Witaj, Nieznajomy

Forum wykorzystuje tzw. mechanizm ciasteczek (ang. cookies). U偶ywaj膮c forum wyra偶asz zgod臋 na ich przechowywanie w pami臋ci przegl膮darki i twojego komputera. Je偶eli nie zgadzasz si臋 na ich wykorzystanie, zmie艅 ustawienia przegl膮darki.

Ostatnia wizyta: Obecny czas: 艢ro, 27 Maj 2020, 09:34

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(贸w) ] 
Autor Wiadomo艣膰
 Temat postu: Fiasko
PostWys艂any: 艢ro, 25 Maj 2011, 07:18 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pon, 29 Pa藕 2007, 11:58
Miejscowo艣膰: Z艂oty Stok
Ostatnio Orion przyni贸s艂 nam do domu wie艣膰 o fajnej grze Indie rpg, kt贸ra nazywa si臋 Fiasko. Zagrali艣my...
Po pierwszej rozgrywce ju偶 mog臋 powiedzie膰, 偶e jest to najlepsze narz臋dzie dla pocz膮tkuj膮cych pisarzy, nie mog膮cych wymy艣li膰 nieliniowej, dynamicznej fabu艂y. Teraz wyja艣ni臋 o co chodzi.

Ot贸偶, trzeba zebra膰 si臋 w minimum 4 osoby. Wybiera si臋 setting, my wybrali艣my sobie Dragon's Slayer, czyli typowe fantasy. I do tego jest lista powi膮za艅, jakie mog膮 wybra膰 mi臋dzy sob膮 gracze. Pierwsza faza gry to jest w艂a艣nie wybieranie po kolei przez graczy powi膮za艅 mi臋dzy nimi. I tutaj mamy takie og贸lniki jak np. R贸偶d偶ka wskrzeszenia z jednym 艂adunkiem, Wojna, Beczka 800- letniego krasnoludzkiego alkoholu, Magia, Szef/podw艂adny, Gildia Z艂odziei itd. itp. Po wybraniu kilku ka偶dy wymy艣la sobie posta膰 i ustala si臋, co dok艂adniej znacz膮 te powi膮zania, wymy艣la si臋 histori臋 pomi臋dzy ka偶d膮 par膮 siedz膮cych obok siebie graczy. Wymy艣lane s膮 r贸wnie偶 cele, do kt贸rych postaci d膮偶膮.
Kolejna faza gry, ju偶 ta w艂a艣ciwa, to sceny. Zn贸w po kolei ka偶dy gracz wymy艣la sceny, w kt贸rej uczestniczy on i jedna inna osoba. Scena musi zabiera膰 dla niego wyzwanie. Scena musi nap臋dza膰 histori臋, musi wprowadza膰 co艣 ciekawego do rozwoju wydarze艅. Wa偶ne jest to, 偶e w danej scenie to my ustalamy 艣wiat przedstawiony, jak wygl膮da, kto co mo偶e i kiedy to si臋 dzieje(ciekawe s膮 retrospekcje). Ka偶dy musi wymy艣li膰 dwie sceny, po czym losuje si臋 dw贸ch graczy, kt贸rzy spo艣r贸d dodatkowej listy wybior膮 zwrot akcji. Nast臋pnie znowu wszyscy ustalaj膮 co dok艂adniej dany zwrot oznacza (my mieli艣my ostatnio: "zabili艣my nie tego cz艂owieka" i " g艂upi plan wykonany do perfekcji"). I znowu lec膮 dwie kolejki scen, po czym rzuca si臋 zdobytymi ko艣膰mi(nie b臋d臋 omawia艂 teraz 偶adnej mechaniki) i ustala, jak nasza posta膰 ko艅czy. Koniec, jak sama nazwa wskazuje, zawsze jest negatywny. Najlepiej jak si臋 uda艂o trafi膰, to Orion mia艂, 偶e straci艂 kogo艣 bliskiego. Zb贸j natomiast umar艂a ;] I tutaj tak偶e dok艂adniej ustala si臋, co tak naprawd臋 ten koniec oznacza dla danej postaci.

Ide膮 gry nie jest stworzenie fajnych bohater贸w i prowadzenie ich, tylko wymy艣lenie jak najciekawszej historii. Trzeba popisa膰 si臋 inwencj膮, aby akcja by艂膮 dynamiczna, a fabu艂a nieliniowa.
Na koniec, jak si臋 wyobrazi ca艂膮 histori臋, zawsze wychodzi 艣wietna fabu艂a do ksi膮偶ki przygodowej, kt贸r膮 oczywi艣cie mo偶na wzbogaci膰 o g艂臋bsze w膮tki(kt贸re i tak mo偶na osi膮gn膮膰 spokojnie w tej grze). A p贸藕niej tylko spisa膰, wyda膰 xD

Og贸lnie zach臋cam do pogrania, mnie si臋 bardzo spodoba艂o i wam pewnie r贸wnie偶 si臋 spodoba. Zw艂aszcza, 偶e nie gra si臋 a偶 tak d艂ugo. Zale偶nie od ilo艣ci graczy(najlepsza liczba to 4) i tego czy macie pomys艂y, d艂ugo艣膰 rozgrywki si臋ga od 2, do 4 godzin.

Powiedz mi, a zapomn臋. Poka偶 mi, a zapami臋tam. Pozw贸l zrobi膰, a zrozumiem - Konfucjusz

Ka偶dy szczeg贸艂 ma znaczenie - G. Cook
Azat

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu: Re: Fiasko
PostWys艂any: Nie, 06 Lis 2011, 23:29 
Tajny wsp贸艂pracownik

Do艂膮czenie: Wto, 12 Cze 2007, 20:52
Miejscowo艣膰: Wroc艂aw
O temat o Fiasco ;P wi臋c tak, gra艂em sam ju偶 kilka dobrych razy i jest to jak dla mnie najlepszy Indie RPG jaki powsta艂. Podoba mi si臋 zmiana podej艣cia, tzn nie gramy ju偶 dla postaci tylko gramy dla historii i dlatego wszystko wychodzi dobrze (jeszcze nie mia艂em s艂abej gry w to) z drugiej strony trzeba graczy potrafi膮cych w miar臋 na bie偶膮co wymy艣la膰 dobre sceny/zwroty itp.

Nie zgodz臋 si臋 natomiast co do narz臋dzia dla pisarzy. Uwa偶am, 偶e jak by nad jedn膮 fabu艂膮 usiad艂o kilka os贸b i zacz臋艂o rozpisywa膰 wszystko, przerzucaj膮c si臋 pomys艂ami to nie wysz艂o by gorzej ni偶 w Fiasco.

A z dobrych wiadomo艣ci Fiasco wyjdze po polsku nak艂adem GRAmela, przy wsp贸艂pracy z Wielsoferem ;)

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: Pon, 07 Lis 2011, 09:18 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Cytuj:
Nie zgodz臋 si臋 natomiast co do narz臋dzia dla pisarzy. Uwa偶am, 偶e jak by nad jedn膮 fabu艂膮 usiad艂o kilka os贸b i zacz臋艂o rozpisywa膰 wszystko, przerzucaj膮c si臋 pomys艂ami to nie wysz艂o by gorzej ni偶 w Fiasco.

Dlatego zaznaczy艂em, 偶e dla pocz膮tkuj膮cych, bo jak pocz膮tkuj膮cy to jak po prostu usi膮dzie i zacznie kmini膰 co艣 z niczego to cz臋sto nie wyjdzie nic dobrego. A to jest niejako u艂atwienie, taki nap臋dzacz pomys艂贸w. Poza tym siedz膮c w kilku najcz臋艣ciej chcesz przepcha膰 po prostu sw贸j pomys艂, kt贸ry uwa偶asz za 艣wietny, co mo偶e prowadzi膰 do spor贸w. A tutaj gra narzuca pewn膮 mechanik臋, dzi臋ki czemu takich problem贸w nie ma.

Powiedz mi, a zapomn臋. Poka偶 mi, a zapami臋tam. Pozw贸l zrobi膰, a zrozumiem - Konfucjusz

Azat

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pon, 07 Lis 2011, 16:31 
W艂ochata dzidzia
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Wto, 29 Kwi 2008, 13:14
Miejscowo艣膰: Pozna艅
Zaentrygenowa艂o mnie to, mo偶e kto艣 zorganizuje to PBF albo co艣?

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pon, 07 Lis 2011, 18:43 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

W sumie to nie wiem, czy da艂o by si臋 to przez PBF poprowadzi膰, co ty na to Orionie ?:P Bo MG tam nie ma, po prostu si臋 gracze zbieraj膮. Wydaje mi si臋, 偶e da艂o by rad臋, ale ci臋偶ko by by艂o, bo by zaj臋艂o za du偶o czasu, poza tym w sumie najfajniejsz膮 cz臋艣ci膮 tej gry s膮 godziny 艣miechu przy wymy艣lanych powi膮zaniach, scenach, historiach. Na PBF by to znikn臋艂o. A swoj膮 drog膮 to ostatnio gra艂em w setting Rockman贸w, pewnie by ci臋 to zainteresowa艂o Ptaku ;] Kosmiczny jest.

Azat

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pon, 07 Lis 2011, 23:19 
Tajny wsp贸艂pracownik

Da艂o by si臋, ludzie tak graj膮, ale szczerze to nie bardzo mi si臋 to widzi. Uwa偶am, 偶e to nie to samo co normalnie, a odegranie 16 scen + dogadywania trwaly by wiecznosc ... Nie czuje si臋 przekonany by gra膰 to na forum, ale ja ogolnie nie lubie PBF'ow.

@Ptakuba, na wielu konwentach jest Indie Room, wi臋c wpadnij na jaki艣 czy co艣 to b臋dziesz mia艂 okazje zagra膰.

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: Wto, 08 Lis 2011, 17:03 
W艂ochata dzidzia
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Wto, 29 Kwi 2008, 13:14
Miejscowo艣膰: Pozna艅
Ja i konwenty? : P
Szkoda. To dajcie chocia偶 linki do tego jak to wygl膮da, jak indie to pewnie gdzie艣 jest w necie ca艂o艣膰, co?

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: 艢ro, 09 Lis 2011, 23:06 
Niepokalana dziewica
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: 艢ro, 03 Wrz 2008, 18:51
Miejscowo艣膰: Gda艅sk
Ptakuba napisa艂(a):
Zaentrygenowa艂o mnie to, mo偶e kto艣 zorganizuje to PBF albo co艣?

hint;hint - ptakub hejtuje Fate&Fudge oparte na tworzeniu 艣wiata poprzez nadawanie aspekt贸w przez graczy i sklejanie ich przez MG, jako zbyt chaotyczne, efekciarskie i s艂abe zbalansowanie linii gracz-mistrz.

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: 艢ro, 28 Mar 2012, 12:06 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Zabawa polega na tym, 偶e tutaj nie ma Mistrza Gry :)

Tutaj masz Patku setting w jaki my grali艣my, chyba trzeba si臋 tylko zarejestrowa膰, bo jest darmowe: http://rpg.drivethrustuff.com/product/8 ... on-Slayers

Kiedy艣 z Orionem to przet艂umaczyli艣my, ale nie wiem gdzie to t艂umaczenie teraz jest, czy u mnie na kompie, czy gdzie, jak sie znajdzie to mo偶e wrzucimy tu. A jak nie to zdaje si臋, 偶e kto艣 w Wielosferze wroc艂awskim to t艂umaczy i wrzuca na stron臋 Wielosferu, ale moge si臋 myli膰.

Azat

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Czw, 29 Mar 2012, 10:33 
Tajny wsp贸艂pracownik

http://www.innesfery.wielosfer.pl/image ... s%20pl.pdf

Tutaj w/w setting po polsku, Wielosfer t艂umaczy za to podr臋cznik do Fiasco kt贸ry b臋dzie wydany po polsku :)

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: Sob, 28 Lip 2012, 22:26 
Zapewne jest czarodziejem
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: 艢ro, 10 Sty 2007, 14:10
Miejscowo艣膰: Szczecin
Osek napisa艂(a):
Ot贸偶, trzeba zebra膰 si臋 w minimum 4 osoby.

A nie wystarcz膮 3?
I raczej te偶 5 to g贸rna granica, bo potem to by si臋 nie藕le wyd艂u偶y艂o xD.

W ko艅cu zagra艂em. Fajne to nawet. Zupe艂nie inne ni偶 zwyk艂a sesja. Trzeba popisa膰 si臋 kreatywno艣ci膮 i pomys艂owo艣ci膮, a historie, kt贸re powstaj膮, s膮 zawsze genialne. Nawet jak na nasz膮 (moj膮, Cona, Janka, Eivela i Kenahiego) pierwsz膮 sesj臋 we Fiasco, to historia wysz艂a przednia xD. Ubaw by艂 niez艂y i w sumie polecam gr臋 ka偶demu.

Trzeba tylko mie膰 艣wie偶y umys艂 i 艂atwo艣膰 wymy艣lania historii, bo inaczej to s艂abo idzie. Pami臋tam, 偶e nasza rozgrywka trwa艂a strasznie d艂ugo, 偶e a偶 musieli艣my urwa膰 j膮 na przedostatniej kolejce. Samo obmy艣lenie rozwoju akcji trwa艂o d艂u偶ej ni偶 samo odgrywanie, kt贸re zreszt膮 te偶 do najszybszych nie nale偶a艂o ^^'.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Nie, 29 Lip 2012, 18:14 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Wto, 30 Mar 2010, 18:53
Miejscowo艣膰: Dom m贸j gdzie ludzie mi przychylni
Fiasco polecam jak najbardziej :). Jednak link, kt贸ry da艂 Orion nie dzia艂a, mo偶na prosi膰 o jaki艣 nowy :)?

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pon, 30 Lip 2012, 09:19 
Tajny wsp贸艂pracownik

Wylecia艂a przypadkowo, ze star膮 stron膮 Innych Sfer, wrzuci艂em ponownie ;) enjoy

http://wielosfer.pl/dragon_slayers_pl.pdf

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: Pon, 30 Lip 2012, 15:35 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

Ok... pocz膮tek jest. Brakuje tylko w nim zwrot贸w akcji oraz samych zako艅cze艅. Urwany plik ;)?

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pon, 30 Lip 2012, 15:45 
Tajny wsp贸艂pracownik

Nie, zako艅czenia i zwroty akcji nie zale偶膮 od konkretnego settingu, s膮 wsp贸lne dla wszystkich i znajduj膮 si臋 w podr臋czniku do Fiasco. Podr臋cznik aktualnie jest tylko w wersji angielskiej, cho膰 jego t艂umaczenie jest w trakcie, to wydanie pojawi si臋 niestety z pewnym op贸藕nieniem.

Za to po angielsku jest do znalezienia w wielu miejscach jak np. tu http://www.mediafire.com/?r2kijg70zw0zxza

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: 艢ro, 31 Pa藕 2012, 14:02 
En Taro Tassadar!
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Nie, 22 Cze 2008, 23:36
Miejscowo艣膰: Sosnowiec
aby zobaczy膰 jak rozgrywka wygl膮da na 偶ywo polecam tabletop Wila Wheatona odc. Fiasco

http://www.youtube.com/watch?v=WXJxQ0NbFtk

Tornado:
Felix Craws - Gryzie Piach pod rosendale
Murphy Connor - Gryzie piach pod dollhouse

SC2: FelixCraws - Protoss ground forces commander

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: 艢ro, 30 Sty 2013, 11:40 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

Mia艂em okazj臋 zagra膰 kilka razy w fiasco ze znajomymi do艣wiadczonymi graczami RPG. Wra偶enie, kt贸re pozostawia (mo偶e to przez nasze og贸lne pokr臋cenie) jest zawsze takie, 偶e nawet gdy gra si臋 bez alkoholu to historie s膮 zdrowo pojechane. A je艣li jeszcze sobie gracze strzel膮 po piwku b膮d藕 dw贸ch (tak tak, wiem: pi艂e艣, nie prowad藕... sesji xD) potrafi si臋 zrobi膰 jeden gigantyczny wtf. Dla przyk艂adu:
- jeden z nas gra艂 demonem uwi臋zionym w katapulcie, przez co tak naprawd臋 gra艂 o偶ywion膮 katapult膮. Jej "ojciec" chcia艂 by sia艂a zniszczenie i pomaga艂a podbi膰 mu inne kraje, lecz ona chcia艂a 偶y膰 w zgodzie i przyja藕ni ze 艣wiatem.
- W tej samej sesji by艂 te偶 pot臋偶ny b贸g-偶aba, kt贸rych m贸g艂 wszystko zrobi膰 za pstrykni臋ciem palc贸w... lecz nie mia艂 kciuka, bez kt贸rego pstrykni臋cie nie by艂o mo偶liwe.

Zauwa偶y艂em co prawda, 偶e paradoksalnie nie jest tak trudno wygra膰 dobre zako艅czenie. Je艣li kto艣 dosta艂 3 czerwone/bia艂e kostki na cztery, kt贸re ostatecznie si臋 ma, to cz臋sto udawa艂o si臋 uciec przed strasznym ko艅cem. Ale i tak jest godnie :>

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Wy艣wietl posty z poprzednich:  Sortuj wed艂ug  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(贸w) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy to forum: Brak zarejestrowanych u偶ytkownik贸w oraz 1 go艣膰

Nie mo偶esz zak艂ada膰 nowych temat贸w na tym forum
Nie mo偶esz odpowiada膰 w tematach na tym forum
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w na tym forum

Szukaj: