Witaj, Nieznajomy

Forum wykorzystuje tzw. mechanizm ciasteczek (ang. cookies). Używając forum wyrażasz zgodę na ich przechowywanie w pamięci przeglądarki i twojego komputera. Jeżeli nie zgadzasz się na ich wykorzystanie, zmień ustawienia przeglądarki.

Ostatnia wizyta: Obecny czas: Czw, 29 Paź 2020, 05:11

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Fiasko
PostWysłany: Śro, 25 Maj 2011, 07:18 
Łysiejący Mędrzec
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pon, 29 Paź 2007, 11:58
Miejscowość: Złoty Stok
Ostatnio Orion przyniósł nam do domu wieść o fajnej grze Indie rpg, która nazywa się Fiasko. Zagraliśmy...
Po pierwszej rozgrywce już mogę powiedzieć, że jest to najlepsze narzędzie dla początkujących pisarzy, nie mogących wymyślić nieliniowej, dynamicznej fabuły. Teraz wyjaśnię o co chodzi.

Otóż, trzeba zebrać się w minimum 4 osoby. Wybiera się setting, my wybraliśmy sobie Dragon's Slayer, czyli typowe fantasy. I do tego jest lista powiązań, jakie mogą wybrać między sobą gracze. Pierwsza faza gry to jest właśnie wybieranie po kolei przez graczy powiązań między nimi. I tutaj mamy takie ogólniki jak np. Różdżka wskrzeszenia z jednym ładunkiem, Wojna, Beczka 800- letniego krasnoludzkiego alkoholu, Magia, Szef/podwładny, Gildia Złodziei itd. itp. Po wybraniu kilku każdy wymyśla sobie postać i ustala się, co dokładniej znaczą te powiązania, wymyśla się historię pomiędzy każdą parą siedzących obok siebie graczy. Wymyślane są również cele, do których postaci dążą.
Kolejna faza gry, już ta właściwa, to sceny. Znów po kolei każdy gracz wymyśla sceny, w której uczestniczy on i jedna inna osoba. Scena musi zabierać dla niego wyzwanie. Scena musi napędzać historię, musi wprowadzać coś ciekawego do rozwoju wydarzeń. Ważne jest to, że w danej scenie to my ustalamy świat przedstawiony, jak wygląda, kto co może i kiedy to się dzieje(ciekawe są retrospekcje). Każdy musi wymyślić dwie sceny, po czym losuje się dwóch graczy, którzy spośród dodatkowej listy wybiorą zwrot akcji. Następnie znowu wszyscy ustalają co dokładniej dany zwrot oznacza (my mieliśmy ostatnio: "zabiliśmy nie tego człowieka" i " głupi plan wykonany do perfekcji"). I znowu lecą dwie kolejki scen, po czym rzuca się zdobytymi kośćmi(nie będę omawiał teraz żadnej mechaniki) i ustala, jak nasza postać kończy. Koniec, jak sama nazwa wskazuje, zawsze jest negatywny. Najlepiej jak się udało trafić, to Orion miał, że stracił kogoś bliskiego. Zbój natomiast umarła ;] I tutaj także dokładniej ustala się, co tak naprawdę ten koniec oznacza dla danej postaci.

Ideą gry nie jest stworzenie fajnych bohaterów i prowadzenie ich, tylko wymyślenie jak najciekawszej historii. Trzeba popisać się inwencją, aby akcja byłą dynamiczna, a fabuła nieliniowa.
Na koniec, jak się wyobrazi całą historię, zawsze wychodzi świetna fabuła do książki przygodowej, którą oczywiście można wzbogacić o głębsze wątki(które i tak można osiągnąć spokojnie w tej grze). A później tylko spisać, wydać xD

Ogólnie zachęcam do pogrania, mnie się bardzo spodobało i wam pewnie również się spodoba. Zwłaszcza, że nie gra się aż tak długo. Zależnie od ilości graczy(najlepsza liczba to 4) i tego czy macie pomysły, długość rozgrywki sięga od 2, do 4 godzin.

Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól zrobić, a zrozumiem - Konfucjusz

Każdy szczegół ma znaczenie - G. Cook
Azat

Offline Profil E-mail  

Temat postu: Re: Fiasko
PostWysłany: Nie, 06 Lis 2011, 23:29 
Tajny współpracownik

Dołączenie: Wto, 12 Cze 2007, 20:52
Miejscowość: Wrocław
O temat o Fiasco ;P więc tak, grałem sam już kilka dobrych razy i jest to jak dla mnie najlepszy Indie RPG jaki powstał. Podoba mi się zmiana podejścia, tzn nie gramy już dla postaci tylko gramy dla historii i dlatego wszystko wychodzi dobrze (jeszcze nie miałem słabej gry w to) z drugiej strony trzeba graczy potrafiących w miarę na bieżąco wymyślać dobre sceny/zwroty itp.

Nie zgodzę się natomiast co do narzędzia dla pisarzy. Uważam, że jak by nad jedną fabułą usiadło kilka osób i zaczęło rozpisywać wszystko, przerzucając się pomysłami to nie wyszło by gorzej niż w Fiasco.

A z dobrych wiadomości Fiasco wyjdze po polsku nakładem GRAmela, przy współpracy z Wielsoferem ;)

Offline Profil  

PostWysłany: Pon, 07 Lis 2011, 09:18 
Łysiejący Mędrzec
Awatar użytkownika

Cytuj:
Nie zgodzę się natomiast co do narzędzia dla pisarzy. Uważam, że jak by nad jedną fabułą usiadło kilka osób i zaczęło rozpisywać wszystko, przerzucając się pomysłami to nie wyszło by gorzej niż w Fiasco.

Dlatego zaznaczyłem, że dla początkujących, bo jak początkujący to jak po prostu usiądzie i zacznie kminić coś z niczego to często nie wyjdzie nic dobrego. A to jest niejako ułatwienie, taki napędzacz pomysłów. Poza tym siedząc w kilku najczęściej chcesz przepchać po prostu swój pomysł, który uważasz za świetny, co może prowadzić do sporów. A tutaj gra narzuca pewną mechanikę, dzięki czemu takich problemów nie ma.

Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól zrobić, a zrozumiem - Konfucjusz

Azat

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Pon, 07 Lis 2011, 16:31 
Włochata dzidzia
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto, 29 Kwi 2008, 13:14
Miejscowość: Poznań
Zaentrygenowało mnie to, może ktoś zorganizuje to PBF albo coś?

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Pon, 07 Lis 2011, 18:43 
Łysiejący Mędrzec
Awatar użytkownika

W sumie to nie wiem, czy dało by się to przez PBF poprowadzić, co ty na to Orionie ?:P Bo MG tam nie ma, po prostu się gracze zbierają. Wydaje mi się, że dało by radę, ale ciężko by było, bo by zajęło za dużo czasu, poza tym w sumie najfajniejszą częścią tej gry są godziny śmiechu przy wymyślanych powiązaniach, scenach, historiach. Na PBF by to zniknęło. A swoją drogą to ostatnio grałem w setting Rockmanów, pewnie by cię to zainteresowało Ptaku ;] Kosmiczny jest.

Azat

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Pon, 07 Lis 2011, 23:19 
Tajny współpracownik

Dało by się, ludzie tak grają, ale szczerze to nie bardzo mi się to widzi. Uważam, że to nie to samo co normalnie, a odegranie 16 scen + dogadywania trwaly by wiecznosc ... Nie czuje się przekonany by grać to na forum, ale ja ogolnie nie lubie PBF'ow.

@Ptakuba, na wielu konwentach jest Indie Room, więc wpadnij na jakiś czy coś to będziesz miał okazje zagrać.

Offline Profil  

PostWysłany: Wto, 08 Lis 2011, 17:03 
Włochata dzidzia
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto, 29 Kwi 2008, 13:14
Miejscowość: Poznań
Ja i konwenty? : P
Szkoda. To dajcie chociaż linki do tego jak to wygląda, jak indie to pewnie gdzieś jest w necie całość, co?

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Śro, 09 Lis 2011, 23:06 
Niepokalana dziewica
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro, 03 Wrz 2008, 18:51
Miejscowość: Gdańsk
Ptakuba napisał(a):
Zaentrygenowało mnie to, może ktoś zorganizuje to PBF albo coś?

hint;hint - ptakub hejtuje Fate&Fudge oparte na tworzeniu świata poprzez nadawanie aspektów przez graczy i sklejanie ich przez MG, jako zbyt chaotyczne, efekciarskie i słabe zbalansowanie linii gracz-mistrz.

Offline Profil  

PostWysłany: Śro, 28 Mar 2012, 12:06 
Łysiejący Mędrzec
Awatar użytkownika

Zabawa polega na tym, że tutaj nie ma Mistrza Gry :)

Tutaj masz Patku setting w jaki my graliśmy, chyba trzeba się tylko zarejestrować, bo jest darmowe: http://rpg.drivethrustuff.com/product/8 ... on-Slayers

Kiedyś z Orionem to przetłumaczyliśmy, ale nie wiem gdzie to tłumaczenie teraz jest, czy u mnie na kompie, czy gdzie, jak sie znajdzie to może wrzucimy tu. A jak nie to zdaje się, że ktoś w Wielosferze wrocławskim to tłumaczy i wrzuca na stronę Wielosferu, ale moge się mylić.

Azat

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Czw, 29 Mar 2012, 10:33 
Tajny współpracownik

http://www.innesfery.wielosfer.pl/image ... s%20pl.pdf

Tutaj w/w setting po polsku, Wielosfer tłumaczy za to podręcznik do Fiasco który będzie wydany po polsku :)

Offline Profil  

PostWysłany: Sob, 28 Lip 2012, 22:26 
Zapewne jest czarodziejem
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro, 10 Sty 2007, 14:10
Miejscowość: Szczecin
Osek napisał(a):
Otóż, trzeba zebrać się w minimum 4 osoby.

A nie wystarczą 3?
I raczej też 5 to górna granica, bo potem to by się nieźle wydłużyło xD.

W końcu zagrałem. Fajne to nawet. Zupełnie inne niż zwykła sesja. Trzeba popisać się kreatywnością i pomysłowością, a historie, które powstają, są zawsze genialne. Nawet jak na naszą (moją, Cona, Janka, Eivela i Kenahiego) pierwszą sesję we Fiasco, to historia wyszła przednia xD. Ubaw był niezły i w sumie polecam grę każdemu.

Trzeba tylko mieć świeży umysł i łatwość wymyślania historii, bo inaczej to słabo idzie. Pamiętam, że nasza rozgrywka trwała strasznie długo, że aż musieliśmy urwać ją na przedostatniej kolejce. Samo obmyślenie rozwoju akcji trwało dłużej niż samo odgrywanie, które zresztą też do najszybszych nie należało ^^'.

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Nie, 29 Lip 2012, 18:14 
Osadnik
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto, 30 Mar 2010, 18:53
Miejscowość: Dom mój gdzie ludzie mi przychylni
Fiasco polecam jak najbardziej :). Jednak link, który dał Orion nie działa, można prosić o jakiś nowy :)?

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Pon, 30 Lip 2012, 09:19 
Tajny współpracownik

Wyleciała przypadkowo, ze starą stroną Innych Sfer, wrzuciłem ponownie ;) enjoy

http://wielosfer.pl/dragon_slayers_pl.pdf

Offline Profil  

PostWysłany: Pon, 30 Lip 2012, 15:35 
Osadnik
Awatar użytkownika

Ok... początek jest. Brakuje tylko w nim zwrotów akcji oraz samych zakończeń. Urwany plik ;)?

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Pon, 30 Lip 2012, 15:45 
Tajny współpracownik

Nie, zakończenia i zwroty akcji nie zależą od konkretnego settingu, są wspólne dla wszystkich i znajdują się w podręczniku do Fiasco. Podręcznik aktualnie jest tylko w wersji angielskiej, choć jego tłumaczenie jest w trakcie, to wydanie pojawi się niestety z pewnym opóźnieniem.

Za to po angielsku jest do znalezienia w wielu miejscach jak np. tu http://www.mediafire.com/?r2kijg70zw0zxza

Offline Profil  

PostWysłany: Śro, 31 Paź 2012, 14:02 
En Taro Tassadar!
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie, 22 Cze 2008, 23:36
Miejscowość: Sosnowiec
aby zobaczyć jak rozgrywka wygląda na żywo polecam tabletop Wila Wheatona odc. Fiasco

http://www.youtube.com/watch?v=WXJxQ0NbFtk

Tornado:
Felix Craws - Gryzie Piach pod rosendale
Murphy Connor - Gryzie piach pod dollhouse

SC2: FelixCraws - Protoss ground forces commander

Offline Profil  

PostWysłany: Śro, 30 Sty 2013, 11:40 
Osadnik
Awatar użytkownika

Miałem okazję zagrać kilka razy w fiasco ze znajomymi doświadczonymi graczami RPG. Wrażenie, które pozostawia (może to przez nasze ogólne pokręcenie) jest zawsze takie, że nawet gdy gra się bez alkoholu to historie są zdrowo pojechane. A jeśli jeszcze sobie gracze strzelą po piwku bądź dwóch (tak tak, wiem: piłeś, nie prowadź... sesji xD) potrafi się zrobić jeden gigantyczny wtf. Dla przykładu:
- jeden z nas grał demonem uwięzionym w katapulcie, przez co tak naprawdę grał ożywioną katapultą. Jej "ojciec" chciał by siała zniszczenie i pomagała podbić mu inne kraje, lecz ona chciała żyć w zgodzie i przyjaźni ze światem.
- W tej samej sesji był też potężny bóg-żaba, których mógł wszystko zrobić za pstryknięciem palców... lecz nie miał kciuka, bez którego pstryknięcie nie było możliwe.

Zauważyłem co prawda, że paradoksalnie nie jest tak trudno wygrać dobre zakończenie. Jeśli ktoś dostał 3 czerwone/białe kostki na cztery, które ostatecznie się ma, to często udawało się uciec przed strasznym końcem. Ale i tak jest godnie :>

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Sob, 15 Sie 2020, 20:01 
Osadnik

Dołączenie: Czw, 06 Sie 2020, 09:10
Δεν μπορώ να βρω καλές ταμπλέτες, που θα μπορούσαν να σας βοηθήσει να λύσει όλα τα προβλήματα με το πέος; Στη συνέχεια, ήρθε η ώρα να δοκιμάσετε να επιστήσω την προσοχή σας εδώ σε αυτό το site Αρχική σελίδα , δεδομένου ότι αυτό είναι πάντα τα καταφέρνω να λύσει το πρόβλημα με ένα μέλος

Offline Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość