Witaj, Nieznajomy

Forum wykorzystuje tzw. mechanizm ciasteczek (ang. cookies). U偶ywaj膮c forum wyra偶asz zgod臋 na ich przechowywanie w pami臋ci przegl膮darki i twojego komputera. Je偶eli nie zgadzasz si臋 na ich wykorzystanie, zmie艅 ustawienia przegl膮darki.

Ostatnia wizyta: Obecny czas: Sob, 22 Sty 2022, 16:20

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 66 posty(贸w) ]  Id藕 do strony 1, 2, 3, 4  Nast臋pna
Autor Wiadomo艣膰
 Temat postu: Polska Fantastyka
PostWys艂any: Nie, 19 Pa藕 2008, 21:37 
Osadnik

Do艂膮czenie: Pi膮, 17 Pa藕 2008, 17:29
Jak waszym zdaniem prezentuje si臋 poziom polskiej fantastyki? Czy zmienia si臋 na lepsze, czy mamy przed sob膮 do艂ek tw贸rczo艣ci i mo偶e by膰 ju偶 tylko gorzej? Jak zmienna si臋 tw贸rczo艣膰 Polak贸w na przestrzeni ostatnich lat? Czy zmieniaj膮 si臋 tematy i przedstawienie bohater贸w?
Kogo z polskich pisarzy lubicie najbardziej, a kogo nie lubicie, lub uznajecie za grafomana?
Temat dla polskiej fantastyki raczej og贸lny. ;-)

G贸ra
Offline Profil  

Temat postu:
PostWys艂any: Pon, 20 Pa藕 2008, 13:25 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Wto, 29 Lip 2008, 19:54
Miejscowo艣膰: za艣cianek
Jak si臋 prezentuje? Uwa偶am zdecydowanie, 偶e bardzo dobrze si臋 prezentuje. Z ka偶dym rokiem przybywa utalentowanych, moim zdaniem, pisarzy i bardzo ciekawych ksi膮偶ek. W zasadzie to polska fantastyka na powa偶nie zacz臋艂a si臋 od Sapkowskiego. Wcze艣niej jeszcze Lem, Zajdel albo Dukaj, ale teraz, po sukcesie Wied藕mina, pojawi艂o si臋 wielu, wielu nowych, m艂odych pisarzy i moda na fantastyk臋 przybra艂a na sile. Kiedy wchodz臋 do ksi臋garni i ogl膮dam dzia艂y z fantastyk膮, to sama nie potrafi臋 si臋 w tych wszystkich nazwiskach po艂apa膰. Wiadomo, jest kilka takich, kt贸re dominuj膮 i mo偶na znale藕膰 do艣膰 sporo tytu艂贸w np. Kossakowskiej, D臋bskiego, Ka艅toch, Bia艂o艂臋ckiej, Grz臋dowicza, Piekary czy Pilipiuka. Ale co chwilka wydaj膮 nowe ksi膮偶ki, najcz臋艣ciej debiuty. I to z regu艂y dobre debiuty.
Chyba takim najbardziej znanym wydawnictwem, kt贸re publikuje polsk膮 fantastyk臋 jest Fabryka S艂贸w. I powiem szczerze, 偶e wi臋kszo艣膰 ksi膮偶ek wydanych pod ich patronatem, a kt贸re mia艂am okazj臋 czyta膰, to naprawd臋 klasa. Bior膮c pod uwag臋 chocia偶by tych kilku autor贸w, kt贸rych wy偶ej wymieni艂am, to fantastyka w naszym kochanym kraju prezentuje si臋 bardzo, bardzo pozytywnie.
Je艣li chodzi o ulubionych autor贸w to lubi臋 rzecz jasna Sapkowskiego. Grz臋dowicza, Kossakowsk膮, Pilipiuka, Ka艅toch, Ziemia艅skiego. Kogo nie lubi臋? Ziemkiewicza nie trawi臋. Po ostatniej ksi膮偶ce Ognie na ska艂ach to ju偶 w og贸le zblad艂 z moich oczach. Nie przepadam poza tym za sci-fi, jedyne z polskiej literatury, co mog臋 przeczyta膰 to ksi膮偶ki Lema. A poza tym... Niekt贸rym zdarza si臋 czasem napisa膰 co艣 s艂abszego, ale to i tak nie przekre艣la ich w moich oczach :).
Polska fantastyka w og贸le i w por贸wnaniu z reszt膮 艣wiata wypada, jak s膮dz臋, rewelacyjnie.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu:
PostWys艂any: Pi膮, 24 Pa藕 2008, 07:46 
Osadnik

Do艂膮czenie: Pi膮, 17 Pa藕 2008, 17:29

G贸ra
Offline Profil  

Temat postu:
PostWys艂any: Nie, 21 Gru 2008, 17:13 
Emerytowany Piotru艣 Pan
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: 艢ro, 08 Pa藕 2008, 19:01
Miejscowo艣膰: London

G贸ra
Offline Profil  

Temat postu:
PostWys艂any: Pon, 22 Gru 2008, 21:58 
K艂uk艂ak
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pi膮, 05 Wrz 2008, 20:51
Miejscowo艣膰: jPaolia
'Ostatnio czyta艂em "Bajki robot贸w" i "Opowie艣ci o pilocie Pirxie" i jestem... urzeczony. Lem to po prostu geniusz sci-fi. Znakomicie i realistycznie przedstawi艂 my艣lenie maszyn i cz艂owieka. Zmieni艂 m贸j pogl膮d na roboty, chyba ju偶 nigdy nie spojrz臋 na czajnik elektryczny jak kiedy艣. Po prostu cudo! Polecam, a jak偶e. :D

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu: Re: Polska Fantastyka
PostWys艂any: 艢ro, 31 Gru 2008, 11:06 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Czw, 20 Mar 2008, 15:06
Miejscowo艣膰: Warszawa
Mia艂am przyjemno艣膰 zapozna膰 si臋 z kilkoma ksi膮偶kami oraz opowiadaniami reprezentuj膮cymi polsk膮 fantastyk臋. Wra偶enia? 艢wietne.
Pierwsze spotkanie - Ostatnie 偶yczenie Andrzeja Sapkowskiego. P贸藕niej ju偶 na dobre (no, z ma艂ymi przerwami) wsi膮k艂am w cykl wied藕mi艅ski. G艂贸wnym atutem tej serii jest klimat. O ile wcze艣niej 艣wiata nie widzia艂am poza fantastyk膮 zagraniczn膮, to saga przekabaci艂a mnie na stron臋 s艂owia艅sk膮.
Nast臋pnie co艣 bardziej humorystycznego, mianowicie R贸偶a Selerbergu i wied藕ma.com.pl Ewy Bia艂o艂臋ckiej (na marginesie: ta autorka pisze te偶 znakomite fanficki potterowskie). Odczucia zgo艂a odmienne ni偶 po Wied藕minie, co nie znaczy, 偶e z艂e. ;) Tu znajdziemy wi臋cej wsp贸艂czesnej Polski i parodii.
Uwa偶am, 偶e w por贸wnaniu z fantastyk膮 obc膮 nasza rodzima nie wypada najgorzej (mo偶e o tym 艣wiadczy膰 ilo艣膰 t艂umacze艅 ksi膮偶ek Sapkowskiego). U nas, co zrozumia艂e, czu膰 wi臋cej Polski: nie tylko je艣li chodzi o wierzenia czy zwyczaje, ale narodowe przywary czy aluzje do tera藕niejszego kraju. To mi si臋 w polskiej fantastyce podoba i mam nadziej臋, 偶e autorzy nie odejd膮 od tego nurtu. Przecie偶 nie mamy si臋 czego wstydzi膰... ;)

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: 艢ro, 31 Gru 2008, 16:47 
Szlachcic
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Sob, 27 Sty 2007, 18:25
Miejscowo艣膰: z Rumenoru
Ja z Polskiej fantastyki to czyam niestety tylko Sapkowskiego, lecz po nim mam zamiar zabra膰 si臋 za innych, rodowitych pisak贸w.

to tylko anio艂 czasami
rozdawa艂 przez moje r臋ce"
Ks. Jan Twardowski

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: Wto, 13 Sty 2009, 20:53 
Mieszkaniec
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Czw, 21 Lut 2008, 15:46
Nie jest to czysta fantastyka ale polecam pr贸cz Sapka Pilpiuka to z tych nieco nowszych i Wolskiego kt贸ry fajnie porusza w膮tek armagedonu.

G贸ra
Offline Profil  

PostWys艂any: 艢ro, 03 Lut 2010, 11:42 
Mieszkaniec
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: 艢ro, 23 Wrz 2009, 20:42
Miejscowo艣膰: Warszawa
jestem za pan brat z polska fantastyka :mrgreen: to znaczy bardzo ja lubie, bo generalnie jest ciekawa i dobrze sie ja czyta, mamy dobrych pisarzy, co tu ukrywac ^^ falt faktem, ze jeszcze nie dorastaja do piet tym z zagranicy, ale moze za jakis czas... kto wie :mrgreen: sadze, ze niekotrym to sie uda, inni pozostana na naszym rynku :D ale i tak ich kochamy, prawda? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: hmmm.. zreszta wydaje mi sie ze taka Kossakowska, Sapkowski (chociaz on to z tych chyba bardziej znanych przez Wiedzmina) i paru innych mozemy uznac za godnych reprezentantow naszej fantastyki na swiecie ^^

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pi膮, 23 Lip 2010, 14:17 
Wingless Dragonfly
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pi膮, 23 Lip 2010, 12:21
Miejscowo艣膰: Gniezno/Katowice
Ja ostatnio dosz艂am do wniosku, 偶e bardziej podoba mi si臋 nasza polska fantastyka. 膯wiek i Piekara maj膮 super teksty, a znowu Kossakowska klimat i cudowne metafory. No i to nasi, rodowici, wi臋c wiedz膮, co nas 艣mieszy, a co wkurza. 呕arciki sytuacyjne te偶 nie s膮 im obce, mo偶e dlatego 艂atwiej do mnie trafiaj膮^^"

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: 艢ro, 28 Lip 2010, 12:40 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: 艢ro, 28 Lip 2010, 11:51
Nie czytam za du偶o polskiej fantastyki, ale co nieco przewin臋艂o si臋 przez moje 艂apki. Numerem jeden jest dla mnie literatura Magdy Kozak - trylogia nocarska plus najnowszy Fiolet <3 Dukaj - ci臋偶ki..., ale fascynuj膮cy. Sapkowskiego nie ruszam - nie trawi臋 j臋zyka jakiego u偶ywa ten pisarz. Ziemia艅ski - och ach! Po prostu jeden z ulubie艅c贸w^^ Lubi臋 r贸wnie偶 opowiadania D臋bskiego - ma niesamowite pomys艂y!
No i oczywi艣cie Lem :) Kto艣 tu ju偶 wspomnia艂 - jestem urzeczona :)

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: 艢ro, 28 Lip 2010, 13:02 
Wingless Dragonfly
Awatar u偶ytkownika

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: 艢ro, 28 Lip 2010, 13:14 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

oO! Jestem w szoku 偶e spotykam kolejn膮 tak膮 osob臋! Z regu艂y wszyscy mnie krytykuj膮 za to, 偶e go nie lubi臋 :lol:

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Czw, 29 Lip 2010, 09:48 
Bardzo z艂y cz艂owiek
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: 艢ro, 11 Mar 2009, 18:14
Miejscowo艣膰: Bydgoszcz
Heh... gada艂em kiedy艣 o nim z bibliotekark膮 (przyja藕ni臋 sie z w艂adzami!)
i ona mi zdradzi艂a mas臋 sekret贸w na jego temat. Ot贸偶... on nie pisz臋 idealnie i wielu polonist贸w 艂apie si臋 za g艂ow臋 "jak mo偶na takie b艂臋dy robi膰!".

A w艂asne zdanie ceni臋 i mimo 偶e lubi臋 sapka, szanuje co powiedzieli艣cie. :wink:

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Czw, 29 Lip 2010, 13:47 
Osadnik
Awatar u偶ytkownika

I pewnie dlatego ja nie lubi臋 czyta膰 jego prozy - moja pod艣wiadomo艣膰 wy艂apuje te b艂臋dy ;p

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Czw, 29 Lip 2010, 15:03 
Wingless Dragonfly
Awatar u偶ytkownika

Ja jestem powszechnie znana w艣r贸d znajomk贸w jako grammar nazi i noob eater xD Nie dziwcie si臋 wi臋c, 偶e mnie to boli.
Bywam te偶 bet膮, mo偶e zaproponowa膰 Sapkowi us艂ugi?XD

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Czw, 29 Lip 2010, 19:37 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pon, 29 Pa藕 2007, 11:58
Miejscowo艣膰: Z艂oty Stok
A ja nie zwracam uwagi na takie pierdo艂y. Ka偶demu si臋 mo偶e zdarzy膰, a wa偶ne, 偶e jest przyjemno艣膰 z czytania. Poza Sapkiem szczerze m贸wi膮c, to polskiej fantastyki kompletnie nie znam i jako艣 mnie do niej nie ci膮gnie. A sam Pan Andrzej jak dla mnie pisze do艣膰 dobrze, lecz czasami nieco za ci臋偶ko, ale to mo偶e przez to, 偶e trafi艂em akurat na ksi膮偶k臋 po cz臋艣ci historyczn膮. Mo偶e "Wied藕min" b臋dzie inny.

Powiedz mi, a zapomn臋. Poka偶 mi, a zapami臋tam. Pozw贸l zrobi膰, a zrozumiem - Konfucjusz

Ka偶dy szczeg贸艂 ma znaczenie - G. Cook

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Czw, 29 Lip 2010, 19:38 
Wingless Dragonfly
Awatar u偶ytkownika

Osku, polecam ci w takim razie Piekar臋 i 膯wieka. A je艣li chcesz odpocz膮膰 od ci臋偶ko艣ci to Kossakowsk膮. Ma naprawd臋 lekkie pi贸ro^^

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Czw, 29 Lip 2010, 21:15 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pon, 29 Pa藕 2007, 11:58
Miejscowo艣膰: Z艂oty Stok
Na razie nie czytuj臋 niczego ci臋偶kiego. Sapka czyta艂em dobre 3 lata temu. Od tamtej pory czytuj臋 zagraniczne i mi w tym dobrze ;) O Piekarze s艂ysza艂em du偶o dobrego od tutejszych znajomych i mo偶e kiedy艣 si臋 wezm臋. Ale o Wied藕minie s艂ysza艂em jeszcze wi臋cej dobrego, wi臋c on ma priorytet u mnie, mo偶e jeszcze na tych wakacjach go obal臋.

Powiedz mi, a zapomn臋. Poka偶 mi, a zapami臋tam. Pozw贸l zrobi膰, a zrozumiem - Konfucjusz

Ka偶dy szczeg贸艂 ma znaczenie - G. Cook

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Czw, 29 Lip 2010, 21:37 
Wingless Dragonfly
Awatar u偶ytkownika

Ja tak troch臋 my艣l臋, mo偶e b艂臋dnie, 偶e z Wied藕minem to jest po prostu taka... legenda. Chocia偶 nie wiem, nie czyta艂am. W艂a艣nie dlatego, 偶e ze mnie takie dziwne stworzenie, ze jak co艣 zaczyna by膰 trendi i s艂awne to ja to zostawiam i nie podchodz臋 bez kija. Lubi臋 szuka膰 rzeczy nieznanych i innych, te skomercjalizowane mnie nu偶膮. Ale to jest tylko moje spostrze偶enie, pewnie b艂臋dne. I mo偶e faktycznie Wied藕min jest taki cudowny. Ja jak o nim my艣l臋 widz臋 tylko dwie rzeczy: 呕ebrowskiego w bia艂ych d艂ugich w艂osach i ok艂adk臋 jakiej艣 ksi膮偶ki Sapka, kt贸r膮 dosta艂am w ramach "nie nud藕 si臋, kiedy ja pracuj臋", gdy przyjaci贸艂ka robi艂a poprawki w mojej 艣redniowiecznej sukience^^" Tak偶e wiedzy na ten temat nie posiadam, tylko w艂asne domys艂y.

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Wy艣wietl posty z poprzednich:  Sortuj wed艂ug  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 66 posty(贸w) ]  Id藕 do strony 1, 2, 3, 4  Nast臋pna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy to forum: Brak zarejestrowanych u偶ytkownik贸w oraz 2 go艣ci

Nie mo偶esz zak艂ada膰 nowych temat贸w na tym forum
Nie mo偶esz odpowiada膰 w tematach na tym forum
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w na tym forum

Szukaj: