Witaj, Nieznajomy

Forum wykorzystuje tzw. mechanizm ciasteczek (ang. cookies). Używając forum wyrażasz zgodę na ich przechowywanie w pamięci przeglądarki i twojego komputera. Jeżeli nie zgadzasz się na ich wykorzystanie, zmień ustawienia przeglądarki.

Ostatnia wizyta: Obecny czas: Sob, 07 Gru 2019, 10:47

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: [Jacek Piekara] Sługa Boży
PostWysłany: Czw, 18 Lis 2010, 20:23 
Osadnik
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie, 07 Lis 2010, 19:18
Więc powiem tylko tyle:
Zatkało mnie. normalnie zatkało. Jak może nie być ani wzmianki o tak wybitnym autorze na naszym bardzo, ale to naprawdę bardzo fajnym forum.

Tera trochę o książce:

Cytuj:
Oto świat, w którym Chrystys zszedł z Krzyża i objął władzę nad ludzkością. Świat tortur, stosów i prześladowań.

Czuwa nad tym, by Twoja wiara była czysta. Strzeże Twych myśli przed zgorszeniem. Śledzi Twe uczynki, abyś nie zgrzeszył. A jeśli przyjdzie taka potrzeba, ofiaruje Ci bolesną rozkosz stosu. To on - Inkwizytor Jego Ekscelencji Biskupa. Miecz w ręku Pana i sługa Aniołów.

Offline Profil E-mail  

Temat postu: Re: [Jacek Piekara] Sługa Boży
PostWysłany: Pią, 19 Lis 2010, 20:54 
Zapewne jest czarodziejem
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro, 10 Sty 2007, 14:10
Miejscowość: Szczecin
Z opisu brzmi jak beznadziejny gniot i bzdury, po które nie warto nawet sięgać. Ale może to tylko takie wrażenie. Osobiście wątpię, żebym przeczytał tą książkę, ale uważam Piekarę za dobrego pisarza (chociaż nic jego nie czytałem, ale mój ojciec tak:) ). Może kto inny się skusi :).

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Pią, 19 Lis 2010, 21:43 
Mieszkaniec
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro, 10 Lis 2010, 17:46
Miejscowość: Jarocin
Czytałem :) Ogólnie rzecz biorąc fajna książka. Należy do tego podejść jak do kolejnego dzieła fantasy. Według mnie trochę zepsuł wizje świata który w tej powieści, a raczej zbiorze opowiadań, wykreował tzn. inaczej wyobrażałem sobie świat po przejęciu władzy przez Jezusa i Apostołów.

Vinrael - Kaligraf - Wioska Anduina
Francis - Ksenoarcheolog - Alfa Centauri
Paul Garnier - Mechanik - Latające Miasto
Haldin - Nekromanta - Bohaterowie Świata Magii

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Pią, 19 Lis 2010, 22:15 
Wingless Dragonfly
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią, 23 Lip 2010, 12:21
Miejscowość: Gniezno/Katowice
Ric, cała seria o Inkwizytorze jest super! Ludzka, prosta, groteskowa momentami, ale tak prawdziwa, że aż boli;3

Ja łyknęłam wszystkie 3 książki w chwilę i każda była cudna;> No, ale ja w ogóle jestem fanką Piekary._.

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Sob, 20 Lis 2010, 07:59 
Osadnik
Awatar użytkownika

Jeśli ktoś lubi drak fantasy to musi po tą serię sięgnąć. Jest to książka w każdym calu świetna ... Choć trochę może nie pasować dla mocno wierzących :P. Ale ogólnie to jedyny pisarz Polski, który fajnie pisze...

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Sob, 20 Lis 2010, 10:02 
Wingless Dragonfly
Awatar użytkownika

Nie jedyny. Nie generalizuj. Jakub Ćwiek. Lidia Maja Kossakowska. Andrzej Pilipiuk. Polska fantastyka jest z wysokiej półki dzięki nim.
I myślę, że nawet dla mocno wierzących się nadaje, bo Mordimer przecież JEST wierzący. Jest Inkwizytorem, służy bogu i tylko bogu. A to, że torturuje przy tym ludzi... no cóż, to jedyny sposób, żeby odkupili swoje winy i naprawdę żałowali swoje grzechy. On to tak widzi. Nie patrz na niego poprzez swój pryzmat, bo on pojmuje wiarę zupełnie inaczej niż my. Nie wiem jak czytałeś książkę, że tego nie zauważyłeś. Mordimer nie udaje wierzącego, jest święcie przekonany, że poprzez bycie inkwizytorem służy bogu. Jak zresztą wskazuje tytuł książki. Jest też młotem na czarownice, mieczem aniołów, łowcą dusz~! A wszystko to dla boga.

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Sob, 20 Lis 2010, 10:36 
Osadnik
Awatar użytkownika

Ja to wszystko wiem... choć nie zgodzę się do Polskiej Fantastyki.Chodzi mi o to, że np. księżom nie bedzie pasować taki brutalny świat. Tym bardziej, że postrzega tam się wiarę zupełnie inaczej.

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Sob, 20 Lis 2010, 11:11 
Wingless Dragonfly
Awatar użytkownika

Księża nie czytają fantastyki. Na pewno nie ci skostniali. A skoro książka została wydana to myślę, że została zaakceptowana. Zresztą Pilipiuk ma o wiele "agresywniejszy" styl. No i sam Sapek wypisywał przekleństwa w "Wiedźminie" i przeszedł. Kościół sra na fantastykę xD
A Inkwizycja taka właśnie była. Paliła na stosie niewinne osoby, torturowała, mordowała dla zabawy. On to przynajmniej robi, żeby odkupić ludzkie dusze. Jak dla mnie cel zacny.

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Sob, 20 Lis 2010, 12:36 
Osadnik
Awatar użytkownika

Skończyły mi się argumenty, ale i tak nie wierze, że co bardziej wierzący będą zadowoleni takim obrazem Kościoła...

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Sob, 20 Lis 2010, 12:58 
Łysiejący Mędrzec
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pon, 29 Paź 2007, 11:58
Miejscowość: Złoty Stok
Masz rację Vittorio. Po prostu się nie zrozumieliście.
To razi w naukę kościoła i pewnie jakby te książki zyskały szerszy rozgłos dostały by się na listę ksiąg zakazanych. Patrząc na fanatyków religijnych w Polsce podejrzewam, że co poniektórzy mogliby domagać się pomsty na panu Piekarze.

A propo to inkwizycja nie działała aż tak ostro. Jeśli ktoś oglądał "Imię Róży" to przez to może mieć przekłamane spojrzenie na całą sprawę. Tak naprawdę inkwizycja nie paliła na stosach tysięcy kobiet. We Francji bodajże przez kilkadziesiąt lat spalili ich około 40. Owszem zdarzały się nadgorliwe, szalone jednostki, ale nie można uogólniać sprawy.

Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól zrobić, a zrozumiem - Konfucjusz

Każdy szczegół ma znaczenie - G. Cook
Azat

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Czw, 02 Gru 2010, 20:25 
Osadnik

Dołączenie: Wto, 30 Lis 2010, 20:04
Jedna z najlepszych książek jakie czytałem, zresztą cała seria o przygodach Mordimera jest genialna.

Co do kościoła to Piekara w swoich książkach bezlitośnie piętnuje jego hipokryzję i inne niechlubne aspekty ale to już temat na inną dyskusję.

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Wto, 28 Gru 2010, 03:25 
Mieszkaniec
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro, 23 Wrz 2009, 20:42
Miejscowość: Warszawa
trza bylo dac od razu cala sage ;)
ja osobiscie przepadam za ksiazkami o Mordku 8) no, poza tym nowym szitem, co teraz Piekara napisal, bo to jak dla mnie zupelna porazka...

Zavira

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Śro, 29 Gru 2010, 23:38 
Osadnik
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro, 29 Gru 2010, 00:58
Ric Simane napisał(a):
uważam Piekarę za dobrego pisarza (chociaż nic jego nie czytałem, ale mój ojciec tak:) ).

Jak można oceniać kogoś (lub coś) wyłącznie na podstawie opinii innych? :-? Jednym się coś podoba, innym nie
Sariel napisał(a):
Ja łyknęłam wszystkie 3 książki

wszystkie 3? zdaje się, że cykl o Mordimerze ma 4 tomy. A nawet więcej, jak się uprzeć ;)

Jak dla mnie najlepsze było pierwsze wrażenie. "Sługa Boży" totalnie mnie rozwalił i zaraz poleciałam do księgarni po 2 tom. Ale cóż... skończyłam na 3, bo zwyczajnie mi się przejadło. Po pierwsze, nie za badzo przepadam za ksiązkami w formie opowiadań, a po drugie zaczął mnie denerwować styl. Nie pamiętam już dokładnie czego to dotyczyło, ale co chwila Piekara dawał jakieś wstawki dotyczące kwestii, które już wielokrotnie wcześniej powtarzał (nie wiem czy wiadomo o co chodzi... jak znajdę jakiś przykład, to dopiszę).

Ale może jeszcze kiedyś wróce do Mordimera... po małej przerwie

Rzekł ojciec do syna: „Idź do miasta po masło”. I odrzekł mu syn: „Nie pójdę”. I zdenerwował się ojciec i skarcił syna, i złamał mu dwa kręgi szyjne. I wiedział syn, że nie zrobił dobrze. I wiedział ojciec, że do miasta po masło musi iść sam.

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Czw, 30 Gru 2010, 14:46 
Zapewne jest czarodziejem
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro, 10 Sty 2007, 14:10
Miejscowość: Szczecin
Abaddona napisał(a):
Jak można oceniać kogoś (lub coś) wyłącznie na podstawie opinii innych? :-? Jednym się coś podoba, innym nie

Normalnie. Po prostu gdy opinia ta należy do osoby, którą szanuję i wierzę jej, to lepsze to niż brak jakiejkolwiek opinii :).

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Pon, 07 Mar 2011, 21:30 
Mroczny Kamień Sługa Śmierci
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią, 16 Kwi 2010, 22:31
Mordimer? Trochę zdemoralizowany, ale w gruncie rzeczy ten dobry ,oddany wierze i ideałom.

Cytuj:
Choć trochę może nie pasować dla mocno wierzących

Wiesz... Jezus schodzi z Krzyża... w końcu tak też mogło być...

Tak w ogóle...
Cytuj:
Co do kościoła to Piekara w swoich książkach bezlitośnie piętnuje jego hipokryzję i inne niechlubne aspekty ale to już temat na inną dyskusję.

...ci na prawdę wierzący potrafią być ponad to, a rzeczywistość jest taka, że dobrze się nie dzieje. Zdaje mi się, że to częściowo jest przekaz tych opowiadań...
"Wszyscy jesteśmy winni..." Jak to Anioł Stróż powiedział...

Wracając do Madderina, lubię takie postacie, chociaż czasem się boję, że podobny sukinsyn siedzi gdzieś we mnie...

Dość tego paplania, polecam wszystkim, którzy lubią dobre fantasy.

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Nie, 01 Maj 2011, 21:01 
Osadnik
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie, 01 Maj 2011, 20:12
Miejscowość: wawa
Nie przeczytałam całej serii, mam to jeszcze przed sobą, przez to, że z mojej biblioteki korzystają ludzie, którzy zabierają najpotrzebniejsze tomy i trzymają po pół roku. xD
Natomiast, na podstawie tego co przeczytałam, mogę śmiało powiedzieć, że sama kreacja Mordimera jest fantastyczna, jego teksty są bezbłędne. :) Bardzo mnie bawiła ironia i styl w jakim książka jest napisana. :) Ogólnie nie jestem i nie byłam religijna, więc podoba mi się taki drwiący styl wobec inkwizycji.

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Pią, 24 Maj 2013, 11:50 
Osadnik

Dołączenie: Wto, 21 Gru 2010, 16:53
Piekara stworzył swój obraz świata - i tu trzeba przyznać, że gdyby doszukiwac sie urealnień do okresu srednioweicza i tamtejszej inkwizycji to idealnie pasuje. Mordimer na kazdym mozliwym kroku demaskuje fałszywych łowców czarownic itp. choć czesto "sług kościoła";
na pewno gdyby saga weszła do bardziej publicznego użytku np. jakis filmowiec postanowił zrobic serial to wybuchła by wojna :)
Czasem sobie siedze i mysle, że my Polacy jestesmy narodem strasznie dumnym i nie potrafimy obiektywnie i z przymróżeniem oka spojrzec na swoje przeszlość i nas samych - a to smutne.

Przeczytałem prawie cały Cykl o Mordimerze Madderdinie choc na poczatku myślałem o tym jako o pomyłce, bo z taka tematyka mozna zrobić - ale czyta sie świetnie, bardzo wciąga - moge spokojnie polecić nawet z czystej ciekawosci. Czekam na kontunuację.

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Wto, 06 Sie 2013, 14:17 
(al)chemik
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pon, 22 Sty 2007, 13:42
Miejscowość: krk
Zabrałam się do tego cyklu Piekary, trochę na opak, bo w ręce wpadł mi 'Łowca Dusz'. Jak sama idea wydaje się fantastyczna, to przedzieram się przez tą książkę i przedzieram... i albo faktycznie źle zrobiłam, że nie sięgnęłam u źródła, albo styl pisarski Piekary nie jest tym moim. Dawno nie czytałam 100 stron przez tydzień i nadal nie mogąc się wciągnąć.

Offline Profil E-mail  

PostWysłany: Wto, 06 Sie 2013, 18:20 
En Taro Tassadar!
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie, 22 Cze 2008, 23:36
Miejscowość: Sosnowiec
Ominąłem ten temat, nie wiem czemu, ja też z Piekarą i cyklem inkwizytorskim walczyłem długie dni... Wydaje mi się być zbyt prymitywny i nieciekawy, jedyna interesująca rzecz to jezus schodzący z krzyża i gromiący grzeszników płomiennym mieczem...

Tornado:
Felix Craws - Gryzie Piach pod rosendale
Murphy Connor - Gryzie piach pod dollhouse

SC2: FelixCraws - Protoss ground forces commander

Offline Profil  

PostWysłany: Wto, 06 Sie 2013, 21:16 
Łysiejący Mędrzec
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pon, 29 Paź 2007, 11:58
Miejscowość: Złoty Stok
Mnie tam się podobał pierwszy chronologicznie tom, o tym innym inkwizytorze, który znalazł Mordimera. Jego przygody był bardzo fajne, ciekawie się zapowiadało, ale zdechło w następnym tomie, bo już nie było starego inkwizytora, tylko Mordimer, który jest dla mnie jednym z najgorszych głównych bohaterów, jakich znam. Tak jak Darconn dobrze napisał : styl jest bardzo prymitywny i nieciekawy. Może w kolejnych tomach będzie lepiej :) Przeczytam kiedyś, żeby sprawdzić.

Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól zrobić, a zrozumiem - Konfucjusz

Każdy szczegół ma znaczenie - G. Cook
Azat

Offline Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości