplatny... wszytko byloby spoko, nawet bym sie zgodzila, gdyby nie to, ze np. siedziba firmy znajduje sie ok 30 km od krk. Skoro bezplatny, dojazdy oplacam sama... prawdopodobnie gdyby mial mnie kto wesprzec, bym sie zdecydowala. Taki maly problem, ze o ile informatycy zazwyczaj pracuja w centrum miasta lub w strefach biznesowych, to chemicy swoje zaklady maja na pipidowach- to kolejne utrudnienie w szukaniu pracy.

Swoja droga, zazdroszcze wszystkim ktorzy znalezli od reki prace- u mnie jak tylko slysza 'dzienne', 'chemia' 'UJ' to widze takie wielkie X przybijane na moim CV- i co z tego, ze zajecia odbywaja sie w 2-3 dni (czyli jak u zaocznych, tyle, ze nie w weekend- moze nawet mniej godzin, a przeciez to powinien byc plus bo mam wolne 'handlowe' weekendy), co z tego ze praca na niecaly etat...

Co do pracy w call center, pracowal ktos? Wiecie, ze praca jest od 15-21 i przeba miec wyrobione >90h by zostale wyplacone premie (a to czesto 70-80% wyplaty)? Poza tym top najgorszy rodzaj pracy- jezeli trafi sie na standardowe 'pozystkiwanie klientow'.

Ja jestem zwolenniczka dwoch nurtow- albo studiuje to co kocham i oszczedzam, ale robie co lubie. Albo pracuje za dobra kase w zawodzie niekoniecznie ukochanym, ale w czasie wolnym moge robic co chce bo pozwala mi na to wynagrodzenie.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Wto, 21 Sie 2012, 12:31 
Awatar u偶ytkownika

Zb贸jA艣 napisa艂(a):
Dok艂adnie tak. Jestem przeciwnikiem wybierania kierunk贸w "bo b臋d臋 mie膰 po tym dobrze p艂atn膮 prac臋", a kt贸re nas ca艂kowicie nie interesuj膮. Trzeba wybra膰, to co si臋 lubi, bo wtedy i nauka i praca b臋dzie dla nas o wiele l偶ejsza, nawet, je偶eli zarobki nie b臋d膮 idealne.

A ja bym uwa偶a艂 z tym, szczeg贸lnie z przekszta艂caniem hobby w prac臋, bo mo偶na popa艣膰 w monotoni臋. Co艣 co robi艂e艣 jak na razie ca艂y czas dla siebie w wolnych chwilach jako relaks, nagle staje si臋 czym艣 co musisz robi膰 pod czyje艣 dyktando, wyrabia膰 si臋 w terminach i harowa膰 nad tym ca艂ymi dniami. Ostatecznie te偶 mo偶esz znienawidzi膰 to, co wcze艣niej sprawia艂o ci rado艣膰. Tylko, 偶e wtedy co zostaje dla relaksu? Chyba nie to samo co wcze艣niej?

Zb贸jA艣 napisa艂(a):
Nie wyobra偶am sobie, 偶e np. dom buduje mi zgraja fachowc贸w, kt贸ry sko艅czyli studia na 艣ci膮gach. Albo co gorsza, 偶e operuje mnie lekarz, kt贸ry zawsze 艣ci膮ga艂 od kolegi z 艂awki.. To naprawd臋 straszne.

Yyyy.... hyhyhyy... Patrz膮c na to co dziej臋 si臋 dooko艂a, to gdyby艣 rzuci艂a kamieniem w t艂um in偶ynier贸w, to na bank trafi艂aby艣 w kogo艣, kto 艣ci膮ga艂 xD.
Ale z drugiej strony, patrz膮c na polskie szkolnictwo momentami ci臋偶ko nie 艣ci膮ga膰. Jest mn贸stwo przedmiot贸w, kt贸re ostatecznie okazuj膮 si臋 ma艂o przydatne, bo na przyk艂ad zupe艂nie nie s膮 zwi膮zane z twoj膮 specjalizacj膮 (a nawet cz臋sto na kierunkach 艣cis艂ych dopycha si臋 takie rzeczy jak zaj臋cia z filozofii, historia sztuki, zaj臋cia z muzyki itd). Do tego jest sporo przedmiot贸w, z kt贸rych wyk艂adowcy daj膮 ciche przyzwolenie na 艣ci膮ganie, bo albo wiedz膮, 偶e ich przedmiot jest ma艂o istotny albo zwyczajnie maj膮 to gdzie艣, bo taka osoba tylko t艂umaczy materia艂, a to student powinien samemu dba膰 o swoj膮 wiedz臋 i je艣li chce by膰 dobry, to si臋 nauczy艂, a jak nie chce, to najwy偶ej przejdzie na 3 ze 艣ci膮gi, a potem b臋dzie g艂膮bem.
Zreszt膮 ja ca艂y czas wierz臋 w to (i a偶 wstyd, 偶e nic z sobie z tego nie robi臋 ^^'), w co powtarzaj膮 nam na uczelni od samego pocz膮tku - 偶e uczelnia ma nam zapewni膰 tylko podstawy wiedzy oraz materia艂y i warunki do jej nauki, ale reszt臋 ka偶dy powinien pozna膰 ju偶 na w艂asn膮 r臋k臋 i znale藕膰 sobie jak膮艣 specjalizacj臋, w kt贸rej b臋dzie si臋 rozwija艂. Hm... a mo偶e po prostu to taka wym贸wka uczelni, by potem nikt nie zarzuci艂 jej, 偶e nic go nie nauczy艂a? xD

Osek napisa艂(a):
Nie wiem jak u was, ale u nas profesorzy s膮 kadr膮, kt贸ra ma w 艣wiecie nauki cz臋sto du偶o g艂osu, s膮 bardzo znani i wprowadzili co nieco do rozwoju techniki.

A偶 sam si臋 zdziwi艂em. W og贸le sam fakt, 偶e u was na uczelni s膮 ludzie z tytu艂em profesora :shock: . U mnie, na moim wydziale takie osoby policzysz na palcach r膮k. Ucz膮 nas prawie wy艂膮cznie ludzie z tutu艂ami dr in偶. lub mgr. in偶. Zreszt膮 sami wyk艂adowcy powtarzaj膮 nam, 偶e w Polsce na uczelni zostaj膮 wy艂膮cznie ludzie, kt贸rzy s膮 zbytnimi g艂膮bami, by znale藕膰 sobie porz膮dn膮 prac臋 w szanuj膮cych si臋 firmach lub na zachodnich uniwersytetach, wi臋c zostaj膮 w polskiej uczelni, gdzie prac臋 maj膮 gwarantowan膮.

maziax napisa艂(a):
Uwiez Ricu, nie b臋dziesz- mo偶e teraz, gdy rodzice Cie utrzymuj膮- nie musisz op艂aca膰 mieszkania, rachunk贸w. Ew. mieszkaj膮c w mieszkaniu w kilka os贸b. Jednak, je偶eli b臋dziesz chcia艂 si臋 uniezale偶ni膰 z b贸lem odkryjesz, ze sama kawalerka zje Ci ok 1000 zl z Twojej wyp艂aty. Moze patrze kategoriami Krakowa, ale jakikolwiek wynajem czego艣 gdzie mo偶na zostawi膰 swoje rzeczy, a cz臋sto s膮 to pokoje/mieszkania wspoldzielone (!) to minimum 500 zl.

No... Mam nadziej臋, 偶e mimo wszystko b臋dzie wi臋cej xD

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Wto, 21 Sie 2012, 12:37 
Smok Nekromanta
Awatar u偶ytkownika

Osek napisa艂(a):

No Toris, nie opowiadaj g艂upot, 偶e Ci臋 nawet do g艂upiej biedronki nie chcieli przyj膮膰? Nie wiem w jak du偶ym mie艣cie mieszkasz, ale je艣li studiujesz to wnioskuj臋, 偶e miasto ma super i hipermarkety. Pracy na p贸艂 etatu nie brakuje, wiem to po sobie bo nawet tygodnia nie szuka艂em.

Problem w tym, 偶e nigdzie nie chciano mnie przyj膮膰. :| Harowa艂em raz miesi膮c rok temu w Valeo i g贸wno mi zap艂acono, bo mnie wyrzucono za... Uwaga... Sp贸藕nienia do pracy, chocia偶 zawsze by艂em punktualnie, poza jednym razem, kiedy autobus szlag trafi艂. Nigdy wi臋cej um贸w 艣mieciowych, mam do tego awers. Kolega mia艂 ju偶 7 prac (!) w ci膮gu dw贸ch miesi臋cy, wi臋c wiem jak si臋 ma sytuacja w moim mie艣cie. Moim problemem jest to, 偶e nie nadaje si臋 do 偶adnej pracy fizycznej - kiedy艣 chyba o tym wspomnia艂em. A pracowanie w supermarkecie za 500 zeta/miesi膮c po 12 godzin to kpina.

Miasto ma supermarkety, ale studiuje w innym mie艣cie, kt贸re ma porz膮dne (i darmowe) studia pa艅stwowe, a nie jakie艣 prywatne niewiadomoco za 2000z艂, g贸wniane, w jakiej艣 ruderze. Wol臋 wydawa膰 900-1000 rocznie na busy zamiast 2000 na 6 miesi臋cy.

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: Wto, 21 Sie 2012, 13:02 
(al)chemik
Awatar u偶ytkownika

Cytuj:
Ale z drugiej strony, patrz膮c na polskie szkolnictwo momentami ci臋偶ko nie 艣ci膮ga膰. Jest mn贸stwo przedmiot贸w, kt贸re ostatecznie okazuj膮 si臋 ma艂o przydatne, bo na przyk艂ad zupe艂nie nie s膮 zwi膮zane z twoj膮 specjalizacj膮 (a nawet cz臋sto na kierunkach 艣cis艂ych dopycha si臋 takie rzeczy jak zaj臋cia z filozofii, historia sztuki, zaj臋cia z muzyki itd). Do tego jest sporo przedmiot贸w, z kt贸rych wyk艂adowcy daj膮 ciche przyzwolenie na 艣ci膮ganie, bo albo wiedz膮, 偶e ich przedmiot jest ma艂o istotny albo zwyczajnie maj膮 to gdzie艣, bo taka osoba tylko t艂umaczy materia艂, a to student powinien samemu dba膰 o swoj膮 wiedz臋 i je艣li chce by膰 dobry, to si臋 nauczy艂, a jak nie chce, to najwy偶ej przejdzie na 3 ze 艣ci膮gi, a potem b臋dzie g艂膮bem.
Zreszt膮 ja ca艂y czas wierz臋 w to (i a偶 wstyd, 偶e nic z sobie z tego nie robi臋 ^^'), w co powtarzaj膮 nam na uczelni od samego pocz膮tku - 偶e uczelnia ma nam zapewni膰 tylko podstawy wiedzy oraz materia艂y i warunki do jej nauki, ale reszt臋 ka偶dy powinien pozna膰 ju偶 na w艂asn膮 r臋k臋 i znale藕膰 sobie jak膮艣 specjalizacj臋, w kt贸rej b臋dzie si臋 rozwija艂. Hm... a mo偶e po prostu to taka wym贸wka uczelni, by potem nikt nie zarzuci艂 jej, 偶e nic go nie nauczy艂a? xD

Za przeproszeniem: GOWNO PRAWDA. Po primo- studia sa od studiowania, czyli w jakims stopniu SAMODZIELNEGO zdobywania wiedzy, po drugie- chcesz sie cieszyc wyksztalceniem wyzszym- musisz je miec, nie tylko w swojej dziedzinie, ale ogolnie. Co sadzisz o czlowieku ktory co z tego, ze ma wiedze na temat [wpisz cos specjalistyczngo], a nie wie nic na temat podstaw chociazby dzialanosci gospodarczej i da sie wycyckiwac. Ostatnio spotykam sie coraz czesciej z podejsciem: studia sa po to by sobie na nich poradzic, jezeli je przeszlem/am to znaczy, ze cos jestem warty, a najlatwiej na sciagach. Albo po prostu- po co sie tego uczyc? Tylko np warto wiedziec ze idea atomu wywodzi sie z greckiej filozofii... Jezeli studiujesz by sciagac- to idz na kucharza :/ Ja jestem fanatycznym przeciwnikiem sciagania, dlaczego? Bo moze mam gorsze oceny, ale mam chec nauki, doceniam swoj i innych zcas, zostanie mi po studiach cokolwiek- a nie, ze musze sie uzerac z idiotami, ktorzy co prawda maja wyzsza niz ja srednia, ale porzadnie nie potrafia r贸wnania zbilansowac :/ Jezeli ktos szuka wymowki by sciagac... no wybaczcie, nie powinien tego zupelnie robic. Natlok nauki nie wymusza sciagania, jak to sie uwaza, ale PRAWIDLOWEGO UCZENIA SIE. Poza tym... ludzie szanujcie sie- jezeli macie podany material, kilka zagadnien do nauczenia (a byly przypadki, ze byly podane 4, 2-3 mialy sie pojawic na egzaminie) i 80% ludzi sciaga to o czym to swiadczy jak nie o lenistwie? Nie chceccie fachowca-sciagacza, to kuxwa sami nie sciagajcie. W polsce powinno sie wprowadzic system jak w angli i wypieprzac na zbity pysk nierobow. Ja jakos nigdy nie sciagalam i studiuje. A chemia UJotowska do relaksacyjnych dziedzin nie nalezy.

Cytuj:
A pracowanie w supermarkecie za 500 zeta/miesi膮c po 12 godzin to kpina, pomijaj膮c, 偶e nielegalna.

A to juz przesada- pracujac pelen etat dostajesz podstawe (czesto jako tudent na reke wiecej), a jezeli pracujesz po 12h ale... 2 dni w tygodniu i masz pol etatu to ja nie wiem czego chcesz. Lepiej dla ciebie robic dluzej w mniej dni.

Co uczelnia to kadra, poza tym nie dziwny sie ich podejsciu- jak na pierwszym roku ammy przesiewke to pozniej jak sie takiemu panu prof. da 30h z 100 studentami, a sam nad czyms pracuje to woli przepuscic wszytkich na arz i miec spokoj i zcas dla siebie niz sie meczyc z nimi. Obecnie dydaktyka to wymog pracy na uniwersytecie, a opieka promotorska jest wolontariatem... kazdy chce miec swoje zycie.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Wto, 21 Sie 2012, 13:11 
Awatar u偶ytkownika

maziax napisa艂(a):
Bo moze mam gorsze oceny, ale mam chec nauki, doceniam swoj i innych zcas, zostanie mi po studiach cokolwiek- a nie, ze musze sie uzerac z idiotami, ktorzy co prawda maja wyzsza niz ja srednia, ale porzadnie nie potrafia r贸wnania zbilansowac :/ Jezeli ktos szuka wymowki by sciagac... no wybaczcie, nie powinien tego zupelnie robic. Natlok nauki nie wymusza sciagania, jak to sie uwaza, ale PRAWIDLOWEGO UCZENIA SIE. Poza tym... ludzie szanujcie sie- jezeli macie podany material, kilka zagadnien do nauczenia (a byly przypadki, ze byly podane 4, 2-3 mialy sie pojawic na egzaminie) i 80% ludzi sciaga to o czym to swiadczy jak nie o lenistwie?

Jak najbardziej popieram. Tylko teraz jak to wyt艂umaczy膰, ponad po艂owie polskich student贸w xP

maziax napisa艂(a):
Co sadzisz o czlowieku ktory co z tego, ze ma wiedze na temat [wpisz cos specjalistyczngo], a nie wie nic na temat podstaw chociazby dzialanosci gospodarczej i da sie wycyckiwac.

To jest zrozumia艂e. Ale po co nam godzinne zaj臋cia polegaj膮ce na... s艂uchaniu muzyki klasycznej?

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Wto, 21 Sie 2012, 13:20 
Smok Nekromanta
Awatar u偶ytkownika

maziax napisa艂(a):
A to juz przesada- pracujac pelen etat dostajesz podstawe (czesto jako tudent na reke wiecej), a jezeli pracujesz po 12h ale... 2 dni w tygodniu i masz pol etatu to ja nie wiem czego chcesz. Lepiej dla ciebie robic dluzej w mniej dni.

Pracodawcy zdaj膮 si臋 zapomina膰 o tym, bo mam znajomego, kt贸ry robi艂 po 12 godzin od poniedzia艂ku do pi膮tku w Biedronce. Gdy postawi艂 si臋 swojemu pracodawcy, gdy ten nie chcia艂 mu da膰 premii za nadgodziny,
zwolniono go.

A co do postu o nauki, przytocz臋 tylko jeden cytat: "Nauka powinna by膰 wyk艂adana w taki spos贸b, by by艂a darem, nie przykrym obowi膮zkiem. "

Ja chodzi艂em do liceum, gdzie pokazano mi, 偶e maj膮 gdzie艣 ludzi o ponadprzeci臋tnych zdolno艣ciach. Pomimo problem贸w z matematyk膮, w gimnazjum mia艂em zawsze 4. W liceum wi臋kszo艣膰 os贸b w ostatnim roku mia艂a z matematyki ledwie 2 i 3, co praktycznie zniweczy艂o trzyletnie starania o 艣wiadectwa z paskiem u kilkunastu os贸b. A gdy wytkn膮艂em, 偶e m贸j spos贸b na obliczenie czego艣 jest lepszy ni偶 ten przewidziany na maturach, dosta艂em ochrzan i dodatkow膮 pa艂臋 i jeszcze powiedziano mi, 偶e na maturach nie licz膮 si臋 wyniki, tylko spos贸b narzucony z g贸ry w jaki trzeba wykona膰... 呕enada, moim zdaniem.

I tak patrz臋 po osobach, kt贸re 艣ci膮gaj膮... I kurcze, ja chyba jestem jedyn膮 osob膮, kt贸ra nie 艣ci膮ga艂a przez ca艂e 偶ycie, tylko jeden jedyny raz na obecnych studiach skorzysta艂em z 艣ci膮gi.

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: Wto, 21 Sie 2012, 13:25 
(al)chemik
Awatar u偶ytkownika

Czesto przedmioty humanistyczne sa do wyboru- uczelnia wpisuje w podzial (proponuje) jakis ogolny, najczesciej filozofia- ale mozesz sobie wybrac zupelnie co innego. Na aghu masz do wyboru cala liste przemiotow, u mnie na chemii mozna bylo chodzic na filozofie, przedsiebiorczosc lub robic kursy AL, a tematyka juz zalezy od tego co jest proponowane. Z AR wybra艂am sobie kurs og贸lny 'od atomu do samo艣wiadomo艣ci', ktos rok temu robil 'matematyke dla przyrodnikow'. Istnieje mozliwosc zebrania ECTSow za humanistyczny w uczestnictwach w eksperymentach instututu psychologii UJ- co ejst ogolnie najciekawsza forma zaliczenia humana. Wiec po prostu trzeba wiedziec jakie sie ma, a nie szuka膰 pretekstu.

Jezeli byla to czesc zajec obowiazkowych- trzebaby podpytac wykladowce o sens...

Toris, ale to w ko艅cu tw贸j przyk艂ad, kolegi? Wiesz, ja tez mialam mozliwosc pracy 11h dziennie, pelen etat- wiesz jak to wyglada? Masz wiecej dni wolnych w miesiacu. Sa pracodawcy i pracowadwcy- jezeli mowisz ze nie bedziesz pracowal bo Twoj kolega tak mial, to nie pracuj w biedronce- idz do kefirka, leviatana, zabki... monopolowego.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Wto, 21 Sie 2012, 13:28 
Smok Nekromanta
Awatar u偶ytkownika

maziax napisa艂(a):
Toris, ale to w ko艅cu tw贸j przyk艂ad, kolegi? Wiesz, ja tez mialam mozliwosc pracy 11h dziennie, pelen etat- wiesz jak to wyglada? Masz wiecej dni wolnych w miesiacu. Sa pracodawcy i pracowadwcy- jezeli mowisz ze nie bedziesz pracowal bo Twoj kolega tak mial, to nie pracuj w biedronce- idz do kefirka, leviatana, zabki... monopolowego.

Te偶 pracowa艂em rok temu w czym艣 podobnym - wspomnia艂em o tym w poprzednich postach - jako magazynier. Wzi臋to mnie, pracowa艂em miesi膮c i harowa艂em, po czym zwolniono mnie za notoryczne sp贸藕nianie si臋, chocia偶 sp贸藕ni艂em si臋 tylko raz (awaria autobusu i obsuwa oko艂o 30 minut, bo na piechot臋). Oczywi艣cie, pieni臋dzy nie dosta艂em. Praca u mnie jest, ale albo jest za ci臋偶ka, albo nie na moj膮 sytuacje zdrowotn膮. Na takie stanowisko np. sprzedawcy te偶 si臋 nie nadaj臋 z powodu... C贸偶... Powiedzmy, jestem zbyt niecierpliwy, je艣li chodzi o ludzi.

G贸ra
Offline Profil  

Wy艣wietl posty z poprzednich:  Sortuj wed艂ug  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 52 posty(贸w) ]  Id藕 do strony 1, 2, 3  Nast臋pna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy to forum: Brak zarejestrowanych u偶ytkownik贸w oraz 1 go艣膰

Nie mo偶esz zak艂ada膰 nowych temat贸w na tym forum
Nie mo偶esz odpowiada膰 w tematach na tym forum
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w na tym forum

Szukaj: