Witaj, Nieznajomy

Forum wykorzystuje tzw. mechanizm ciasteczek (ang. cookies). U偶ywaj膮c forum wyra偶asz zgod臋 na ich przechowywanie w pami臋ci przegl膮darki i twojego komputera. Je偶eli nie zgadzasz si臋 na ich wykorzystanie, zmie艅 ustawienia przegl膮darki.

Ostatnia wizyta: Obecny czas: 艢ro, 17 Lip 2019, 09:25

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(贸w) ] 
Autor Wiadomo艣膰
 Temat postu: Heroic czy Dark fantasy
PostWys艂any: 艢ro, 04 Kwi 2012, 07:42 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pon, 29 Pa藕 2007, 11:58
Miejscowo艣膰: Z艂oty Stok
Ostatnio zacz臋li艣my gra膰 w Warhammera z innym mistrzem gry ni偶 Orion, z Jadowym. I po kilku sesjach nasz艂a mnie my艣l. Jakim systemem tak naprawd臋 jest Warhammer? Bo jak patrzy si臋 na pierwszy rzut oka na podr臋cznik, czy na sam 艣wiat, to wygl膮da to bardzo mrocznie, jeste艣 szarym 偶akiem, b膮d藕 szczuro艂apem, w pe艂nym mutant贸w, zwierzoludzi i morderc贸w 艣wiecie. Jak tu prze偶y膰 i wie艣膰 dostatnie 偶ycie ? No nijak.
Orion zawsze prowadzi艂 nam sesj臋, w kt贸rej trzeba by艂o rozwali膰 jak膮艣 intryg臋, wcze艣niejsze fazy naszego grania to ratowanie wiosek, b膮d藕 dziewic. Zawsze robili艣my co艣, czym pomagali艣my ludziom. Teraz, graj膮c w oficjaln膮 kampani臋 Warhammera 2 ed. ratujemy Middenheim oraz Altdorf przed wielkim z艂em i to ju偶 jak dla mnie jest ogromny heroic, wi臋kszy ni偶 w DnD. Bo tam mamy miecz +milion obra偶e艅, pier艣cie艅 niesko艅czonej teleportacji, ale z tego co znam ten system, to tak偶e raczej 艂azimy po podziemiach bij膮c jakie艣 dziwne potwory, pomagaj膮c przeci臋tnym ludziom w ich, przeci臋tnych jak na 艣wiat FR, problemach. Raczej nie ratujemy 艣wiata, bo pomimo tego, 偶e mamy wypasiony sprz臋t i mo偶emy sami wybi膰 ca艂膮 wiosk臋 roln膮, to nad nami s膮 takie moce i tacy przeciwnicy, 偶e nawet nie mamy co si臋 porywa膰 z motyk膮 na s艂o艅ce.
A w Warhammerze prosz臋, jest to udost臋pnione. Co prawda nie otrzymujemy za to niczego, poza pochwa艂膮 kilku os贸b, mo偶e na ko艅cu b臋dzie wi臋ksza nagroda, ale nagrod膮 jest samo prze偶ycie i mo偶liwo艣膰 opowiedzenia historii, wr臋cz jak z bajki.
I niedawno zacz臋li艣my gra膰 z Jadowym, kt贸ry pokaza艂 nam co to jest Dark fantasy. Sesje nie polega艂y na jakich艣 rozkminach, czy pomaganiu komukolwiek. Wszystkie sesje mia艂y dwa cele: przetrwa膰 i uciec. Charakteryzowa艂o si臋 to tym, 偶e na jednej sesji mieli艣my fajny sprz臋t, cztery konie, byli艣my ustawieni, na drugiej stracili艣my wszystko, byli艣my zamkni臋ci w lochach, na trzeciej odbili艣my z wi臋ziennego wozu jednego z graczy i uzyskali艣my w贸z z dwoma ko艅mi i troch臋 lekkiej broni. Du偶o rzeczy nam si臋 nie udawa艂o, ale dzi臋ki ci臋偶kiemu wysi艂kowi umys艂owemu uda艂o nam si臋 tak ustawi膰, 偶e nie mamy na razie problemu z prze偶yciem. Zapewne MG zaraz nam poka偶e, 偶e 偶y膰 pod dostatkiem to nuda, wi臋c ju偶 mo偶emy szykowa膰 si臋 na gorsze czasy. Co ciekawe, Jadowemu uda艂o si臋 tutaj jeszcze wprowadzi膰 ciekaw膮 intryg臋, kt贸r膮 pr贸bujemy rozwik艂a膰. Ale znowu jest to intryga, kt贸ra przypadkiem nas dosi臋gn臋艂a wtr膮caj膮c do paki, wi臋c mamy zemst臋 jako osobist膮 motywacj臋, a jednocze艣nie nie jeste艣my nikim na tym 艣wiecie, by by膰 jej g艂贸wnym celem. I to w moim mniemaniu jest esencja dark fantasy.
Nie mniej jednak i sesje Jadowego i Oriona bardzo mi si臋 podobaj膮 i nie jestem w stanie wybra膰, kt贸re s膮 lepsze, bo s膮 bardzo r贸偶ne.
Jak wida膰, Warhammera da si臋 prowadzi膰 i heroic i dark. Ale kt贸ry jest jego pierwotnym przeznaczeniem, lepiej do niego pasuje? Czy raczej jest uniwersalny? Bo przecie偶 s膮 profesje i karczmarza/ch艂opa/艣mieciarza i profesje mistrza magii/dworzanina/mistrza gildii. A to cz臋sto warunkuje klimat sesji. Czy mo偶e nie ma to wi臋kszego znaczenia kim s膮 gracze, zawsze mo偶na wprowadzi膰 dark, tylko na wy偶szym poziomie ?

Powiedz mi, a zapomn臋. Poka偶 mi, a zapami臋tam. Pozw贸l zrobi膰, a zrozumiem - Konfucjusz

Ka偶dy szczeg贸艂 ma znaczenie - G. Cook
Azat

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu: Re: Heroic czy Dark fantasy
PostWys艂any: Czw, 16 Sie 2012, 17:07 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Czw, 16 Sie 2012, 13:36
Jak dla mnie wszystko zale偶y od Mistrza gry i graczy, a id膮c dalej -> tego, jak kto widzi 贸w "DARK" na sesjach. 艢wiat warhammera z pewno艣ci膮 utrzymany jest w tej konwencji, bo mamy widmo zag艂ady, mrocznych bog贸w i ich kulty, potwory, choroby etc. Oczywi艣cie cz臋艣膰 wymienionych mo偶na znale藕膰 r贸wnie偶 w takowym D&D czy innym, typowym heroicu - tym niemniej mroczna otoczka [warhammera] wyra藕nie rozgranicza te dwa systemy.

Pozostaje kwestia heros贸w :) Warhammer daje mo偶liwo艣膰 stworzenia bohater贸w, kt贸rzy mogliby (no prawie...) r贸wna膰 si臋 z tymi, z innych gier utrzymanych w konwencji stricte heroic. Innymi s艂owy - Epiccy herosi w mrocznym 艣wiecie.

Osobi艣cie uwa偶am, 偶e dark da si臋 wprowadzi膰 praktycznie do ka偶dego systemu ;)
To kwestia atmosfery i ca艂ej otoczki, kt贸ra m贸wi艂aby graczom - "co艣 tu kurna nie tak". Nawet w uniwersach "mega-heroicznych" da艂oby si臋 wprowadzi膰 elementy grozy, kt贸re sprawi艂yby, 偶e gracze czuliby si臋 niepewnie (nawet z Mieczem Ostatecznego Unicestwienia +50 do DMG).

Daj, a膰 ja pobrusz臋, a ty pocziwaj ->
Image
i pocziwa.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Czw, 16 Sie 2012, 18:39 
Zapewne jest czarodziejem
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: 艢ro, 10 Sty 2007, 14:10
Miejscowo艣膰: Szczecin
A ja w sumie chcia艂bym zobaczy膰 jak wygl膮da heroic Warhammer. Wiem, 偶e oczywi艣cie moje do艣wiadczenia z tym systemem s膮 znikome, ale ca艂y czas pokutuje mi wizja gry, w kt贸rej w zasadzie od pocz膮tku gracze skazani s膮 na pora偶k臋, a najlepiej to w og贸le stara膰 si臋 unika膰 wszelkich zagro偶e艅, by膰 wrednym dla wszystkich innych, zdradza膰, knu膰, byle tylko jak najd艂u偶ej prze偶y膰.

Ech, czeba kiedy艣 zagra膰 jak膮艣 ca艂膮 kampani臋 w to...

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pi膮, 28 Cze 2019, 08:08 
Osadnik

Do艂膮czenie: Pon, 18 Mar 2019, 09:12
Nie no tyle to ja a偶 nie b臋d臋 czyta艂 :D

http://sanatoriummarta.pl/cennik1/cennik

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Wy艣wietl posty z poprzednich:  Sortuj wed艂ug  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(贸w) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy to forum: Brak zarejestrowanych u偶ytkownik贸w oraz 2 go艣ci

Nie mo偶esz zak艂ada膰 nowych temat贸w na tym forum
Nie mo偶esz odpowiada膰 w tematach na tym forum
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w na tym forum

Szukaj: