Witaj, Nieznajomy

Forum wykorzystuje tzw. mechanizm ciasteczek (ang. cookies). U偶ywaj膮c forum wyra偶asz zgod臋 na ich przechowywanie w pami臋ci przegl膮darki i twojego komputera. Je偶eli nie zgadzasz si臋 na ich wykorzystanie, zmie艅 ustawienia przegl膮darki.

Ostatnia wizyta: Obecny czas: 艢ro, 27 Maj 2020, 10:44

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 30 posty(贸w) ]  Id藕 do strony Poprzednia  1, 2

Czy jeste艣 za budow膮 Elektrowni J膮drowych w Polsce?
Tak 79%  79%  [ 11 ]
Tak, ale nie w mojej okolicy 14%  14%  [ 2 ]
Nie, nie w Polsce 7%  7%  [ 1 ]
Nie, nigdzie na 艣wiecie 0%  0%  [ 0 ]
Razem g艂os贸w : 14
Autor Wiadomo艣膰
 Temat postu: Re: Energetyka J膮drowa (a sprawa polska)
PostWys艂any: Czw, 01 Sie 2013, 23:10 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pon, 29 Pa藕 2007, 11:58
Miejscowo艣膰: Z艂oty Stok
A co, co艣 gdzie艣 wybuch艂o znowu? U mnie cicho o tym w mie艣cie. Nawet babcia histeryczka nic nie wie.

Powiedz mi, a zapomn臋. Poka偶 mi, a zapami臋tam. Pozw贸l zrobi膰, a zrozumiem - Konfucjusz

Ka偶dy szczeg贸艂 ma znaczenie - G. Cook
Azat

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pi膮, 02 Sie 2013, 09:05 
Typowy leming
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Nie, 08 Sty 2012, 17:02
Miejscowo艣膰: 艁贸d藕
Osek napisa艂(a):
A co, co艣 gdzie艣 wybuch艂o znowu? U mnie cicho o tym w mie艣cie. Nawet babcia histeryczka nic nie wie.
Wybuch艂, ale wulkan na Kamczatce :lol:

Swoj膮 drog膮 ciekawa jest si艂a plotki, bo sporo os贸b (jak si臋 tak poczyta komentarze po fakcie) uwierzy艂o 偶e to celowa polityka dezinformacyjna rz膮du, kt贸ry ukrywa wie艣膰 o katastrofie, tak samo jak za poprzedniej w艂adzy ukrywano katastrof臋 Czarnobylsk膮. :)

Danger? Hah! I walk on the wild side! I laugh in the face of danger! Ha! Ha! Ha!

Wioska: Senzavir "Aval" Seremeneth
Magiczny Spisek: Nasira Hariri

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: Pi膮, 04 Pa藕 2013, 17:57 
Brodaty starzec
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Wto, 20 Lut 2007, 11:59
Miejscowo艣膰: Solstheim <3
Mam pytania:

Co s膮dzicie o swoje wiedzy na temat EJ? Czy jest du偶a czy ma艂a, dog艂臋bna i szczeg贸艂owa, czy tylko pobie偶na? Sk膮d bierzecie/brali艣cie informacje, czy zdobywali艣cie je przy okazji czy celowo szukali艣cie? Czy jeszcze si臋 'doszkalacie'? Czy potrafiliby艣cie uzasadni膰 swoje stanowisko wobec budowy EJ w PL, czy mieliby艣cie argumenty, aby bra膰 udzia艂 w dyskusji o energetyce j膮drowej?

Ja przez ostatnie 4 lata siedz臋 w temacie i zdobywam kolejne poziomy wtajemniczenia ;) i ciekaw jestem jak to wygl膮da u os贸b, kt贸re nie szalej膮 tak za EJ jak ja.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pi膮, 04 Pa藕 2013, 18:29 
Typowy leming
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Nie, 08 Sty 2012, 17:02
Miejscowo艣膰: 艁贸d藕
Nie s膮dz臋 偶eby moja wiedza by艂a szczeg贸lnie g艂臋boka, bo sprowadza si臋 do znajomo艣ci kilku artyku艂贸w na angielskiej wiki i wpisach na blogach r贸偶nych naukowc贸w (plus og贸lnej znajomo艣ci fizyki, cho膰 przyznaj臋 偶e modelu kwantowego jeszcze si臋 ucz臋), ale nawet przy tym nie daj臋 si臋 zarazi膰 powszechn膮 j膮dropanik膮. Nie mam pola manewru by bra膰 udzia艂 w realnej dyskusji (poza zbijaniem oczywistych nonsens贸w przeciwnik贸w takowej budowy :) ), ale my艣l臋 偶e mam do艣膰 wiedzy by zrozumie膰 takow膮 dyskusj臋 gdybym by艂 jej 艣wiadkiem ;)

Danger? Hah! I walk on the wild side! I laugh in the face of danger! Ha! Ha! Ha!

Wioska: Senzavir "Aval" Seremeneth
Magiczny Spisek: Nasira Hariri

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: Pi膮, 04 Pa藕 2013, 19:05 
Zapewne jest czarodziejem
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: 艢ro, 10 Sty 2007, 14:10
Miejscowo艣膰: Szczecin
Ja mam swoje stanowisko. Bo Ty, Idvar, m贸wisz, 偶e EJ s膮 dobre, a wydajesz si臋 osob膮, kt贸ra zna si臋 na rzeczy, wi臋c te偶 uwa偶am, 偶e s膮 dobre :D.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Sob, 05 Pa藕 2013, 15:29 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Mnie tam w ca艂ej energetyce j膮drowej niepokoi jedynie to:
http://imageshack.us/a/img818/8931/0yzm.jpg
http://img14.imageshack.us/img14/1674/ofly.jpg
http://imageshack.us/a/img689/3113/vajr.gif
To s膮 fragmenty jednego z naszych wyk艂ad贸w na temat przer贸bki rud uranowych i tego, jak to si臋 robi. Nasz profesor jest bardzo kompetentnym cz艂owiekiem je艣li o to chodzi i ufam temu co m贸wi, zw艂aszcza, 偶e to na dodatek go艣膰 艣wiatowy, obje藕dzi艂 niejedne kopalnie i zak艂ady przer贸bcze. Co o tym s膮dzicie?
Mietek, co o tym s膮dzisz? - Ric Simane
Pierwotnie tak napisa艂em xD Ale stwierdzi艂em, 偶e chyba lepiej zachowa膰 chocia偶 pozory niepersonalno艣ci xD

Powiedz mi, a zapomn臋. Poka偶 mi, a zapami臋tam. Pozw贸l zrobi膰, a zrozumiem - Konfucjusz

Azat

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Sob, 05 Pa藕 2013, 17:40 
Brodaty starzec
Awatar u偶ytkownika

A ja na to jak na lato :P

Oczywi艣cie profesor nie k艂amie, niemniej takie stawianie sprawy nazwa艂bym niedopowiedzeniem.

Uran naturalny (taki wydobyty z ziemi) ma sk艂ad izotopowy: 0.7% U235 i 98.3% U238. L偶ejszy izotop jest rozszczepialny i do wyprodukowania paliwa jego udzia艂 trzeba zwi臋kszy膰 do ~3-3.5% co nazywa si臋 wzbogacaniem. Ci臋偶szy izotop oddzielony w tym procesie jest sk艂adowany w baniakach jak wida膰 na ostatnim slajdzie. Na chwil臋 obecn膮 nie ma on specjalnego zastosowania, ale w nowych technologiach reaktor贸w b臋dzie mo偶na go u偶y膰 do wytworzenia paliwa - rozszczepialnego Pu239.

艢wie偶e paliwo zawiera, jak pisa艂em wy偶ej, ~3.5% U235 i 96.5% U238. Wypalone paliwo zawiera opr贸cz silnie radioaktywnych produkt贸w rozpadu ca艂y czas troch臋 dobrego U235 (~ 0.5%) i trudnorozszczepialny U238, a tak偶e aktynowce mniejszo艣ciowe (pluton, ameryk, ...).
Jest kilka sposob贸w radzenia sobie z wypalonym paliwem. Najpierw przez kilkana艣cie-kilkadziesi膮t lat studzi si臋 w specjalnych basenach. Obecnie w basenach albo suchych przechowalnikach jest obecnie 250-300 tys. ton wypalonego paliwa. Niby du偶o, ale jak pisa艂em wy偶ej, 90% tego mo偶na pr臋dzej czy p贸藕niej ponownie wypali膰 w reaktorze, a reszt臋 (produkty rozszczepienia) oddzieli膰, zeszkli膰 i zakopa膰 w z艂o偶u geologicznym. Na chwil臋 obecn膮 chyba Francja tak robi.
Mo偶na te偶 raz wypalone paliwo wych艂odzi膰 w basenie i takie 'surowe' bez dalszej przer贸bki zamkn膮膰 w szczelnych kapsu艂ach i zakopa膰 w z艂o偶u geologicznym. Szwecja i Finlandia maj膮 ju偶 gotowe z艂o偶a i opracowan膮 technologi臋 od paru lat, powinni jako艣 za nied艂ugo zacz膮膰 transfer z basen贸w.

W pierwszym sposobie zwitryfikowane (zeszklone) produkty rozpadu osi膮gaj膮 艣redni膮 aktywno艣膰 surowej rudy uranowej po ~300 latach co jest skal膮 'do ogarni臋cia', w drugim przypadku trwa to ~20 000 lat. Dlatego uwa偶am rozwi膮zanie Skandynaw贸w za (delikatnie m贸wi膮c) nieoptymalne i wr贸偶臋 im, 偶e za jaki艣 czas b臋d膮 wyci膮ga膰 co tam zakopi膮. Nawet produkty rozszczepienia nie s膮 do ko艅ca 艣mieciami, zawieraj膮 wiele rzadkich pierwiastk贸w jak metale ziem rzadkich, metale szlachetne.

Co艣 jeszcze?

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Nie, 06 Pa藕 2013, 07:33 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Nie, nic, w sumie po艂ow臋 wiedzia艂em, bo o wzbogacaniu si臋 uczy艂em jednak, te trzy slajdy by艂y wybi贸rcze z ca艂ego wyk艂adu, tylko one mnie niepokoi艂y. Nie zna艂em sposob贸w powt贸rnego odzysku uranu z paliwa, cho膰 wiedzia艂em, 偶e tak si臋 robi.
Ale
nie odnios艂e艣 si臋 do 艣rodkowego linku :P

I do tego, 偶e te beki mimo wszystko sobie le偶膮. A to materia艂 nisko radioaktywny, ale wysoce toksyczny.

Azat

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Nie, 06 Pa藕 2013, 17:27 
Brodaty starzec
Awatar u偶ytkownika

Wypalone paliwo jest du偶o bardziej radioaktywne g艂贸wne za spraw膮 produkt贸w rozszczepienia. 艢wie偶e paliwo mo偶na trzyma膰 spokojnie w r臋ce (uran podlega rozpadowi alfa, kt贸ry nie jest w stanie 'sforsowa膰' sk贸ry). Drugie w kolejno艣ci '艣wiecenia' s膮 aktynowce mniejszo艣ciowe, kt贸re maj膮 du偶o d艂u偶sze okresy p贸艂rozpadu od produkt贸w rozszczepienia (natomiast kr贸tsze ni偶 uran) dlatego maj膮 umiarkowanie du偶膮 aktywno艣膰 jednostkow膮, ale d艂u偶ej j膮 utrzymuj膮. Produkty rozszczepienia oddzielamy od reszty i zatapiamy w szkle, sk膮d "no bloody fcuking way in hell" si臋 nie wydostan膮 i zakopujemy p贸艂 kilometra pod ziemi膮 w stabilnej formacji geologicznej. Aktynowce mo偶na z umiarem zmiesza膰 z paliwem do reaktor贸w pr臋dkich i tam je wypali膰.

To troszku idealizowanie, bo technologia jest znana i niestosowana jeszcze, ale wynika to g艂贸wnie z tego, 偶e wi臋kszo艣膰 wypalonego paliwa jeszcze nie ostyg艂a na tyle, 偶eby poddawa膰 je przer贸bce, bo taniej je zbiera膰 w basenie. Przewiduj膮c optymistycznie/realistycznie/pesymistycznie to za 7/20/40 lat technologia si臋 upowszechni i wejdzie do seryjnego zastosowania.

Co do baniak贸w ze zubo偶onym uranem: c贸偶 za problem? Je偶eli s膮 nale偶ycie pilnowane i za p艂otem to nie ma za bardzo czego si臋 ba膰. Nikt tego 艂atwo nie ukradnie, bo jak napisano na slajdzie, ka偶dy jeden wa偶y ~13 ton. Je偶eli le偶膮 na placu to te偶 zagro偶enia nie stanowi膮, bo fluorek w 艣rodku jest w postaci cia艂a sta艂ego, kt贸re odparowuje si臋 dopiero w zak艂adzie przer贸bczym podgrzewaj膮c pod obni偶onym ci艣nieniem.
Wiele toksycznych substancji jest przetwarzanych na 艣wiecie i dajemy sobie z nimi rad臋, tutaj jest podobnie. Grunt, 偶eby kto艣 tego nie zjad艂, ale o to nie jest 艂atwo.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pon, 13 Kwi 2020, 15:58 
Osadnik

Do艂膮czenie: Wto, 09 Pa藕 2018, 22:21
Akurat z takimi rzeczami ja jestem na bakier i bardziej interesuje mnie alternatywne wykorzystywanie energii. Czytaj膮c https://poprostuenergia.pl/kolektory-sl ... e-roznice/ ju偶 dok艂adnie wiem jaka jest r贸偶nica pomi臋dzy kolektorami s艂onecznymi, a panelami fotowoltaicznymi. Po prostu wcze艣niej o tym nie mia艂am poj臋cia.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Wy艣wietl posty z poprzednich:  Sortuj wed艂ug  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 30 posty(贸w) ]  Id藕 do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy to forum: Brak zarejestrowanych u偶ytkownik贸w oraz 2 go艣ci

Nie mo偶esz zak艂ada膰 nowych temat贸w na tym forum
Nie mo偶esz odpowiada膰 w tematach na tym forum
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w na tym forum

Szukaj: