Witaj, Nieznajomy

Forum wykorzystuje tzw. mechanizm ciasteczek (ang. cookies). U┼╝ywaj─ůc forum wyra┼╝asz zgod─Ö na ich przechowywanie w pami─Öci przegl─ůdarki i twojego komputera. Je┼╝eli nie zgadzasz si─Ö na ich wykorzystanie, zmie┼ä ustawienia przegl─ůdarki.

Ostatnia wizyta: Obecny czas: Sob, 07 Gru 2019, 10:35

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 51 posty(├│w) ]  Id┼║ do strony Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Temat postu: Re: Darmowe rozdzia┼éy "Wojny ┼╝ywio┼é├│w" i KONKURS na ok┼éadk─Ö!
PostWys┼éany: Pon, 29 Cze 2015, 22:56 
Brokatowa Wr├│┼╝ka
Awatar u┼╝ytkownika

Do┼é─ůczenie: Pi─ů, 19 Lip 2013, 18:21
Miejscowo┼Ť─ç: Grudzi─ůdz
Rany, ch┼éopie. Tak wiem, ┼╝e kto┼Ť rozsia┼é okropne, d┼║gaj─ůce Ci─Ö prosto w serce K┼üAMSTWO, jakoby Twoja ksi─ů┼╝ka pojawi┼éa si─Ö w Empiku i kto┼Ť j─ů zwr├│ci┼é, bo by┼éa beznadziejna (O rany rany, najgorsze k┼éamstwo na ┼Ťwiecie! Czysty akt nienawi┼Ťci!).

Ciekawe, ┼╝e pisarzowi tak ci─Ö┼╝ko przychodzi jakakolwiek analiza tekstu czytanego.

Cytuj:
...s┼éowo k┼éamstwo u┼╝y┼éam w stwierdzeniu, ┼╝e reagujesz tak na wszystkie mo┼╝liwe uwagi odno┼Ťnie Twojej ksi─ů┼╝ki...

odnosi si─Ö to chocia┼╝by do tego:
Cytuj:
Nie masz poj─Öcia o tym co naprawd─Ö dzia┼éo si─Ö podczas procesu, bo nie przeczyta┼ée┼Ť ksi─ů┼╝ki. Nie masz poj─Öcia o humorze w ksi─ů┼╝ce, bo nie przeczyta┼ée┼Ť ksi─ů┼╝ki. I tak dalej i tak dalej.

Cytuj:
Podzieli┼ée┼Ť sie swoj─ů opini─ů i wprowadzi┼ée┼Ť przy tym nieprawdziwe informacje, bo nie przeczytawszy ksi─ů┼╝ki nie wiesz o czym piszesz.

Przepraszam, ┼╝e w mojej wypowiedzi nie cofn─Ö┼éam si─Ö do wcze┼Ťniejszych post├│w, aby u┼╝y─ç dok┼éadnie takich samych s┼é├│w jak Ty, ┼╝eby┼Ť zrozumia┼é o co mi chodzi┼éo. Zarzucanie komu┼Ť, ┼╝e nie wie o czym pisze, ┼╝e pisze nieprawdziwe informacje i ┼╝e nie ma poj─Öcia o czymkolwiek co jest w tej ksi─ů┼╝ce, uj─Ö┼éam sobie ot tak w kr├│tkim stwierdzeniu "to k┼éamstwo, nic nie wiesz, nie mo┼╝esz si─Ö o tym wypowiada─ç". Jednak nast─Öpnym razem uwzgl─Ödni─Ö dok┼éadne cytowanie s┼é├│w i nie b─Öd─Ö bawi┼éa si─Ö w parafrazowanie (i ok ok, przejaskrawianie, przecie┼╝ tak nie napisa┼ée┼Ť, ale taki ma to wyd┼║wi─Ök niestety), bo widz─Ö, ┼╝e zosta┼éo to potraktowane zbyt dos┼éownie.

No, a z tymi ortami to gratuluj─Ö refleksu.

G├│ra
Offline Profil E-mail  

PostWys┼éany: Wto, 30 Cze 2015, 14:59 
Osadnik
Awatar u┼╝ytkownika

Do┼é─ůczenie: Pi─ů, 10 Kwi 2015, 10:50
Do Michała Podbielskiego
<>

Skoro ju┼╝ prowadzone s─ů tutaj konwersacje odno┼Ťnie twojej osoby to te┼╝ jako do autora mia┼éby do Ciebie par─Ö pyta┼ä je┼Ťli by┼éby┼Ť skory odpowiedzie─ç.

1.Jaka jest geneza powstania pomys┼éu na opowie┼Ť─ç zawart─ů w twojej ksi─ů┼╝ce?

2. Pytanie, kt├│re zastanawia mnie podczas czytania ka┼╝dej ksi─ů┼╝ki a mianowicie czy zawar┼ée┼Ť w swojej powie┼Ťci alegori─Ö oraz elementy wi─ů┼╝─ůce si─Ö ze ┼Ťwiatem rzeczywistym, w kt├│rym ┼╝yje ka┼╝dy z nas, czy te┼╝ ┼Ťwiat przedstawiony w powie┼Ťci jest odr─Öbny uniwersum, kt├│re ┼╝yje swoim w┼éasnym ┼╝yciem i jest pozbawione jakichkolwiek odniesie┼ä do ┼Ťwiata rzeczywistego ( podobnie jak Tolkien, kt├│ry utwierdza┼é wszystkich w przekonaniu, ┼╝e jego powie┼Ťci nie zawieraj─ů w sobie ┼╝adnych ukrytych przes┼éanek ani alegorii mimo i┼╝ wielu mog┼éoby z czystym sumieniem nada─ç takowe cechy wielu elementom powie┼Ťci ).

3. Pytanie niemal podobne do powy┼╝szego : Jaki wp┼éyw na twoj─ů ksi─ů┼╝k─Ö mia┼éo ┼╝ycie osobiste i codzienna egzystencja? Czy w ksi─ů┼╝ce pojawiaj─ů si─Ö elementy, kt├│re chcia┼ée┼Ť zachowa─ç, i kt├│re jednocze┼Ťnie maj─ů wyraz sentymentalny w ┼╝yciu osobistym? ( Podobnie jak zrobi┼é Lewis stawiaj─ůc wieczny pomnik wielu przyjacio┼éom i rodzinie, kt├│rych przedstawi┼é pod postaci─ů cho─çby zwierz─ůt ).

4. Jak odnosisz si─Ö do przemocy i z┼éa w swojej ksi─ů┼╝ce? Jakie uczucia towarzyszy┼éy Ci podczas dokonywania decyzji odebrania komu┼Ť ┼╝ycia lub jego zachowanie z jakiego┼Ť powodu? Czy uto┼╝samia┼ée┼Ť si─Ö z wymy┼Ťlonymi postaciami na tyle by dopu┼Ťci─ç do siebie wielodniowe zastanawianie si─Ö nad losem danej postaci ( ┼╝ycie lub ┼Ťmier─ç ).

5. Jaki by┼é og├│lny cel napisania powie┼Ťci fantasy? ( Pasja, zachowanie os├│b lub wydarze┼ä w pami─Öci na wiele pokole┼ä, zabawa itd itp)

6. Jaka jest twoja rada dla tych, kt├│rzy zamierzaj─ů p├│j┼Ť─ç w stron─Ö jak─ů ty poszed┼ée┼Ť i r├│wnie┼╝ poszuka─ç swych szans w napisaniu powie┼Ťci fantasy?

7. Czy twoja powie┼Ť─ç niesie za sob─ů jak─ů puent─Ö lub pouczenie czy te┼╝ jest jedynie zwyk┼é─ů opowie┼Ťci─ů, kt├│ra ma zadowoli─ç jedynie podniebienia ┼éakn─ůcych literatury z tego gatunku?

To chyba wystarczy by na pocz─ůtek zaspokoi─ç swoj─ů ciekawo┼Ť─ç. :)

G├│ra
Offline Profil E-mail  

PostWys┼éany: Czw, 09 Lip 2015, 20:31 
Osadnik
Awatar u┼╝ytkownika

Do┼é─ůczenie: Wto, 09 Wrz 2014, 22:06
Witam serdecznie - otrzyma┼éem pro┼Ťb─Ö poprzez stron─Ö wydawnictwa, aby ustosunkowa─ç si─Ö do pyta┼ä, kt├│re tutaj zadano.

W chwili obecnej mam nieco ma┼éo czasu, niemniej zapewniam, ┼╝e zapoznam si─Ö z nimi i ch─Ötnie odpowiem. Prawdopodobnie za oko┼éo tydzie┼ä. Nie chcia┼ébym odpowiada─ç zdawkowo, tylko po to ┼╝eby sp┼éawi─ç, dlatego wol─Ö przysi─ů┼Ť─ç, jak b─Öd─Ö mia┼é na to czas. Licz─Ö na wyrozumia┼éo┼Ť─ç i bardzo prosz─Ö o cierpliwo┼Ť─ç :)

Mo┼╝na ┼Ťmia┼éo gromadzi─ç dalsze pytania ;) Si─ůd─Ö do tego na pewno.

G├│ra
Offline Profil E-mail  

PostWys┼éany: Pi─ů, 10 Lip 2015, 10:16 
Osadnik
Awatar u┼╝ytkownika

Nie ma sprawy :)
U mnie z cierpliwo┼Ťci─ů jest jak w skarbcu kr├│lewskim, gdzie nie brakuje z┼éota ani srebra. :)

G├│ra
Offline Profil E-mail  

PostWys┼éany: Wto, 14 Lip 2015, 10:08 
Osadnik
Awatar u┼╝ytkownika

Dalsze pytania:

8. Jacy autorzy stanowi─ů dla pana inspiracje?

9. Czy edukował się pan w kierunku pisarstwa?

10. Jak wygl─ůda pana warsztat pracy. Czy sk┼éania si─Ö bardziej ku samotnym przesiadywaniom przed biurkiem i plikiem kartek, kt├│re czekaj─ů a┼╝ atrament je wype┼éni czy te┼╝ mo┼╝e bardziej preferuje pan pisanie w r├│┼╝nych miejscach pocz─ůwszy od kawiarni, ┼éawki w parku itp?

11. Co jest dla pana zdecydowanie prostsze i wygodniejsze : pisanie na kartach papieru trzymaj─ůc w r─Öce d┼éugopis czy te┼╝ bezpo┼Ťrednio na laptopie lub komputerze?

G├│ra
Offline Profil E-mail  

PostWys┼éany: Pi─ů, 17 Lip 2015, 12:24 
Osadnik
Awatar u┼╝ytkownika

@Kobieta Brokuł
Ale┼╝ oczywi┼Ťcie, ┼╝e Osek nie wie o czym pisze - jak tak dok┼éadnie analizujesz tekst, to przeczytaj sobie jego wypowied┼║. Sam pisze, ┼╝e nie wie o czym pisze:
Osek napisał(a):
Nie wiem czy autor czyta┼é Czarn─ů Kompani─Ö, ale...

To dotyczy wielu rzeczy, co do kt├│rych Osek si─Ö odnosi w swojej obszernej wypowiedzi, wi─Öc mog─Ö ┼Ťmia┼éo i z czystym sumieniem pisa─ç, ┼╝e wprowadza nieprawdziwe informacje, bo takie wprowadza. I mog─Ö spokojnie pisa─ç, ┼╝e nie ma poj─Öcia co dzia┼éo si─Ö naprawd─Ö w trakcie procesu, bo nie ma poj─Öcia, bo nie przeczyta┼é wszystkiego. I nie b─Öd─Ö tutaj zdradza┼é nikomu fabu┼éy, ┼╝eby to udowadnia─ç. Taki jest stan rzeczy, a jak chcesz to zweryfikowa─ç, to po prostu sprawd┼║, zamiast oburza─ç si─Ö i odmachiwa─ç mi prawa zwracania uwagi na to, ┼╝e Osek pisze nieprawdziwe informacje na temat mojego dzie┼éa. Ja wiem, ┼╝e s─ů nieprawdziwe - Ty nie masz najmniejszego poj─Öcia, ale i tak siejesz zam─Öt i atakujesz mnie. I po co?
LOL - to co, jak kto┼Ť napisze, ┼╝e moja ksi─ů┼╝ka jest o statkach kosmicznych, a ja powiem, ┼╝e to nieprawda to te┼╝ b─Ödziesz na mnie skaka─ç? Sama nie wiesz jaki jest stan rzeczy, ale nie wa┼╝ne czy to prawdziwe, czy nieprawdziwe, wa┼╝ne, ┼╝e autor ┼Ťmia┼é zwr├│ci─ç uwag─Ö wi─Öc trzeba mu ┼éeb do ziemi przyku─ç, niech si─Ö nie odzywa... LOL... WIELKIE LOL...

@Brat
Brat napisał(a):
1.Jaka jest geneza powstania pomys┼éu na opowie┼Ť─ç zawart─ů w twojej ksi─ů┼╝ce?

Uwielbiam tworzy─ç :) Tworz─Ö ca┼éy czas. Tworz─Ö kod, aplikacje (jestem informatykiem), tworz─Ö slajdy do szkole┼ä (jestem trenerem), napisa┼éem ju┼╝ jedn─ů ksi─ů┼╝k─Ö. Tyle, ┼╝e ta poprzednia to w┼éa┼Ťciwie podr─Öcznik z rozwoju osobistego (jak dokona─ç w sobie wewn─Ötrznych zmian). Chcia┼éem co┼Ť ambitniejszego. Chcia┼éem co┼Ť w┼éasnego. Erikson zachwyci┼é mnie tym, ┼╝e nie stworzy┼é kolejnego ┼Ťwiata z elfami krasnoludami i tak dalej. Doszed┼éem do wniosku, ┼╝e je┼Ťli napisz─Ö swoje fantasy, a by┼éo to moje marzenie, to te┼╝ stworz─Ö sw├│j ┼Ťwiat. W┼éasne rasy, mechanik─Ö magii, histori─Ö antyczn─ů i najnowsz─ů. Siad┼éem kiedy┼Ť i zacz─ů┼éem wymy┼Ťla─ç. By┼é nawet pomys┼é, ┼╝eby akcja wszystkiego dzia┼éa si─Ö ca┼ékowicie pod wod─ů (ale nie ma┼éa syrenka ;)) - odrzuci┼éem go, uznaj─ůc, ┼╝e nie b─Ödzie mo┼╝na si─Ö identyfikowa─ç z ┼╝adn─ů z postaci, a przynajmniej b─Ödzie to ograniczone. Zaprojektowa┼éem g┼é├│wne postacie (i tak wymkn─Ö┼éy mi si─Ö z r─ůk i same si─Ö cz─Östo pozmienia┼éy ÔÇô takie to niewdzi─Öczne male┼ästwa :P), obmy┼Ťli┼éem mechanik─Ö magii... Nigdzie, nigdy nie przeczyta┼éem ┼╝adnego sensownego wyja┼Ťnienia dlaczego magowie si─Ö m─Öcz─ů, czemu nie siej─ů bez przerwy na lewo i prawo. Tak s─ů ┼Ťwiaty, gdzie potrzebne s─ů sk┼éadniki i te si─Ö wyczerpuj─ů, ale tam gdzie nie by┼éo sk┼éadnik├│w, brakowa┼éo dla mnie tego elementu. W swojej mechanice na to zwr├│ci┼éem szczeg├│ln─ů uwag─Ö ÔÇô stworzy┼éem ÔÇ×fizyk─Ö magiiÔÇŁ ;) Zrobi┼éem og├│lny zarys historii, napisa┼éem prolog i potem na d┼éugo sko┼äczy┼éo to gdzie┼Ť przys┼éowiowej szufladzie. Potem przyszed┼é kryzys - jako trener mia┼éem mas─Ö wolnego czasu (ci─ůgle mam, ale wtedy to ju┼╝ by┼éo do przesady), przysiad┼éem i zacz─ů┼éem tworzy─ç...
Jest jeszcze co┼Ť, ale to zostawi─Ö dla siebie :)
Brat napisał(a):
2. Pytanie, kt├│re zastanawia mnie podczas czytania ka┼╝dej ksi─ů┼╝ki a mianowicie czy zawar┼ée┼Ť w swojej powie┼Ťci alegori─Ö oraz elementy wi─ů┼╝─ůce si─Ö ze ┼Ťwiatem rzeczywistym, w kt├│rym ┼╝yje ka┼╝dy z nas, czy te┼╝ ┼Ťwiat przedstawiony w powie┼Ťci jest odr─Öbny uniwersum, kt├│re ┼╝yje swoim w┼éasnym ┼╝yciem i jest pozbawione jakichkolwiek odniesie┼ä do ┼Ťwiata rzeczywistego ( podobnie jak Tolkien, kt├│ry utwierdza┼é wszystkich w przekonaniu, ┼╝e jego powie┼Ťci nie zawieraj─ů w sobie ┼╝adnych ukrytych przes┼éanek ani alegorii mimo i┼╝ wielu mog┼éoby z czystym sumieniem nada─ç takowe cechy wielu elementom powie┼Ťci ).

Nie odpowiem na to pytanie. Ani tak, ani nie. Zarówno tak, jak i nie, zdradzały by potencjalne elementy fabuły. Musisz dowiedzieć się tego sam, a przynajmniej nie ode mnie :)
Brat napisał(a):
3. Pytanie niemal podobne do powy┼╝szego : Jaki wp┼éyw na twoj─ů ksi─ů┼╝k─Ö mia┼éo ┼╝ycie osobiste i codzienna egzystencja? Czy w ksi─ů┼╝ce pojawiaj─ů si─Ö elementy, kt├│re chcia┼ée┼Ť zachowa─ç, i kt├│re jednocze┼Ťnie maj─ů wyraz sentymentalny w ┼╝yciu osobistym? ( Podobnie jak zrobi┼é Lewis stawiaj─ůc wieczny pomnik wielu przyjacio┼éom i rodzinie, kt├│rych przedstawi┼é pod postaci─ů cho─çby zwierz─ůt ).

Inspiracje. Po prostu inspiracje. Czasami widoczne, jak na przyk┼éad wychodz─Ö z kina i wiem, ┼╝e musz─Ö teraz pisa─ç, bo zaraz mnie rozerwie. W┼éa┼Ťciwie p├│┼é filmu ju┼╝ nie pami─Ötam, bo w g┼éowie ci─ůgle przewija┼éy si─Ö dialogi i sceny, kt├│re zaraz powstan─ů. Czasami, sam nie mam poj─Öcia co, jak i sk─ůd si─Ö wzi─Ö┼éo, bo przecie┼╝ mia┼éo by─ç inaczej (postacie ┼╝yj─ů w┼éasnym ┼╝yciem), ale podejrzewam, ┼╝e to wp┼éyw kogo┼Ť, czego┼Ť, jakiej┼Ť rozmowy. Jak wzi─ů┼éem si─Ö za pisanie, to specjalnie odstawi┼éem nawet czytanie, ┼╝eby nie by─ç pod ┼Ťwie┼╝ym wp┼éywem innych autor├│w. Mam za sob─ů dziesi─ůtki ksi─ů┼╝ek fantasy, niemniej od 3 lat poszcz─Ö. To moje wyrzeczenie. Po┼Ťwi─Öcenie na jakie zgodzi┼éem si─Ö, aby zachowa─ç wewn─Ötrzn─ů sp├│jno┼Ť─ç przy tworzeniu.
Niemniej jeste┼Ťmy z┼éo┼╝onymi jednostkami, ┼╝yj─ůcymi w spo┼éecze┼ästwie - oczywi┼Ťcie, ┼╝e ┼╝ycie w widoczny, czy ukryty spos├│b, musi wp┼éywa─ç na to co powstaje. ┼╗adna posta─ç nie reprezentuje prawdziwych ludzi, cho─ç niekt├│re mog┼éy przybra─ç ich cechy.
Brat napisał(a):
4. Jak odnosisz si─Ö do przemocy i z┼éa w swojej ksi─ů┼╝ce? Jakie uczucia towarzyszy┼éy Ci podczas dokonywania decyzji odebrania komu┼Ť ┼╝ycia lub jego zachowanie z jakiego┼Ť powodu? Czy uto┼╝samia┼ée┼Ť si─Ö z wymy┼Ťlonymi postaciami na tyle by dopu┼Ťci─ç do siebie wielodniowe zastanawianie si─Ö nad losem danej postaci ( ┼╝ycie lub ┼Ťmier─ç ).

Tak jak chcia┼ébym, aby odnosili si─Ö inni - krzywi─Ö si─Ö. To samo dotyczy heroizmu i dobra w mojej ksi─ů┼╝ce, odnosz─Ö si─Ö do nich tak jak chcia┼ébym, aby odnosili si─Ö inni - czuj─Ö wzruszenie, uniesienie, czasem rozpacz.
Co do samego odbierania i zachowywania ┼╝ycia... Tutaj ju┼╝ nie jest tak prosto, bo moje postacie, cz─Östo utrudniaj─ů mi spraw─Ö, walcz─ůc ze swoim losem i o ile s─ů tylko w mocy to wykorzystuj─ů swoje instynkty samozachowawcze. Niestety ja czasem musz─Ö przycisn─ů─ç kogo┼Ť do muru... I tak r├│┼╝nie bywa. Nie chc─Ö zdradza─ç fabu┼éy, ale kiedy┼Ť mo┼╝e w jakim┼Ť w─ůtku oznaczonym jako spoiler, b─Öd─Ö m├│g┼é zdradzi─ç kilka szczeg├│┼é├│w odno┼Ťnie postaci, kt├│re najbardziej zboczy┼éy z wyznaczonej im ┼Ťcie┼╝ki. Na marginesie, to jest zab├│jczo niesamowita przygoda - ja to pisz─Ö, a mnie to zaskakuje ;)
Nigdy nie zastanawia┼éem si─Ö przez wiele dni. Og├│lny plan powsta┼é du┼╝o wcze┼Ťniej i nie by┼éo jeszcze z kim si─Ö uto┼╝samia─ç. To wszystko by┼éy wtedy tylko cegie┼éki (modeluj─Ö sw├│j ┼Ťwiat w UML - takie zboczenie zawodowe - w ko┼äcu jestem informatykiem i trenerem UML). Chocia┼╝ mimo tego, ┼╝e wiedzia┼éem co si─Ö stanie to cz─Östo nie mia┼éem najmniejszego poj─Öcia jak do tego dojdzie. I tutaj ju┼╝ wkracza┼éy moje postacie, kt├│re w przypadku tych pierwszo i drugoplanowych mia┼éy cz─Östo okre┼Ťlone to, do kiedy musz─ů przetrwa─ç, aby zachowa─ç histori─Ö. Niemniej raz one nie u┼éatwia┼éy mi tego, a dwa wiele dzia┼éo si─Ö jeszcze dooko┼éa i po prostu jak kto┼Ť mia┼é pecha znale┼║─ç si─Ö nie tam gdzie trzeba, to wszystko ju┼╝ pozostawa┼éo w jego r─Ökach, wzgl─Ödnie przyjaci├│┼é. Trupy padaj─ů, to prawda. Czasem zamierzenie dla akcji, czasem dla dramaturgii i emocji, czasem ┼╝eby pokaza─ç tamtejsz─ů krwaw─ů rzeczywisto┼Ť─ç, a czasem kto┼Ť ma pecha. Niemniej czasami... czasami jest wr─Öcz na odwr├│t. Tutaj przyznam si─Ö, ┼╝e w pewnym momencie polubi┼éem jedn─ů z postaci, kt├│ra nagminnie nie da┼éa si─Ö wyko┼äczy─ç ;) Ba! Co wi─Öcej ona odwdzi─Öczy┼éa si─Ö za to i rozwi─ůza┼éa jeden z moich problem├│w. Jak pisa┼éem - je┼Ťli chodzi o g┼é├│wn─ů fabu┼é─Ö, to wiem co b─Ödzie, ale nie zawsze wiem jak to si─Ö stanie. Podsumowuj─ůc - to jest bardziej dynamiczne, ni┼╝ efekt wielodniowych przemy┼Ťle┼ä nad ka┼╝dym w─ůtkiem. Takie przemy┼Ťlenia by┼éy du┼╝o wcze┼Ťniej, kiedy projektowa┼éem ┼Ťwiat i histori─Ö, ale wtedy postacie by┼éy tylko pude┼ékami z przypisanymi im cechami. Dopiero kiedy zacz─ů┼éem pisa─ç to wszystko o┼╝y┼éo. S─ů postacie 3cio planowe, kt├│re same wybi┼éy si─Ö na pierwszy plan. S─ů postacie pierwszoplanowe, kt├│re umkn─Ö┼éy gdzie┼Ť w cie┼ä, czy przedstawiaj─ů sob─ů zupe┼énie co┼Ť innego ni┼╝ zamierza┼éem.
Tak wi─Öc prosz─Ö nie wini─ç mnie jako kata ;)
Brat napisał(a):
5. Jaki by┼é og├│lny cel napisania powie┼Ťci fantasy? ( Pasja, zachowanie os├│b lub wydarze┼ä w pami─Öci na wiele pokole┼ä, zabawa itd itp)

Pasja jest tutaj najlepszym okre┼Ťleniem. Jak ju┼╝ wspomnia┼éem wcze┼Ťniej uwielbiam tworzy─ç. Uwielbiam te┼╝ fantasy i jednym z marze┼ä by┼éo napisanie w┼éasnej. Nie koniecznie wydanie, ale napisanie. Za to jak ju┼╝ powsta┼éa, a napisa┼éem 2 cz─Ö┼Ťci naraz (potem okaza┼éo si─Ö, ┼╝e trzeba podzieli─ç bo za du┼╝e), to szkoda by┼éo nie spr├│bowa─ç chocia┼╝ pokaza─ç to ┼Ťwiatu.
Zabaw─ů okaza┼éo si─Ö to w trakcie - wr─Öcz fenomenaln─ů przygod─ů, niemniej kiedy powstawa┼é zarys nie mog┼éem tego wiedzie─ç, wi─Öc mimo ┼╝e teraz bawi─Ö si─Ö przy tym ┼Ťwietnie, to zabawa nie by┼éa celem.
Przy okazji, jak ju┼╝ wspomnia┼éem, mam du┼╝o wolnego czasu. "Wojny ┼╝ywio┼é├│w" sta┼éy si─Ö moim kilkuletnim projektem na zape┼énienie go. Wiem, ┼╝e wielu chcia┼éoby mie─ç wi─Öcej czasu. Ja powiem co┼Ť ÔÇô za du┼╝o wolnego doprowadza do szale┼ästwa ;) Za du┼╝o czasu, za du┼╝o my┼Ťlenia, za du┼╝o historii w g┼éowie, a nawet emocji. W ko┼äcu siad┼éem i wyrzuci┼éem to z siebie ;)
Pami─Ö─ç na wiele pokole┼ä - absolutnie nie. Wyznaj─Ö dewiz─Ö: "martwi nie czuj─ů ┼╝alu". Martwi nic nie czuj─ů. Jakiekolwiek dzia┼éania maj─ůce na celu zachowanie swojego nazwiska w przysz┼éo┼Ťci, uwa┼╝am za marnowanie tera┼║niejszo┼Ťci. Przecie┼╝ ja po ┼Ťmierci i tak nic nie b─Öd─Ö z tego mia┼é, ani nawet wiedzia┼é, co si─Ö dzieje. Mo┼╝na pracowa─ç dla przysz┼éych pokole┼ä i spe┼énia─ç si─Ö w ten spos├│b ÔÇô to nawet szczytne. Ale traci─ç tera┼║niejszo┼Ť─ç i w┼éasne ┼╝ycie, ┼╝eby tylko kto┼Ť w przysz┼éo┼Ťci niby m├│g┼é zapami─Öta─ç... A na choler─Ö?
Brat napisał(a):
6. Jaka jest twoja rada dla tych, kt├│rzy zamierzaj─ů p├│j┼Ť─ç w stron─Ö jak─ů ty poszed┼ée┼Ť i r├│wnie┼╝ poszuka─ç swych szans w napisaniu powie┼Ťci fantasy?

Rada. Nawet kilka. Stw├│rz zarys - tak jakby┼Ť planowa┼é podr├│┼╝. Sk─ůd, dok─ůd i co po drodze. Zaprojektuj g┼é├│wne zwroty akcji, postacie, motywacje. Nie przywi─ůzuj si─Ö do szczeg├│┼é├│w przy planowaniu - te same powstan─ů i jak b─Ödzie dobrze, to Ci─Ö zaskocz─ů :) Nie musisz planowa─ç ka┼╝dego przejazdu, sk─ůd dok─ůd, o kt├│rej, jakim ┼Ťrodkiem i za ile. Wiesz jakie s─ů g┼é├│wne punkty podro┼╝y, a reszta jak na urlopie - jakby co to potem, co┼Ť si─Ö wymy┼Ťli, b─Ödziemy improwizowa─ç. Nie k┼é├│─ç si─Ö z postaciami. Jak nie zgadzaj─ů si─Ö na to co chcesz, to si─Ögaj po bosk─ů r─Ök─Ö i niech same wracaj─ů na swoj─ů drog─Ö, w taki czy inny spos├│b (b─ůd┼║ ostatecznie wcale) - b─Öd─ů bogatsze, nabior─ů w┼éasnych cech, motywacji i do┼Ťwiadcze┼ä.
Pewnie mo┼╝na by wi─Öcej, ale my┼Ťl─Ö, ┼╝e to jest najwa┼╝niejsze. Oczywi┼Ťcie mo┼╝na si─Ö nie zgodzi─ç :)
Brat napisał(a):
7. Czy twoja powie┼Ť─ç niesie za sob─ů jak─ů puent─Ö lub pouczenie czy te┼╝ jest jedynie zwyk┼é─ů opowie┼Ťci─ů, kt├│ra ma zadowoli─ç jedynie podniebienia ┼éakn─ůcych literatury z tego gatunku?

Nie powiem ani tak ani nie, bo to mog┼éoby zdradza─ç potencjalne cz─Ö┼Ťci fabu┼éy :) Trzeba ju┼╝ odkry─ç samemu, cho─ç szansa na to b─Ödzie dopiero za 5 lat, jak seria si─Ö sko┼äczy (o ile nie zrobi─Ö sobie roku wolnego w pisaniu). 3 cz─Ö┼Ťci ju┼╝ napisane, 3 jeszcze do napisania. W pierwszym kwartale przysz┼éego roku wyjdzie druga cz─Ö┼Ť─ç i tak co roku kolejna.
Brat napisał(a):
8. Jacy autorzy stanowi─ů dla pana inspiracje?

Swego czasu przemieli┼éem dziesi─ůtki ksi─ů┼╝ek fantasy, niemniej oderwa┼éem si─Ö od wszelkich innych autor├│w, kiedy zacz─ů┼éem pisa─ç - po prostu przesta┼éem czyta─ç (poszcz─Ö 3ci rok). ┼Üwiat budowa┼éem w┼éasny, wr─Öcz z zamiarem tego, ┼╝eby nie powiela─ç. Niemniej nie ma co ukrywa─ç, ┼╝e ide─ů ca┼ékowicie nowego ┼Ťwiata, bez u┼╝ywania tych wszystkich objechanych ras zarazi┼é mnie Steven Erikson.
Brat napisał(a):
9. Czy edukował się pan w kierunku pisarstwa?

Nie. Chyba, ┼╝e liczy─ç j─Özyk polski w podstaw├│wce i ┼Ťredniej ;)
Brat napisał(a):
10. Jak wygl─ůda pana warsztat pracy. Czy sk┼éania si─Ö bardziej ku samotnym przesiadywaniom przed biurkiem i plikiem kartek, kt├│re czekaj─ů a┼╝ atrament je wype┼éni czy te┼╝ mo┼╝e bardziej preferuje pan pisanie w r├│┼╝nych miejscach pocz─ůwszy od kawiarni, ┼éawki w parku itp?

Wszystko mam zaprojektowane w UML - j─Özyku do modelowania. Na diagramach, ┼éadnie i przejrzy┼Ťcie, uporz─ůdkowane i pokatalogowane. W tym cz─Östo modeluje si─Ö aplikacje, czy procesy biznesowe, ale prawda jest taka, ┼╝e mo┼╝na zamodelowa─ç w UML dowoln─ů rzeczywisto┼Ť─ç ÔÇô w tym fikcyjn─ů. Cho─ç, ci najlepsi w modelowaniu wiedza, ┼╝e ka┼╝da rzeczywisto┼Ť─ç jest fikcyjna ;) A jednocze┼Ťnie realna, bo ka┼╝dy po prostu ma swoj─ů w┼éasn─ů.
Kilka razy pr├│bowa┼éem wyj┼Ť─ç na dw├│r z lapem, w dobr─ů pogod─Ö, ale s┼éo┼äce nie pozwala pracowa─ç. Wi─Öc po prostu zamykam si─Ö w pokoju jak w jaskini i pisz─Ö. Kiedy pisze mi si─Ö najlepiej to klepi─Ö po kilkana┼Ťcie godzin dziennie, siedz─Ö tam jak trol, zamawiam jedzenie i nie wychodz─Ö, dop├│ki ju┼╝ sza┼éu nie dostaj─Ö i nie musz─Ö po prostu uciec po 2-3 dniach. Ale w tym czasie najg┼é─Öbiej ton─Ö w tamtym ┼Ťwiecie.
Brat napisał(a):
11. Co jest dla pana zdecydowanie prostsze i wygodniejsze : pisanie na kartach papieru trzymaj─ůc w r─Öce d┼éugopis czy te┼╝ bezpo┼Ťrednio na laptopie lub komputerze?

Laptop. Jestem informatykiem, pisze szybko - mog─Ö bezwzrokowo nawet.
A co do pisania na papierze, to zawsze si─Ö ┼Ťmiej─Ö, ┼╝e mam ┼Ťliczny charakter pisma, pod warunkiem, ┼╝e pisz─Ö Arialem ;)

G├│ra
Offline Profil E-mail  

PostWys┼éany: Pi─ů, 28 Sie 2015, 19:55 
Osadnik
Awatar u┼╝ytkownika

I kolejna recenzja:
subiektywny blog napisał(a):
napi─Öcie nie opada, akcja toczy si─Ö wartko
...
"Wojny ┼╝ywio┼é├│w" to dobra ksi─ů┼╝ka, wci─ůgnie nie tylko fan├│w fantastyki, ale i ka┼╝dego czytelnika, kt├│ry lubi si─Ö na chwil─Ö oderwa─ç od rzeczywisto┼Ťci

Pełna opinia dostępna na subiektywinie.blogspot.com/2015/08/wojny-zywioow-przebidzenie-ziemi.html

A ka┼╝dy, komu spodoba┼é si─Ö wywiad ze mn─ů z postu powy┼╝ej, ma mo┼╝liwo┼Ť─ç polubienia go i udost─Öpnienia dalej poprzez t─Ö stron─Ö: Wywiad z autorem serii fantasy "Wojny ┼╝ywio┼é├│w"
Ju┼╝ s─ů tam przyciski :)
Oczywi┼Ťcie odda┼éem honory Anduinie, podaj─ůc forum jako ┼║r├│d┼éo.

Pozdrawiam :)

G├│ra
Offline Profil E-mail  

PostWys┼éany: Nie, 13 Wrz 2015, 23:24 
Osadnik
Awatar u┼╝ytkownika

I kolejne 2 recenzje:
in-corner-with-book napisał(a):
Akcja jest bardzo ciekawa
...
Nie ma tu miejsca na nud─Ö - na ka┼╝dej stronie znajdziemy wiele ciekawych wydarze┼ä p┼éyn─ůcych wartkim tempem.
...
autor wiele razy zaskakiwał
...
Jest to powie┼Ť─ç zdecydowanie warta uwagi.
Pełna recenzja dostępna na in-corner-with-book.blogspot.com/2015/09/173-wojny-zywioow-przebudzenie-ziemi.html

kasiek-mysli napisał(a):
fabu┼éa brzmi po prostu ┼Ťwietnie!
...
powie┼Ť─ç o dynamicznej, wci─ůgaj─ůcej fabule. Szybko czytelnik wkr─Öca si─Ö w akcj─Ö, jest ciekawy dalszych wydarze┼ä.
...
Osobi┼Ťcie jestem bardzo ciekawa kolejnych powie┼Ťci autora, a t─Ö ksi─ů┼╝k─Ö gor─ůco wam polecam!
Pełna recenzja dostępna na kasiek-mysli.blogspot.com/2015/09/wojny-zywioow-przebudzenie-ziemi.html

G├│ra
Offline Profil E-mail  

PostWys┼éany: Pon, 14 Wrz 2015, 22:54 
Brokatowa Wr├│┼╝ka
Awatar u┼╝ytkownika

Do┼é─ůczenie: Pi─ů, 19 Lip 2013, 18:21
Miejscowo┼Ť─ç: Grudzi─ůdz
Zapomnia┼ée┼Ť o tej recenzji, bo kto┼Ť opr├│cz pochwa┼é, napisa┼é te┼╝ co┼Ť o wadach? :P

http://okiemmk.com/wojny-zywiolow-przeb ... odbielski/

Cytuj:
...Jednak mimo zachwytu, jaki mo┼╝na odczuwa─ç nad istniej─ůcymi w─ůtkami i motywami oraz stworzonymi postaciami ca┼éo┼Ť─ç schodzi na dalszy plan, ze wzgl─Ödu na ┼║le przeprowadzon─ů korekt─Ö i redakcj─Ö. Zaburza odpowiedni odbi├│r powie┼Ťci, w jakim┼Ť stopniu zniech─Öcaj─ůc i powoduj─ůc niesmak...

...W obecnej wersji nie polecam, ale i nie zniech─Öcam...

G├│ra
Offline Profil E-mail  

PostWys┼éany: Pon, 21 Wrz 2015, 21:05 
Osadnik
Awatar u┼╝ytkownika

Nie zapomnia┼éem - pisa┼éem o niej na Lataj─ůcej Cholerze i gdzie┼Ť jeszcze, bo tam poproszono a w┼éa┼Ťciwie zapytano, czy nie ma bardziej krytycznych opis├│w. Sk─ůd w og├│le pomys┼é, ze m├│g┼ébym o tym zapomnie─ç? No helo┼é ;)
Na marginesie o wadach pisane jest te┼╝ w innych recenzjach, kt├│re cytowa┼éem. Nawet w ostatnio podanych recenzjach, jest o powt├│rzeniach wspomniane. Dziwnym by by┼éo, gdyby co┼Ť wad w og├│le nie mia┼éo i wszystkim si─Ö podoba┼éo. Tak to tylko Korei P├│┼énocnej ;)

A skoro ju┼╝ cytujemy t─ů Pani─ů to prosz─Ö, cytat z maila, od niej:
Cytuj:
Przyznam szczerze, ┼╝e ┼Ťwiat przedstawiony, fabu┼éa, historia s─ů ┼Ťwietne.
Bohaterowie tak┼╝e.
Za to korekta i redakcja ju┼╝ niekoniecznie.

Przy okazji sama autorka twierdzi, ┼╝e to co napisa┼éa nie jest recenzj─ů, tylko opini─ů: "Moja opinia (bo tekst nie jest recenzj─ů)...". To by┼éa odpowied┼║ na maila w kt├│rym dziwi┼éem si─Ö nad zabiegiem maj─ůcym na celu wypisanie w recenzji serii cytat├│w, w kt├│rych dostrzeg┼éa b┼é─Ödy redaktorskie. A dziwi┼éem si─Ö bo w ┼╝yciu niczego takiego w ┼╝adnej recenzji nie widzia┼éem. Pani stwierdzi┼éa, ┼╝e to co napisa┼éa to nie jest recenzja... To tak na marginesie - og├│lnie, by┼éem bardzo zaskoczony, ale zapewni┼éem, ┼╝e ch─Ötnie pode┼Ťl─Ö drug─ů cz─Ö┼Ť─ç, jak ju┼╝ si─Ö pojawi i taki te┼╝ mam zamiar.

Je┼Ťli mam si─Ö ju┼╝ wypowiada─ç na temat tej "recenzji" (w cudzys┼éowie, bo za tak─ů nie uwa┼╝a jej autorka), to jak ju┼╝ wspomina┼éem z autork─ů wymieni┼éem seri─Ö maili dociekaj─ůc sk─ůd taka rozbie┼╝no┼Ť─ç, mi─Ödzy opini─ů w mailu z dnia 18.03.2015, a publicznym opisem z dnia 01.04.2015. Nawet wprost zapyta┼éem, czy recenzja, kt├│ra pojawi┼éa si─Ö dopiero 2 tygodnie po przeczytaniu ksi─ů┼╝ki i to dok┼éadnie 1szego kwietnia, nie jest czasem ┼╝artem Prima Aprilis'owym. Pani stwierdzi┼éa, ┼╝e bardzo ci─Ö┼╝ko by┼éo jej to napisa─ç, ale uwa┼╝a, ┼╝e jest to z ni─ů zgodne. C├│┼╝ - ma prawo :)
Oczywi┼Ťcie wola┼ébym, ┼╝eby napisa┼éa bardziej jak w wiadomo┼Ťci prywatnej, ale skoro publicznie te┼╝ pisze, ┼╝e zachwyca┼éy j─ů w─ůtki i postacie, to mnie to dopinguje, bo ksi─ů┼╝ka ju┼╝ jest w re-redakcji i przejdzie kolejn─ů korekt─Ö, wi─Öc b┼é─Ödy znikn─ů, ale zachwycaj─ůca j─ů fabu┼éa i postacie pozostan─ů :)
Oczywistym jest r├│wnie┼╝, ┼╝e wola┼ébym, aby ju┼╝ pierwsze wydanie by┼éo bez tych cukiereczk├│w. Oszcz─Ödzi┼éoby mi to mas─Ö i czasu, i pieni─Ödzy, i s┼éuchania ci─ůgle tych samych komentarzy, ┼╝e redakcja i korekta mog┼éaby by─ç lepsza ;) B─Ödzie :) Pierwszy nak┼éad to tylko 1000 egzemplarzy i wraz z wyj┼Ťciem drugiej cz─Ö┼Ťci, b─Ödzie dodruk pierwszej ju┼╝ w wydaniu II poprawionym :) Kto wie ÔÇô mo┼╝e kiedy┼Ť egzemplarze z 1wszego wydania b─Öd─ů nawet cukiereczkami kolekcjonerskimi dla fan├│w szukaj─ůcych ich po aukcjach, strychach i bazarach ;)

I ko┼äcz─ůc jeszcze wyw├│d na temat wspomnianego opisu - ostatecznie zadecydowa┼éem nie publikowa─ç go ze wzgl─Ödu na to, ┼╝e autorka sama nie uwa┼╝a tego za recenzj─Ö, a konkretniej ze wzgl─Ödu na wypisanie tam serii cytat├│w, w kt├│rych uwa┼╝a, ┼╝e co┼Ť jest nie tak. Gdzie cz─Östo s─ů wykropkowania, daj─ůce wra┼╝enie, ┼╝e nat─Ö┼╝enie jakiego┼Ť s┼éowa jest jeszcze wi─Öksze, ni┼╝ rzeczywi┼Ťcie, gdzie nie b─Ödzie tego ju┼╝ za chwil─Ö w II wydaniu i gdzie czego┼Ť takiego si─Ö po prostu w recenzjach nie robi. A przynajmniej ja nie widz─Ö ┼╝adnego sensu. To g┼é├│wny pow├│d. Bo tak naprawd─Ö to ona o ksi─ů┼╝ce pisze du┼╝o bardzo dobrego, bo chod┼║ za bardzo przeszkadza┼éy jej b┼é─Ödy redakcji i korekty, to znajdziesz tam (okiemmk.com/wojny-zywiolow-przebudzenie-ziemi-udreczeni-michal-podbielski/):
OkiemMK napisał(a):
...wyobra┼║nia i interesuj─ůca historia...

...rozleg┼éy ┼Ťwiat i barwni bohaterowie...

┼Üwiat przedstawiony. Stworzony z rozmachem. Wida─ç, i┼╝ autor przemy┼Ťla┼é histori─Ö.

Ca┼éo┼Ť─ç wypada do┼Ť─ç sp├│jnie i ma potencja┼é, cho─ç zdecydowanie jest to dopiero wst─Öp do ca┼éej serii Wojny ┼╗ywio┼é├│w. Zagadnienia magii podoba┼éy mi si─Ö najbardziej. By┼éy rozbudowane i interesuj─ůce ze wzgl─Ödu na moc ┼╝ywio┼é├│w i mo┼╝liwo┼Ťci, jakie ona daje. Fajnym zabiegiem by┼éo tak┼╝e zastosowanie suspensu poprzez kilkukrotne niespodziewane zwroty akcji.

W─ůtki z nimi by┼éy interesuj─ůce i nietuzinkowe.

Bardzo emocjonalnie podchodz─Ö do tej powie┼Ťci, gdy┼╝ ma ona ogromny potencja┼é. ┼Üwiat przedstawiony, historia, sylwetki potrafi─ů zachwyci─ç.

Mog┼éam cieszy─ç si─Ö rozbudowan─ů fabu┼é─ů, szerok─ů rozpi─Öto┼Ťci─ů postaci...

...┼Ťwietn─ů historia i ┼Ťwiatem przedstawionym.

Wojny ┼╗ywio┼é├│w. Przebudzenie Ziemi: Udr─Öczeni to ksi─ů┼╝ka o ogromnym potencjale. Bardzo rozbudowana, charakterna.

...zachwytu, jaki mo┼╝na odczuwa─ç nad istniej─ůcymi w─ůtkami i motywami oraz stworzonymi postaciami...

...to opowie┼Ť─ç, kt├│r─ů warto pozna─ç...

Jest wr─Öcz z MAS─ä fajerwerk├│w, przy jednoczesnych ekipach sta┼╝y po┼╝arnej, gasz─ůcej to w k├│┼éko dwoma okre┼Ťleniami: redakcja i korekta.
Tak ÔÇô obecnie jestem ┼Ťwiadomy, brak├│w redakcji i korekty. Ju┼╝ trwaj─ů prace nad naprawieniem tego :)

G├│ra
Offline Profil E-mail  

PostWys┼éany: Wto, 12 Lip 2016, 22:03 
Osadnik
Awatar u┼╝ytkownika

Wydanie poprawione ju┼╝ w sprzeda┼╝y.
Po szczegóły zapraszam na fanpage serii "Wojny żywiołów".

Image

G├│ra
Offline Profil E-mail  

Wy┼Ťwietl posty z poprzednich:  Sortuj wed┼éug  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 51 posty(├│w) ]  Id┼║ do strony Poprzednia  1, 2, 3

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy to forum: Brak zarejestrowanych u┼╝ytkownik├│w oraz 1 go┼Ť─ç