Witaj, Nieznajomy

Forum wykorzystuje tzw. mechanizm ciasteczek (ang. cookies). U偶ywaj膮c forum wyra偶asz zgod臋 na ich przechowywanie w pami臋ci przegl膮darki i twojego komputera. Je偶eli nie zgadzasz si臋 na ich wykorzystanie, zmie艅 ustawienia przegl膮darki.

Ostatnia wizyta: Obecny czas: Pon, 21 Pa藕 2019, 05:43

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(贸w) ] 
Autor Wiadomo艣膰
 Temat postu: Problem tajemniczo艣ci w kreacji w艂asnego 艣wiata
PostWys艂any: Nie, 30 Gru 2012, 21:58 
W艂ochata dzidzia
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Wto, 29 Kwi 2008, 13:14
Miejscowo艣膰: Pozna艅
Ten post nie jest raczej 艣ci艣le zwi膮zany z operacj膮 Spambird - to moja tym razem osobista bol膮czka, moja i mojego tworu.

:akapit:Eiran to 艣wiat trzymaj膮cy si臋 do艣膰 jawnie kanonu fantastyki, przez co sprawia wra偶enie powtarzalnego, nudnego, oczywistego - nie zamierzam tego jednak zmienia膰, bo lubi臋 go, jakim jest, wyr贸s艂 z dziecinnych fantazji i ch艂oni臋tej dawniej prostej, standardowej fantastyki i nie zamierzam profanowa膰 dzie艂a sporego kawa艂ka 偶ycia przez dostosowanie go do wymaga艅 krytyki.
Chc膮c poczuwa膰 si臋 artyst膮, traktuj臋 Eiran po cz臋艣ci jako artystyczne dzie艂o, a mam t臋 mo偶liwo艣膰 dzi臋ki temu, 偶e z biegiem czasu doda艂em do samej istoty 艣wiata troch臋 metaforycznych przekaz贸w, troch臋 filozoficznych wynurze艅. To 艣wiat, w kt贸rym sprawy uznane w naszym namacalnym 艣wiecie za najwy偶sze, jak 偶ycie wieczne i b贸g s膮 albo jasne i oczywiste (偶ycie wieczne) albo olane (b贸g), a nadal jego mieszka艅cy nie maj膮 poj臋cia jak 偶y膰 i po co to wszystko jest.
Jednak (w przeciwie艅stwie do Sproma) nie traktuj臋 艣wiata jako dzie艂a samego w sobie, a jest dla mnie przede wszystkim t艂em wydarze艅 dla historii, w kt贸rej pewne eira艅skie sprawy odgrywaj膮 kluczow膮 rol臋. Bohaterowie, gdy od czasu do czasu oderw膮 si臋 od walki ze z艂em, filozofuj膮 o 偶yciu lub wypowiadaj膮 b艂yskotliwe kwestie, ponadto robi膮 mas臋 spro艣nych 偶art贸w i kreuj膮 przer贸偶ne komiczne czy romantyczne sytuacje.
Przy tym za艣 zdradzaj膮 sobie nawzajem lub wsp贸lnie odkrywaj膮 pewne tajemnice tego 艣wiata, w kt贸rych w艂a艣nie tkwi ten metafizyczny przekaz artysty.
I tu pojawia si臋 problem. Nie chc臋 tych tajemnic zdradza膰, powiedzmy, graczom RPG czy innym odbiorcom 艣wiata jako 艣wiata. Zarazem nie mog臋 zmusza膰 ich do przeczytania ca艂ej d艂ugiej historii w臋dr贸wki pewnego niedosz艂ego samob贸jcy, tak 偶e pomi臋dzy 偶artami o ma艂ym biu艣cie Kayli a 偶artami o du偶ym biu艣cie Ishiryi mieliby si臋 doszuka膰 ciekawostek na temat Eiranu.
W ten spos贸b na pytania o kosmogoni臋, fakt, 偶e ca艂y 艣wiat pos艂uguje si臋 jednym j臋zykiem (i 偶e, uwaga, bo to s膮 jajca od pocz膮tku tej g艂贸wnej fabu艂y, jest to j臋zyk ziemski a wr臋cz polski) albo zawi艂o艣ci czarnej i bia艂ej magii (to akurat jest do pewnego stopnia dobrze wyja艣nione, ale par臋 wieczor贸w temu wymy艣li艂em motyw, kt贸ry ju偶 powa偶nie rozwala 艂epetyny) mog臋 udziela膰 odpowiedzi sprowadzaj膮cych si臋 jedynie do "to tajemnica", co sprawia, 偶e wychodz臋 na k艂amczuszka, kt贸ry tak naprawd臋 tego nie obmy艣li艂, a przez to 艣wiat sprawia wra偶enie jeszcze g艂upszego i banalniejszego, a to przykre.
"Nie wszystko jest takie, jak si臋 wydaje" to jedna z idei przy艣wiecaj膮cych kreacji tego 艣wiata, ale bez przesady, nie chc臋 robi膰 z niego sztuki nowoczesnej, 偶eby kaza膰 ludziom doszukiwa膰 si臋 g艂臋bokiego przekazu w czym艣, co na pierwszy rzut oka jest tylko dziecinnym wynurzeniem i zwyczajnie fekaliami.

Nie pisz臋 jednak, by艣cie pomogli mi znale藕膰 rozwi膮zanie, bo rozwi膮zanie znam - Eiran jako taki przedstawia膰 tym, kt贸rym spodoba si臋 powierzchownie, a w mi臋dzyczasie pokazywa膰 go z perspektywy ciekawych historii (jak fabu艂a prowadzonej obecnie tu na Anduinie mej sesji - bo wierzcie mi, 偶e to nie b臋dzie zwyk艂e t艂uczenie zombie... znaczy nie tylko : D ) maj膮cych w nim miejsce, w tym zw艂aszcza tej najwa偶niejszej, przewodniej opowie艣ci, kt贸r膮 zanim zaczn臋 publikowa膰, pewnie wiele wody up艂ynie.

Skoro wi臋c nie chc臋 pyta膰 was o rozwi膮zanie problemu, to po co si臋 z tego wszystkiego rozwlekle 偶al臋?

呕eby艣cie mnie troch臋 poklepali po g艂贸wce. :3

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu: Re: Problem tajemniczo艣ci w kreacji w艂asnego 艣wiata
PostWys艂any: Nie, 30 Gru 2012, 22:12 
Typowy leming
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Nie, 08 Sty 2012, 17:02
Miejscowo艣膰: 艁贸d藕
Bo i robisz najlepsze podej艣cie moim zdaniem :) Je偶eli chcesz zachowa膰 jako-tak膮 kontrol臋 nad swoim dzie艂em, to tego si臋 rozwi膮za膰 lepiej zwyczajnie nie da (a przynajmniej ja nie znam metody ;) ) - jedyn膮 sensown膮 alternatyw膮 do tajemniczo艣ci jest udost臋pnianie innym mo偶liwo艣ci edycji 艣wiata (rodzaj sesji, ale bez jasno zarysowanej granicy MG, w kt贸rej gracze te偶 mog膮 wyci膮ga膰 szczeg贸艂y jak z kapelusza) - do艣wiadczenie jednak uczy, 偶e to wcale tak dobrze nie wychodzi. Znaczy wychodzi, ale potem pojawiaj膮 si臋 inne problemy - czyt. kto jest autorem 艣wiata gdybym chcia艂 opublikowa膰 opowiadanie dziej膮ce si臋 w nim? (Nawiasem m贸wi膮c przerobi艂em bardzo podobny problem na w艂asnej sk贸rze...)

Anyways, ad ci膮gle poruszanego przez ciebie tematu "to jest 艣wiat klasyczny a przez to nudny", odpowiem - nie, to nie prawda. Wska偶 mi ksi膮偶k臋 na rynku z gatunku klasycznego fantasy. Aktualna, wsp贸艂czesna, Tolkienowska fantasy to zaskakuj膮co ma艂o wyeksploatowana dziedzina fantastyki! 8) I to nie dlatego, 偶e "to ju偶 by艂o" - jak czytam o lirinach zamiast elf贸w albo worxach zamiast kransolud贸w to ci膮gle wr臋cz czekam a偶 narrator wypowie "W jego stron臋 szli elf...err, tego.. lirinowie"

Danger? Hah! I walk on the wild side! I laugh in the face of danger! Ha! Ha! Ha!

Wioska: Senzavir "Aval" Seremeneth
Magiczny Spisek: Nasira Hariri

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: Pon, 31 Gru 2012, 09:24 
Magnificent man.
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pon, 06 Gru 2010, 23:58
Miejscowo艣膰: Zasiedmiog贸roostrowiec 艢wi臋tokrzyski
Fast napisa艂(a):
Klep Klep.

艁adnie Ptaq, 艂adnie :D

Dobry Ptak , dobry :D

Tak wog贸le of kors nale偶膮 mu si臋 pochwa艂y- z drugiej strony ja te偶 zastanawiam si臋 nad nast臋pnymi kursami CHH. Narazie chyba obior臋 Marynark臋 2RP i przejdziemy do co ciekawszych rzeczy obcokrajowych (np okr膮g艂e pancerniki rosyjskie).

The shadow lies upon his tomb In Moria, in Khazad-d没m.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Nie, 07 Lip 2019, 22:14 
Przybysz

Do艂膮czenie: Nie, 07 Lip 2019, 21:49
Kiedy艣 r贸wnie偶 pisa艂am opowiadania i d艂ugo zastanawia艂am si臋 nad punktami kulminacyjnymi. Co zrobi膰 aby by艂y wiarygodne, a zarazem porywaj膮ce? Do dzisiaj nie znalaz艂am na to odpowiedzi, dlatego porzuci艂am swoje hobby.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Wy艣wietl posty z poprzednich:  Sortuj wed艂ug  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(贸w) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy to forum: Brak zarejestrowanych u偶ytkownik贸w oraz 3 go艣ci

Nie mo偶esz zak艂ada膰 nowych temat贸w na tym forum
Nie mo偶esz odpowiada膰 w tematach na tym forum
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w na tym forum

Szukaj: