Witaj, Nieznajomy

Forum wykorzystuje tzw. mechanizm ciasteczek (ang. cookies). U偶ywaj膮c forum wyra偶asz zgod臋 na ich przechowywanie w pami臋ci przegl膮darki i twojego komputera. Je偶eli nie zgadzasz si臋 na ich wykorzystanie, zmie艅 ustawienia przegl膮darki.

Ostatnia wizyta: Obecny czas: Pi膮, 19 Kwi 2019, 08:06

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 42 posty(贸w) ]  Id藕 do strony 1, 2, 3  Nast臋pna
Autor Wiadomo艣膰
 Temat postu: Gryfy
PostWys艂any: Wto, 16 Lut 2010, 21:24 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: 艢ro, 03 Lut 2010, 21:55
Miejscowo艣膰: Szczecin
Dziwi臋 si臋 bardzo, 偶e nie ma jeszcze tematu o gryfach, ale czas to zmieni膰 :) Stara gryfiara ju偶 temu zaradza :D

Najpro艣ciej mo偶na powiedzie膰 o gryfie, 偶e jest to mieszanka jakiego艣 kotowatego i ptaka drapie偶nego. Podobno gryf jest mocniejszy sto razy od lwa i tyle samo od or艂a.

Spotykane s膮 2 podstawowe rodzaje gryf贸w, antyczny i 艣redniowieczny (nazwy s膮 umowne oczywi艣cie, tak po prostu je zw臋).

Pierwszy ma w sobie wi臋cej z lwa-sylwetka takiego gryfa jest masywna. Zar贸wno 艂apy tylne i przednie oraz ogon s膮 kocie. G艂owa tego stwora jak i skrzyd艂a nale偶膮 do or艂a. Uszy gryfa pierwszego rodzaju s膮 do艣膰 dziwne-przypominaj膮 o艣le lub ko艅skie. Znane s膮 liczne wyroby z antycznej Grecji z miniaturami takich g艂贸w. http://math.ucr.edu/home/baez/diary/oly ... ryphon.jpg

Drugi typ gryfa to cz臋sto spotykany motyw w heraldyce. Stwory te s膮 praktycznie 1/2 or艂a i lwa. Sylwetka jest r贸wnie偶 do艣膰 masywna, lecz ma wed艂ug mnie wi臋cej wdzi臋ku i gracji. Przednie 艂apy gryfa 艣redniowiecznego s膮 orle i zazwyczaj opierzone do 艂okcia (czasem do nadgarstka). Uszy s膮 zwykle opierzone, szpiczaste. Ty艂 gryfa to praktycznie tylna po艂贸wka lwa. Skrzyd艂a s膮 oczywi艣cie orle i roz艂o偶yste. Czasami mo偶na spotka膰 w heraldyce gryfa bez skrzyde艂, angielskie 藕r贸d艂a nazywaj膮 to "male griffin". http://www.sacred-texts.com/lcr/fsca/img/16100.jpg

Ciekawym typem gryfa jest "opinicus". Stw贸r taki przypomina pierwszy typ, lecz ma ogon podobny do wielb艂膮dziego. Nie ma zwykle uszu. http://www.grycon.co.uk/opinicus.jpg

Inny (ostatnio bardzo popularny przez ksi膮偶ki o Harrym Potterze) typ gryfa to hipogryf-czyli mieszanka gryfa i konia/tudzie偶 uskrzydlonego rumaka. Ciekawostk膮 jest fakt, 偶e gryf wg. 艣redniowiecznych bestiariuszy poluje zwykle na konie... a hipogryf stanowi ciekawy wyj膮tek :) http://www.gryphonpages.com/relatives/hippogryph.jpg

A wy co s膮dzicie o gryfach? Jaki jest wasz ulubiony typ? Gdzie si臋 z gryfami "spotkali艣cie" po raz pierwszy?

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu: Re: Gryfy
PostWys艂any: Wto, 16 Lut 2010, 21:57 
Zapewne jest czarodziejem
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: 艢ro, 10 Sty 2007, 14:10
Ciekawie to opisa艂a艣 :).

Ja najbardziej lubi臋 oczywi艣cie drugi rodzaj. W ko艅cu jestem ze Szczecina, wi臋c jest mi jedynym s艂usznym. Zreszt膮 s膮dz臋, 偶e nawet gdybym dopiero dzi艣 dowiedzia艂 si臋 o istnieniu gryf贸w, to i tak wybra艂bym go. Po prostu dla mnie najlepsza proporcja mi臋dzy ptasimi elementami, a ssaczymi. Chocia偶 w sumie odrobina wi臋cej ptaka by mu nie zaszkodzi艂a :).

Przyznam, 偶e po raz pierwszy s艂ysz臋 o trzecim typie. Ale nie... jeszcze wielb艂膮d? Kto to wymy艣la艂? Wizards of the Coast?

Hipogryf? Niee... Konie bee... Te偶 wol臋 na nie polowa膰 xD.

Osobi艣cie bardzo lubi臋 gryfy. Musz臋 przyzna膰, 偶e ostatnio coraz bardziej ^^. Zwykle lubi艂em traktowa膰 je jako po prostu bardziej inteligentne zwierz臋ta, ale teraz coraz bardziej zaczynam lubi膰 je, jako na r贸wni inteligentne z lud藕mi :).
M贸j ulubiony typ to oczywi艣cie drugi. A pierwszy raz spotka艂em si臋 w herbie mojego miasta ^^.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Wto, 16 Lut 2010, 22:29 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

Ric Simane napisa艂(a):
Ciekawie to opisa艂a艣 :).

Ja najbardziej lubi臋 oczywi艣cie drugi rodzaj. W ko艅cu jestem ze Szczecina, wi臋c jest mi jedynym s艂usznym. Zreszt膮 s膮dz臋, 偶e nawet gdybym dopiero dzi艣 dowiedzia艂 si臋 o istnieniu gryf贸w, to i tak wybra艂bym go. Po prostu dla mnie najlepsza proporcja mi臋dzy ptasimi elementami, a ssaczymi. Chocia偶 w sumie odrobina wi臋cej ptaka by mu nie zaszkodzi艂a :)

Mi艂o mi :)

Ja te偶 wol臋 drugi typ - po prostu wol臋 wi臋cej ptasich element贸w jak m贸wisz :} Ptaki s膮 ponad wszystkim dla mnie w艣r贸d zwierz膮t ^^

Ric Simane napisa艂(a):
Przyznam, 偶e po raz pierwszy s艂ysz臋 o trzecim typie. Ale nie... jeszcze wielb艂膮d? Kto to wymy艣la艂? Wizards of the Coast?

Ja o nim przeczyta艂am ze strony internetowej, gryphon pages http://gryphonpages.com w 2003 roku. Ciekawy, ale jak dla mnie zbyt "przekombinowany" typ gryfa

Ric Simane napisa艂(a):
Hipogryf? Niee... Konie bee... Te偶 wol臋 na nie polowa膰 xD.

konina w ko艅cu smaczna ca艂kiem :) ale hipogryfy przyznam, to ciekawe stworzenia, szczeg贸lnie z filmu o Harrym, cudownie ukazano tego stwora

RicSimane napisa艂(a):
Osobi艣cie bardzo lubi臋 gryfy. Musz臋 przyzna膰, 偶e ostatnio coraz bardziej ^^. Zwykle lubi艂em traktowa膰 je jako po prostu bardziej inteligentne zwierz臋ta, ale teraz coraz bardziej zaczynam lubi膰 je, jako na r贸wni inteligentne z lud藕mi :).
M贸j ulubiony typ to oczywi艣cie drugi. A pierwszy raz spotka艂em si臋 w herbie mojego miasta ^^.

Ja te偶 bardzo, i te偶 O DZIWO traktowa艂am je d艂ugo jako bestie. Wszystko zmieni艂o si臋 po przeczytaniu ksi膮偶ek Mercedes Lackey.

Ja spotka艂am si臋 z gryfami w... kresk贸wkach po raz pierwszy ^^; wstyd, ale c贸偶, potem by艂a heraldyka, internet... :)

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Wto, 16 Lut 2010, 22:38 
W艂ochata dzidzia
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Wto, 29 Kwi 2008, 13:14
Miejscowo艣膰: Pozna艅
Jeszcze brakuje gryfu od gitary. Bywa szczeg贸lnie niebezpieczny (mo偶e i nawet najgro藕niejszy spo艣r贸d wszystkich) wobec os贸b o chorych ambicjach.
G艂upometr, nie wyszed艂 poza skal臋 xD. Post zostaje xD - Ric Simane

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Wto, 16 Lut 2010, 22:49 
Hiena Forumowa
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Nie, 11 Mar 2007, 23:32
Hm... Spodziewa艂em si臋 jednego rodzaju gryfa, a tu s膮 dwa ^^. Osobi艣cie podoba mi si臋 ten drugi, z "ptasimi" 艂apami z przodu.

Fakt 偶e Gryf stanowi swego rodzaju hybryd臋 miedzy ssakiem a ptakiem nastr臋cza kilku problem贸w, ze wzgl臋du na du偶e r贸偶nice miedzy tymi gromadami. Przede wszystkim przychodzi mi do g艂owy jak ma si臋 sprawa rozmna偶ania? Mam na my艣li czy gryfy s膮 jajorodne czy 偶yworodne? I jak ma si臋 sprawa ekhem... genitali贸w, skoro ich "domy艣lane miejsce" to cz臋艣膰 ssacza :P?

I jak to jest u nich z inteligencj膮 itp wedle twoich wyobra偶e艅, Izo? Ma si臋 to podobnie jak u smok贸w?

Zolf / Sars'Dir / Igriz / Stefan Hiena Rych艂o

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: 艢ro, 17 Lut 2010, 01:14 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

Confede napisa艂(a):
Hm... Spodziewa艂em si臋 jednego rodzaju gryfa, a tu s膮 dwa ^^. Osobi艣cie podoba mi si臋 ten drugi, z "ptasimi" 艂apami z przodu.

Fakt 偶e Gryf stanowi swego rodzaju hybryd臋 miedzy ssakiem a ptakiem nastr臋cza kilku problem贸w, ze wzgl臋du na du偶e r贸偶nice miedzy tymi gromadami. Przede wszystkim przychodzi mi do g艂owy jak ma si臋 sprawa rozmna偶ania? Mam na my艣li czy gryfy s膮 jajorodne czy 偶yworodne? I jak ma si臋 sprawa ekhem... genitali贸w, skoro ich "domy艣lane miejsce" to cz臋艣膰 ssacza :P?

I jak to jest u nich z inteligencj膮 itp wedle twoich wyobra偶e艅, Izo? Ma si臋 to podobnie jak u smok贸w?

My艣l臋, 偶e gryfy maj膮 ptasie genitalia, np. samice wg. mnie tylko kloak臋 i znosz膮 jaja.

Moje gryfy, moje postacie s膮 inteligentne, nie wiem jak reszta to pojmuje, jak postrzega :} Z gryfami jestem za pan brat od 11 lat... oj jak d艂ugo o_0

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: 艢ro, 17 Lut 2010, 01:30 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

Ptakuba napisa艂(a):
Jeszcze brakuje gryfu od gitary. Bywa szczeg贸lnie niebezpieczny (mo偶e i nawet najgro藕niejszy spo艣r贸d wszystkich) wobec os贸b o chorych ambicjach.
G艂upometr, nie wyszed艂 poza skal臋 xD. Post zostaje xD - Ric Simane

Te tez s膮 ciekawe x>
U偶ywaj opcji edycji post贸w - Ric Simane

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Czw, 18 Lut 2010, 14:36 
Mieszkaniec
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: 艢ro, 23 Wrz 2009, 20:42
Miejscowo艣膰: Warszawa
jezeli chodzi o gryfy, to zdecydowanie typ nr 2, aczkolwiek podobaja mi sie tez hipogryfy (w zwiazku z czym scena z filmu o HP z nimi to moja ulubiona xD)... w sumie nr 1 tez calkiem fajny xD
ale ten z wielb艂adzim ogonem w ogole do mnie nie przemawia...chyba najmniej mi sie podoba^^"

Zavira

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pi膮, 19 Lut 2010, 18:21 
Szlachcic
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Sob, 27 Sty 2007, 18:25
Miejscowo艣膰: z Rumenoru
Izora napisa艂(a):
Dziwi臋 si臋 bardzo, 偶e nie ma jeszcze tematu o gryfach...

Jak niema jak jest: viewtopic.php?f=24&t=603

Poza tym, gryfy wersji antycznej jeszcze u nas znany, chocia偶by par臋 razy widzia艂em ilustracj臋 gryfa z oslimi uszami i 艂apami lwa do ksi膮偶ki alicja w krainie Czar贸w, a mo偶e po drugiej stronie lustra?

Niekt贸rzy tego antycznego przedstawiaj膮 jako gryfona.

to tylko anio艂 czasami
rozdawa艂 przez moje r臋ce"
Ks. Jan Twardowski

Eol Eldar

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: Pi膮, 19 Lut 2010, 22:06 
Awatar u偶ytkownika

Meriadok napisa艂(a):
Jak niema jak jest: viewtopic.php?f=24&t=603

No ale to jest Tw贸j opis, a nie og贸lna charakterystyka :P.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: 艢ro, 31 Mar 2010, 21:49 
Osadnik

Do艂膮czenie: Czw, 25 Wrz 2008, 17:49
Gryfy s膮 og贸lnie 艣mieszne. Co to w og贸le za pomys艂, 偶eby skrzy偶owa膰 or艂a z lwem? To tak, jakby zmiksowa膰 kalarep臋 z og贸rkiem. Bess臋su...

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: Czw, 01 Kwi 2010, 14:23 
Awatar u偶ytkownika

Um... Jakby nie patrze膰. To to jest troch臋 bez sensu xD.
Ale no na tym opiera si臋 ca艂e fantasy, mitologia itp. Co to by by艂o, gdyby 艣wiaty fantasy nagle zacz臋艂y mie膰 sens xD.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pon, 03 Maj 2010, 13:41 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Czw, 29 Kwi 2010, 19:35
Miejscowo艣膰: Wilkowo k. Kwidzyna
Yyy wiecie co. Tak si臋 zastanawiam, jak mo偶na powiedzie膰 na samic臋 gryfa? Gryfica? :>

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pon, 03 Maj 2010, 14:42 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

Ja tam jestem gryfic膮 ;> gryfka np. brzmia艂oby dziwnie, nie znam innych okre艣le艅 na to :)

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pon, 03 Maj 2010, 15:49 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

Izora napisa艂(a):
gryfka np. brzmia艂oby dziwnie

No racja :) Jestem za Gryfic膮 :wink:

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Wto, 04 Maj 2010, 17:41 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

mi艂o mi :) i witaj ^^

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Wto, 04 Maj 2010, 21:53 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

cze艣膰 cze艣膰 :wink: mnie r贸wnie偶 jest mi艂o :D

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Nie, 06 Cze 2010, 12:40 
En Taro Tassadar!
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Nie, 22 Cze 2008, 23:36
Miejscowo艣膰: Sosnowiec
Nazywanie Hipogryfa, typem gryfa troch臋 mi si臋 nie zgadza z fantastycznym 艣wiatopogl膮dem... W ko艅cu gryf to gryf lew + orze艂, a hipogryf to hipogryf orze艂 + zupe艂nie inny gatunek tzn. ku艅, s膮 pokrewne pod wzgl臋dem bycia hybryd, ale nie s膮 2 rodzajami 1 gatunku :)

Tornado:
Felix Craws - Gryzie Piach pod rosendale
Murphy Connor - Gryzie piach pod dollhouse

SC2: FelixCraws - Protoss ground forces commander

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: Nie, 20 Cze 2010, 15:28 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Sob, 19 Cze 2010, 12:48
Miejscowo艣膰: Toru艅
Gryfy to chyba najbardziej niedocenione istoty fantasy. :( W kategorii "stwory" fantasy to dla mnie drugie miejsce, po smokach. Wraz z nimi powinny by膰 najbardziej charakterystycznymi stworzeniami.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Nie, 20 Cze 2010, 18:10 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

Akser z Kalvy napisa艂(a):
Gryfy to chyba najbardziej niedocenione istoty fantasy. :( W kategorii "stwory" fantasy to dla mnie drugie miejsce, po smokach. Wraz z nimi powinny by膰 najbardziej charakterystycznymi stworzeniami.

Czy nie doceniane, by膰 mo偶e, wi臋cej si臋 s艂yszy o smokach czy jednoro偶cach, ale no, s膮 i tak do艣膰 popularne. Sp贸jrz na DA, jest tam sporo 艂adnych rysunk贸w z gryfami ^^. Szkoda, 偶e o gryfach jest wci膮偶 ma艂o ksi膮偶ek. Fajnie by by艂o co艣 napisa膰 o nich... :}

obydwa rodzaje stwor贸w podziwiam tak samo :) mi艂o 偶e te偶 je lubisz :D

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Wy艣wietl posty z poprzednich:  Sortuj wed艂ug  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 42 posty(贸w) ]  Id藕 do strony 1, 2, 3  Nast臋pna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy to forum: Brak zarejestrowanych u偶ytkownik贸w oraz 1 go艣膰

Nie mo偶esz zak艂ada膰 nowych temat贸w na tym forum
Nie mo偶esz odpowiada膰 w tematach na tym forum
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w na tym forum

Szukaj: