Witaj, Nieznajomy

Forum wykorzystuje tzw. mechanizm ciasteczek (ang. cookies). U偶ywaj膮c forum wyra偶asz zgod臋 na ich przechowywanie w pami臋ci przegl膮darki i twojego komputera. Je偶eli nie zgadzasz si臋 na ich wykorzystanie, zmie艅 ustawienia przegl膮darki.

Ostatnia wizyta: Obecny czas: Sob, 07 Gru 2019, 10:29

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(贸w) ] 
Autor Wiadomo艣膰
 Temat postu: [Roger Zelazny] Kroniki Amberu
PostWys艂any: Nie, 27 Wrz 2015, 09:13 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pon, 29 Pa藕 2007, 11:58
Miejscowo艣膰: Z艂oty Stok
Chcia艂bym na pocz膮tku zaznaczy膰, 偶e ze wzgl臋du na specyfik臋 fabu艂y, nie uda mi si臋 ca艂kowicie unikn膮膰 spoiler贸w, ale omin臋 te najwa偶niejsze i postaram si臋 nie zdradzi膰 tego, co najciekawsze. Je艣li kto艣 nie chce zatem niczego sobie zdradza膰, lepiej recenzji nie czyta膰, tylko zabra膰 si臋 od razu za ksi膮偶k臋.

Kroniki Amberu (tom 1) to zbi贸r pi臋ciu ksi膮g - Dziewi臋ciu ksi膮偶膮t Amberu, Karabiny Avalonu, Znak Jednoro偶ca, R臋ka Oberona i Dworce Chaosu - napisanych w latach 70-tych przez Rogera Zelaznego - ameryka艅skiego pisarza polskiego pochodzenia. Pi臋cioksi膮g w Polsce wydany zosta艂 w roku 2008 przez Zysk i S-ka Wydawnictwo s.j., Pozna艅 i przet艂umaczony przez Blank臋 Kuczborsk膮 i Piotra W. Cholew臋.

Kroniki Amberu ci臋偶ko zaklasyfikowa膰 do konkretnego gatunku fantastyki. Jest to bowiem mieszanka r贸偶nych koncepcji, zwi膮zanych z budow膮 艣wiata. Okre艣li艂 bym to mianem modern fantasy.

Fabu艂a rozpoczyna si臋 zupe艂nie inaczej ni偶 mo偶na by przypuszcza膰, s艂ysz膮c i偶 jest to kanon lektury fantasy. Akcja startuje w szpitalu dla psychicznie chorych w Greenwood, gdzie艣 w Stanach Zjednoczonych. G艂贸wny bohater budzi si臋 i orientuje, 偶e cierpi na amnezj臋. Pierwszymi jego staraniami jest wi臋c dowiedzenie si臋, o co chodzi. Po chwili okazuje si臋 jednak, 偶e jego opieka nie jest taka mi艂a, jak w przeci臋tnym szpitalu i wcale nie chce mu niczego wyja艣nia膰, zamiast tego pr贸buje zaaplikowa膰 kolejny 艣rodek nasenny. Wobec takiego obrotu sytuacji, bohater postanawia uciec ze szpitala i na w艂asn膮 r臋k臋 rozwik艂a膰 zagadk臋.

Po wst臋pie, kt贸ry nie jest taki zn贸w kr贸tki, czytelnik zastanawia si臋 - a gdzie jest ta magia, ksi膮偶臋ta, zamki, czy te偶 smoki, kt贸rych mo偶na by si臋 spodziewa膰 po tym gatunku? Na to pytanie czytelnik znajdzie odpowied藕 w dalszej cz臋艣ci tekstu, kt贸ry p艂ynnie b臋dzie modyfikowa艂 opisywany 艣wiat.

A wi臋c po kolei. Zaczynaj膮c od rzeczy, na kt贸r膮 mo偶na zwr贸ci膰 uwag臋 od samego pocz膮tku, czyli j臋zyk. Jest on prosty, autor nie u偶ywa wysublimowanych s艂贸w do tworzenia opis贸w, nazywa rzeczy po imieniu. Opisy s膮 jednak ciekawe, ze wzgl臋du na spor膮 dawk臋 emocji. Emocje te s膮 wyra偶ane za pomoc膮 my艣li bohater贸w. A jak wiemy, my艣li nie s膮 pe艂nymi zdaniami, nie maj膮 logicznego uk艂adu, zdania te s膮 wi臋c cz臋sto urywane i ci臋偶ko jest w nich odnale藕膰 sens. Emocje pojawiaj膮 si臋 tak偶e w momentach podr贸偶y, kt贸re s膮 sta艂ym elementem fabu艂y i autor doskonale wywa偶y艂 ilo艣膰 po艣wi臋conego im czasu. W tek艣cie naprawd臋 wida膰, 偶e podr贸偶 pomi臋dzy 艣wiatami-cieniami to nie jest w臋dr贸wka z koszykiem przez las do babci. Po drodze czyha na bohatera znacznie wi臋cej ni偶 wilk. Rozumiem jednak, 偶e nie ka偶dy lubi takie elementy ksi膮偶ek, gdzie przez 2-3 strony tekst czyta si臋 niczym bia艂膮 poezj臋 pisan膮 na haju.

Inn膮 kwesti膮 s膮 motywy psychologiczne pojawiaj膮ce si臋 w tek艣cie. Bohaterowie cz臋sto pos艂uguj膮 si臋 poj臋ciami wyj臋tymi wprost z ksi膮偶ek Freuda (kt贸ry nawiasem m贸wi膮c te偶 jest cz臋sto wspominany w tek艣cie), przez co zn贸w prosty i 艂atwy tekst, miejscami sk艂ania do d艂u偶szego przemy艣lenia zaistnia艂ej sytuacji. I szczerze m贸wi膮c, przez te w艂a艣nie motywy, ksi膮偶ka naprawd臋 robi si臋 ciekawa, poniewa偶 nie zawsze mo偶na okre艣li膰 prostymi s艂owami uczu膰 to, co dzieje si臋 w g艂owach bohater贸w. Czasami psychoanaliz膮 mo偶na wyja艣ni膰 przyczyny ich zachowa艅, nawet tych, kt贸re na pierwszy rzut oka s膮 zupe艂nie niewidoczne. Pomimo obu powy偶szych cech charakterystycznych stylu, wci膮偶 uwa偶am j臋zyk ksi膮偶ki za jeden z przyst臋pniejszych, z jakimi do tej pory przysz艂o mi si臋 spotka膰.

Kolejna sprawa, kt贸r膮 mo偶na zauwa偶y膰 w miar臋 czytania, jest dawkowanie wiedzy. Autor bardzo zr臋cznie pos艂uguje si臋 tym elementem tworzenia fabu艂y i opisywania 艣wiata. Wiedza o nim jest podawana stopniowo i z rozwag膮, tak aby w ka偶dej chwili czytania czytelnik by艂 zaspokojony, a jednocze艣nie ciekawy nowych zagadek, wyja艣nienia tego, czego jeszcze nie powiedziano. Zelazny lubi zaskakiwa膰, a jednocze艣nie wszystkie niespodzianki, jakie po drodze szykuje nie s膮 nachalne, tylko odpowiednio stonowane, pasuj膮ce do reszty. Ca艂o艣膰 zbudowana jest sp贸jnie oraz logicznie, a pomimo to, z ka偶d膮 kolejn膮 informacj膮 mo偶na poczu膰 coraz wi臋ksze zaskoczenie oraz niedowierzanie, poniewa偶 im dalej, tym robi si臋 znacznie ciekawiej.

艢wiat przedstawiony

艢wiat, kt贸ry kreuje Roger Zelazny jednocze艣nie jest pe艂en mrocznych intryg, zdrad oraz moralnych problem贸w, a z drugiej strony nie spos贸b nie wyczu膰 w nim pewnej ba艣niowo艣ci, czy te偶 bajkowo艣ci, pe艂nej palety barw 艣wiata, po kt贸rym podr贸偶uj膮 bohaterowie. Fabu艂a, a nawet budowa 艣wiata maj膮 moim zdaniem kilka den i cho膰 sam do ko艅ca nie wiem czy je rozumiem, to uwa偶am, 偶e s膮 ogromnym polem do d艂ugich dyskusji, bo Zelazny zdaje si臋, 偶e ukry艂 w nich jaki艣 przekaz. G艂臋boki przekaz.

Sam 艣wiat jest niezwykle uniwersalny, poniewa偶 stworzony tak, aby m贸c w nim stworzy膰 dowolne dzie艂o, dowoln膮 akcj臋 i mo偶liwo艣膰. Tak wi臋c dzi臋ki niesamowitemu pomys艂owi Zelazny sprawi艂, 偶e w 艣wiecie Amberu mo偶na napisa膰 dowoln膮 ksi膮偶k臋, zar贸wno fantasy, jak i s-f, czy te偶 low magic oraz high magic; najzupe艂niej wszystko, czego mo偶na by tylko zapragn膮膰. 艢wiat ten posiada wiele ciekawostek i zawi艂o艣ci, a jego budowa pokazana jest w ksi膮偶ce w najdrobniejszych szczeg贸艂ach, nie b臋d臋 wi臋c psu艂 Wam przyjemno艣ci odkrywania tego samemu i nie b臋d臋 zdradza艂 tego, co w Kronikach Amberu jest zarazem tortem, jak i wisienk膮 u jego szczytu.

Wa偶nym elementem 艣wiata s膮 bohaterowie. Jest ich w kronikach amberu ca艂a mnogo艣膰, cho膰 w wi臋kszo艣ci s膮 to tytu艂owi ksi膮偶臋ta amberu. Rodze艅stwo to jest przedstawione w niezwykle ciekawy, symboliczny spos贸b. Ich atutami s膮 zar贸wno zachowanie, ubi贸r, kolorystyka, jak i trzymane przedmioty. Zelazny wykorzysta艂 symbolik臋 postaci do granic mo偶liwo艣ci, nie pozostawiaj膮c po niej suchej nitki. Opisy poszczeg贸lnych bohater贸w, czy te偶 wspomnienia o nich cz臋sto s膮 przedstawiane w艂a艣nie za pomoc膮 symboli. Tak偶e niekt贸re elementy fabu艂y s膮 przedstawiane jako subtelne symbole, dzi臋ki czemu spostrzegawczy czytelnik b臋dzie w stanie domy艣li膰 si臋 ju偶 kilkadziesi膮t, b膮d藕 kilkaset stron wcze艣niej czego艣, co ma dopiero nast膮pi膰. Uwa偶am to za ogromny plus ksi膮偶ki, poniewa偶 rzadko kiedy bohaterowie maj膮 a偶 tak ogromne znaczenie i s膮 tak niesamowicie charakterystyczni oraz zapami臋tywalni, b臋d膮c jednocze艣nie bohaterami niezwykle realistycznymi i prawdopodobnymi. Oczywi艣cie sam charakter 艣wiata wymusza na nich pewne zachowania i odst臋pstwa od realizmu, lecz wszystko jest zachowane w dobrym tonie.

Ostatnim elementem jest fabu艂a. Nie jest ona wybitnie wielow膮tkowa, ale jej zagmatwanie i skomplikowana budowa wynagradzaj膮 t膮 jednorodno艣膰. Po kolei dok艂adane klocki na pocz膮tku tworz膮 same fundamenty, ale ju偶 po pierwszej cz臋艣ci w艂a艣ciwie wiadomo co jest si艂膮 no艣n膮 i jaka b臋dzie motywacja poszczeg贸lnych bohater贸w. Pomimo tego w kolejnych cz臋艣ciach fabu艂a potrafi zaskoczy膰 i to niejednokrotnie, cho膰 cz臋艣ci zwrot贸w akcji mo偶na si臋 domy艣li膰. Wszystkie klocki buduj膮ce fabu艂臋 na koniec staj膮 si臋 naprawd臋 skomplikowanym architektonicznie tworem, kt贸ry nie posiada defekt贸w, niezale偶nie z kt贸rej strony spojrze膰. Bardzo fajnym motywem jest streszczenie sobie ca艂o艣ci fabu艂y na kilku stronach gdzie艣 w 艣rodku ksi膮偶ki w my艣lach g艂贸wnego bohatera, kt贸ry pr贸buje rozwik艂a膰 zagadk臋. Pomimo mojej mi艂o艣ci do wielow膮tkowej fabu艂y, ta by艂a dla mnie niesamowicie ekscytuj膮ca i co najwa偶niejsze, by艂em w stanie j膮 zapami臋ta膰 pomimo 3- miesi臋cznej przerwy w czytaniu. Po tak d艂ugiej przerwie zazwyczaj cz艂owiek pami臋ta tylko g艂贸wne motywy. Ale jakim艣 cudem pami臋ta艂em nawet najdrobniejsze szczeg贸艂y. Nie wiem z czego to mo偶e wynika膰, ale mo偶e jest po prostu na tyle ciekawa, 偶e zapami臋tanie jej przychodzi bardzo naturalnie.

Na koniec powiem o jednej z najwi臋kszych zalet Kronik Amberu. A mianowicie jest to seria, o kt贸rej bardzo ci臋偶ko przychodzi m贸wi膰 osobom jej nieznaj膮cym, poniewa偶 ka偶de s艂owo o fabule sprawia, 偶e p贸藕niej czytelnik nie ma rado艣ci z odkrywania fabu艂y i 艣wiata. Mam wra偶enie, 偶e jest to spowodowane tym, 偶e sam stopniowy opis 艣wiata jest fabu艂膮 serii na innym poziomie ni偶 normalna fabu艂a zawieraj膮 akcje. Ta dwupoziomowa fabu艂a sprawia, 偶e nawet m贸wi膮c o 艣wiecie ju偶 zdradza si臋 tajemnice i intrygi ukryte w fabule. Niekt贸rzy mog膮 odebra膰 to za wad臋, ale ja uwa偶am, 偶e to zaleta, poniewa偶 wzmaga ciekawo艣膰, a p贸藕niej podkr臋ca emocje podczas czytania.

Podsumowuj膮c, tak jak wielu pisarzy fantasy na 艣wiecie uzna艂o Kroniki Amberu za kanon fantastyki, tak i ja si臋 z nimi zgadzam. Jest to ksi膮偶ka moim zdaniem wybitna, kt贸ra posiada wiele motyw贸w i element贸w, kt贸re ci臋偶ko jest osi膮gn膮膰 i nie widzia艂em ich w 偶adnych innych ksi膮偶kach. S膮 to motywy zwi膮zane ze stylem pisarskim i prowadzeniem fabu艂y oraz 艣wiata. Motywy, kt贸re cz臋sto s膮 zawarte nie na pojedynczych ksi膮偶kach, ale w ca艂ej ksi膮偶ce, wi臋c zauwa偶y膰 je mo偶na dopiero po przeczytaniu jej d艂u偶szej cz臋艣ci. Kroniki Amberu dla mnie pozostaj膮 w tym momencie niedo艣cignionym wzorem najciekawszego 艣wiata fantasy, jaki przysz艂o mi pozna膰 w 偶yciu. I wam polecam go pozna膰 i odkry膰 bo jest niesamowity i sk艂ania do naprawd臋 wielu rozwa偶a艅.

Chcia艂bym, aby w tym temacie wszystkie rozmowy dotycz膮ce tej serii toczy艂y si臋 w spoilerach, aby nie psu膰 innym mo偶liwo艣ci poznania ksi膮偶ki.

Powiedz mi, a zapomn臋. Poka偶 mi, a zapami臋tam. Pozw贸l zrobi膰, a zrozumiem - Konfucjusz

Ka偶dy szczeg贸艂 ma znaczenie - G. Cook
Azat

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Temat postu: Re: [Roger Zelazny] Kroniki Amberu
PostWys艂any: Pon, 28 Wrz 2015, 12:27 
Brokatowa Wr贸偶ka
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pi膮, 19 Lip 2013, 18:21
Miejscowo艣膰: Grudzi膮dz
tl;dr

Tak serio to nie czytam, bo nie chc臋 ani jednego spoilera, bo czekam, a偶 mi po偶yczysz ksi膮偶k臋, a zapowiada艂a si臋 bardzo fajnie! :)

PS. Ma koszmarn膮 ok艂adk臋 :DDDD

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Pon, 28 Wrz 2015, 12:59 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

:) No jasne. koniec ko艅c贸w wyeliminowa艂em w zasadzie wszystkie spoilery, wi臋c nie masz si臋 czego obawia膰. Przywioz臋 Ci za dwa tygodnie.

Powiedz mi, a zapomn臋. Poka偶 mi, a zapami臋tam. Pozw贸l zrobi膰, a zrozumiem - Konfucjusz

Azat

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Wto, 05 Sty 2016, 15:07 
Drugi oficjalny elf
Awatar u偶ytkownika

Do艂膮czenie: Pi膮, 01 Sie 2014, 13:28
Miejscowo艣膰: 艢wiebodzin
We Wroc艂awiu b臋d膮c z klas膮 z dwa miecy temu, kupi艂em w empiku pierwszy pi臋cioksi膮g. Musia艂em, po prostu musia艂em - po偶yczy艂em od kolegi 10 z艂 aby j膮 mie膰. S艂ysza艂em o tej ksi膮偶ce za wiele dobrego, aby nie skorzysta膰 z okazji. Hajp si臋ga艂 zenitu.
Teraz, po przeczytaniu pierwszego tomu (i podczas o wiele spokojniejszego poszukiwania drugiego), mog臋 przyzna膰, 偶e jest to ksi膮偶ka wyj膮tkowa i tak przepe艂niona intrygami, 偶e ka偶dy rozdzia艂 by艂 osobn膮 niespodziank膮: My艣la艂e艣 o tej postaci jedno? Bum! Tak na prawd臋 udawa艂a ca艂y czas! Wydawa艂 ci sie taki - c贸偶, musia艂 ci臋 oszuka膰 z powodu tego i tego. Aby by艂o jeszcze zabawniej, posta膰, kt贸r膮 podej偶ewa艂em przez p贸艂 ksi膮偶ki o najgorsze, okaza艂a si臋 tak samo przyzwoita jak na pocz膮tku.

Spoiler:
[/spoiler]

by mi na z艂o艣膰 dooko艂a zafundowa膰
z papieru, z papieru, z papieru, z papieru, z papieru, z papieru
, z papieru, z papieru, z papieru, 艣wiat?
Alex Zanderow

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Wto, 05 Sty 2016, 15:20 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Spoiler:

Azat

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: Wto, 05 Sty 2016, 15:42 
Drugi oficjalny elf
Awatar u偶ytkownika

Spoiler:

Spoiler:

Alex Zanderow

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: 艢ro, 06 Sty 2016, 13:04 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Spoiler:

Spoiler:

MEGASPOILER :)
Spoiler:

Ja obecnie jestem w po艂owie drugiego tomu, tak偶e zdob膮d藕 Adamagu te偶 i b臋dziemy mogli si臋 wymieni膰 uwagami, a pewnie te偶 napisz臋 recenzj臋. Powiem Ci, 偶e je艣li s膮dzi艂e艣, 偶e pierwszy tom jest kosmicznie niesamowity pod wzgl臋dem budowy 艣wiata i fabu艂y, to tutaj dziej膮 si臋 r贸wnie niesamowite, a mo偶e i nawet bardziej dziwne rzeczy xD

Azat

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: 艢ro, 06 Sty 2016, 19:01 
Drugi oficjalny elf
Awatar u偶ytkownika

Spoiler:

Alex Zanderow

G贸ra
Offline Profil E-mail  

PostWys艂any: 艢ro, 06 Sty 2016, 22:58 
艁ysiej膮cy M臋drzec
Awatar u偶ytkownika

Spoiler:

Spoiler:

Azat

G贸ra
Offline Profil E-mail  

Wy艣wietl posty z poprzednich:  Sortuj wed艂ug  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(贸w) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy to forum: Brak zarejestrowanych u偶ytkownik贸w oraz 1 go艣膰

Nie mo偶esz zak艂ada膰 nowych temat贸w na tym forum
Nie mo偶esz odpowiada膰 w tematach na tym forum
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w na tym forum
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w na tym forum

Szukaj: