Witaj, Nieznajomy

Forum wykorzystuje tzw. mechanizm ciasteczek (ang. cookies). U偶ywaj膮c forum wyra偶asz zgod臋 na ich przechowywanie w pami臋ci przegl膮darki i twojego komputera. Je偶eli nie zgadzasz si臋 na ich wykorzystanie, zmie艅 ustawienia przegl膮darki.

Ostatnia wizyta: Obecny czas: 艢ro, 21 Lis 2018, 19:39

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(贸w) ] 
Autor Wiadomo艣膰
 Temat postu: Wielkie Z艂o
PostWys艂any: Pon, 18 Kwi 2016, 22:34 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Czw, 16 Sie 2012, 13:36
Dzie艅 dobry.

Zak艂adam temat, kt贸ry ma za zadanie pos艂u偶y膰 jako miejsce lu藕nej dyskusji na temat tego - jak powinno wygl膮da膰 (w kontek艣cie ksi膮偶ek, film贸w, gier, etc) tzw. WIELKIE Z艁O.

Coby ten post by艂 sztucznie d艂u偶szy - przytocz臋 kilka klasyg贸w.
Co mamy w Lotrze? Jest sobie Sauron. Typowy mroczny w艂adca, kt贸ry chce zrobi膰 wszystkim niefajnie.

Co w Warhammerze? Chaos - nieprzewidywalny, czasami okrutnie bezpo艣redni, a czasami cholernie subtelny. Sprowadzony jednak do mianownika w postaci czterech z艂ych bog贸w - nie robi ju偶 takiego wra偶enia, zw艂aszcza 偶e mamy wszystkich tych bog贸w ca艂kiem wyraxnie zarysowanych. Pewne niedopowiedzenia pozostaj膮 co do Tzeentcha, no ale co tam.

W Biblii - szatan, wredna menda, wszystkich ludzi chce udupi膰. R贸wnie偶 wyra藕nie zarysowany.

A teraz przechodz膮c do cz臋艣ci w艂a艣ciwej - jak wed艂ug was powinno by膰 zarysowane w miar臋 ciekawe ,,wielkie z艂o"?

IMO pewnego rodzaju powiewem 艣wie偶o艣ci (to tak umownie, wiadomo 偶e trudno jest wymy艣li膰 co艣 zupe艂nie nowego, mo偶emy za to m贸wi膰 o patentach stosowanych z mniejsz膮 lub wi臋ksz膮 cz臋stotliwosci膮) mog艂oby by膰 zagro偶enie, kt贸rego do ko艅ca nikt nie pozna艂, ani nie rozumie. R贸wnie偶 przeku膰 da艂oby si臋 je w form臋 b贸stw (no bo wielkie z艂o z za艂o偶enia musi by膰 pot臋偶nym, abstrakcyjnym bytem [a mo偶e wcale nie musi? w sumie nie musi, no ale...]).

Czyta艂 kto艣 z was ,,Przebudzenie" Kinga? Strasznie podoba艂a mi si臋 tam ko艅c贸wka i nawi膮zania do Lovecrafta. Lovecrafta zna chyba ka偶dy wi臋c ju偶 bezpo艣rednio odwo艂am si臋 do takich stwork贸w jak chociazby Azatoth. To imo jeden z ciekawszych ,,wi臋kszych z艂ych" z jakimi mo偶na si臋 spotka膰. Czemu? Bo w sumie cie偶ko jest m贸wi膰 tutaj o jakimkolwiek moralnym wartosciowaniu. Po prostu 艣wiat Lovecrafta jest oparty o kilka fajnych fundament贸w straszno艣ci - obce, niezrozumia艂e, gargantuiczne. Wielka masa, b贸g idiota jako najpot臋zniejsza sila we wszech艣wiecie i obraz pomniejszych bog贸w graj膮cych mu na jakich艣 piszcza艂kach...

Sauron wypada przy nim blado.

Mi艣ki, jakie macie pomys艂y na takie wielkie z艂o? Albo mo偶e jakie wielkie z艂a wam sie przejad艂y. Albo mo偶e jeste艣cie obro艅cami wielkiego z艂a w klasycznej formie w ramach prostego mechanizmu nap臋dzaj膮cego fabu艂臋. A mo偶e w og贸le uwa偶acie, 偶e ca艂a koncepcja wielkiego z艂a/z艂ego jest oklepana, nudna i tak kulawa, 偶e a偶 nie ma sensu si臋 nad ni膮 pochyla膰, chc膮c stworzy膰 co艣 warto艣ciowego. A mo偶e macie ten temat w dupie, bo w sumie wielkie z艂o to dla was 偶adne tam z艂o konieczne i spokojnie mo偶na si臋 nad tym w og贸le nie zastanawia膰. No w sumie mo偶na, prawda. Chocia偶 to zawsze jaki艣 kolejny element prowokuj膮cy konflikt, a konflikt to podstawa.

Ja co艣 mo偶e skrobn臋 tu do tematu w przyp艂ywie inspiracji niebawem. A jak taki temat ju偶 by艂 to sorry.

Daj, a膰 ja pobrusz臋, a ty pocziwaj ->
Image
i pocziwa.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu: Re: Wielkie Z艂o
PostWys艂any: Czw, 21 Kwi 2016, 11:54 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pi膮, 10 Kwi 2015, 10:50
hmmm...

Temat z艂a zar贸wno tego Wielkiego jest obszerny i mo偶na by si臋 tak bawi膰 do ko艅ca 艣wiata w to :D

LOTR- Sauron to pionek, to zaledwie 艣rednie z艂o. W ca艂ej historii 艢r贸dziemia Wielkim Z艂em od samego pocz膮tku by艂 nie kto inny jak Melkor zwany tak偶e Morgothem, ale i tak nikt o nim nie pami臋ta bo jak mog艂oby by膰 inaczej jak tylko Sauron sobie chodzi艂 po Hooliwoodzkim czerwonym chodniku :D

Biblia- Prawda jest taka, 偶e pocz膮tkiem ka偶dego z艂a we wszech艣wiecie jak i ka偶dej wyobra藕ni zdolnej do wykreowania takiego z艂a, jest niepos艂usze艅stwo wobec Boga. Czy to anio艂贸w czy to pierwszych ludzi. Szatan o dziwo nie jest go艣ciem powszechnie pasuj膮cym do wizerunku Wielkiego Z艂a, kt贸re to ludzie uto偶samiaj膮 ( w przypadku szatana) z wid艂ami i czerwonymi barwami rz膮dnego krwi potwora. Szatan jest anio艂em 艣wiat艂o艣ci, przepe艂nionym 艣wiat艂em, ogl膮da艂 chwa艂臋 Boga 呕ywego i by艂 blisko niego. By艂 pi臋kn膮 postaci膮, bytem niecielesnym lecz duchowym, niematerialnym stworzeniem Bo偶ym. I takim pozostaje do dnia dzisiejszego. Sprzeciwi艂 si臋 Bogu dlatego zosta艂 upad艂ym anio艂em ale nie zmieni艂 swej natury pi臋kna i 艣wiat艂o艣ci, kt贸r膮 wykorzystuje chytrze do tego by zwie艣膰 ludzko艣膰 bo jest Ojcem K艂amstwa, a co bardziej przekonuje ludzi ni偶 Pi臋kna i 艢wietlista posta膰 ni偶 Wielki czerwony potw贸r z wid艂ami od kt贸rego uciekaliby gdzie pieprz ro艣nie. Wi臋c na bazie Biblii Szatan jako wielkie z艂o jest pozoru zewn臋trznie ukazany jako obraz dobra potocznego i k艂amliwego, wi臋c takie przeciwie艅stwo Melkora z LOTRa, kt贸ry si臋 wr臋cz nie kry艂 ze swoj膮 chor膮 pot臋g膮 ciemno艣ci i wygl膮dem niczym Skamienia艂y Obraz Wielkiego Z艂a.
:D :D :D

Co do reszty si臋 nie wypowiem bo nie znam tych przyk艂ad贸w jakie da艂e艣 no ale mniejsza o to. :D

Dodam jeszcze co艣 :

,,Z艂o to z艂o. Mniejsze, wi臋ksze, 艣rednie, wszystko jedno, proporcje s膮 umowne a granice zatarte (鈥),, - Gerald w rozmowie z magiem Stregoborem.

,,Istnieje tylko Z艂o i Wielkie Z艂o, a za nimi oboma, w cieniu, stoi Bardzo Wielkie Z艂o. Bardzo Wielkie Z艂o, Geralt, to takie, kt贸rego nawet wyobrazi膰 sobie nie mo偶esz, cho膰by艣 my艣la艂, 偶e nic ju偶 nie mo偶e ci臋 zaskoczy膰. I widzisz, Geralt, niekiedy bywa tak, 偶e Bardzo Wielkie Z艂o chwyci ci臋 za gard艂o i powie: 鈥濿ybieraj, bratku, albo ja, albo tamto, troch臋 mniejsze鈥,,- Renfri w rozmowie z Geraltem

No wi臋c mi艂ej zabawy z Wielkim Z艂em.

PS.

Moim zdaniem w moim 艣wicie Wielkie Z艂o przedstawi艂bym jako byt, kt贸ry pierw buduje fundament do tego by ludziom da膰 szans臋 na upadek i mn贸stwo decyzji dobrych i z艂ych i tak to zagmatwa膰 by sami wpadli przez samych siebie, by si臋 rozdzielili na wiele odn贸g. Potem 艂atwiej jest mn贸stwo z艂ych idei wpoi膰 w r贸偶ne grupy rozproszonych ludzi, tak by to co ludzkie sta艂o si臋 cz艂owiekowi obce i wr臋cz uosabia艂o zagro偶enie z punktu widzenia ka偶dej pojedynczej jednostki.
Nast臋pnie Wielkie z艂o powinno dzia艂a膰 przez ludzi, powinno nimi sterowa膰 i sprawi膰 by to ich decyzje da艂y po偶膮dany efekt na tyle by samo z艂o nie musia艂o splami膰 si臋 krwi膮 lecz by wszystko obci膮偶y艂o ludzi. Kiedy dosz艂o by do ko艅ca wszystkiego w ten czas 贸w Wielkie z艂o mog艂oby si臋 ukaza膰 i powiedzie膰 : ,,Oto moje dzie艂o. Jestem z niego dumny ".
Ja jestem z ludzi, kt贸rzy s膮 ugruntowani w takich ba艣niowych i bardzo dawnych sposobach przedstawiania historii, i je艣li chodzi o samo z艂o to by艂oby ono Wielkie tylko w tedy kiedy by艂oby male艅kie, by艂oby niczym i nic nie by艂oby w stanie zrobi膰, nie mia艂oby wp艂ywu na pocz膮tek ani koniec, jedyna w艂adza to umiej臋tne w艂adanie j臋zykiem przepe艂nionym k艂amstwem.

Bardziej to upersonifikuj臋 jak uka偶臋 to wielkie z艂o tak:
Wielkie z艂o to ma艂a mr贸wka, kt贸ra uk膮si ale nie zabije, i tak na prawd臋 wystarczy wielki but by to co艣 zdepta膰 i by przesta艂o istnie膰 lecz jakim艣 cudem 贸w mr贸wka 偶yje, i pewnego dnia kiedy uk膮si ju偶 do艣膰 du偶o ludzi na ziemi wspina si臋 na najwy偶sz膮 g贸r臋 i teraz wszyscy s膮 pod jej stopami. ;)

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu: Re: Wielkie Z艂o
PostWys艂any: Czw, 21 Kwi 2016, 12:20 
Typowy leming
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Nie, 08 Sty 2012, 17:02
Miejscowo艣膰: 艁贸d藕
Mnie si臋 szalenie nie podoba艂a koncepcja Amona ze StarCrafta II. Jestem znany z tego 偶e zazwyczaj podoba mi si臋 koncepcja wielkiego demona kt贸ry organizuje sprawn膮 maszyn臋 zniszczenia (Isengard, Imperium Galaktyczne, etc.) zalewaj膮c 艣wiat rzek膮 wojownik贸w w kopii rzymskich zbroi to osobi艣cie chcia艂bym pozna膰 motyw, kt贸ry stoi za totaln膮 destrukcj膮. Saruman zosta艂 wypaczony przez Palantir, Imperator - op臋tany rz膮dz膮 w艂adzy. Ale dlaczego Amon, nale偶膮cy do rodu Xel'Nag贸w, bog贸w kt贸rzy stworzyli wszech艣wiat zapragn膮艂 nagle ten wszech艣wiat zniszczy膰 (nie przej膮膰!) i do tego skoncentrowa艂 si臋 tylko na jednym sektorze... Nie wiem, mam nadziej臋 偶e tw贸rcy jako艣 to wyja艣ni膮 (byle nie w DLC...) :)

Danger? Hah! I walk on the wild side! I laugh in the face of danger! Ha! Ha! Ha!

Wioska: Senzavir "Aval" Seremeneth
Magiczny Spisek: Nasira Hariri

G贸ra
Offline Profil  

Wy艣wietl posty z poprzednich:  Sortuj wed艂ug  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(贸w) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy to forum: Brak zarejestrowanych u偶ytkownik贸w oraz 1 go艣膰

Nie mo偶esz zak艂ada膰 nowych temat贸w na tym forum
Nie mo偶esz odpowiada膰 w tematach na tym forum
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w na tym forum

Szukaj: